Jako jeden z najlepszych zawodników zjazdowych na świecie, Nowozelandczyk Brook MacDonald wie kilka rzeczy o tym jak jechać szybko na rowerze górskim. Brook pokonuje trasy z takimi prędkościami, że jeden drobny błąd może mieć ogromne konsekwencje zarówno dla ciała jak i roweru.

Brook MacDonald, Puchar Świata DH 2019 – #6 Val di Sole / zdjęcie: Bartek Woliński

Dzięki agresywnemu stylowi jazdy Brook wychodził cało z wielu opresji i dzięki temu dorobił się przydomka „Bulldog”. Jednak podczas tegorocznych Mistrzostw Świata DH rozgrywanych w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne szczęście mu nie dopisało. W kwalifikacjach zajął świetne trzecie miejsce i wydawało się, że jest na dobrej drodze do zdobycia medalu. Jednak w trakcie ostatnich treningów na śliskim leśnym odcinku Brook MacDonald zaliczył fatalny upadek, który był fatalny w skutkach.

Brook MacDonald, Puchar Świata DH 2019 – #7 Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Upadek przez kierownicę był na tyle niefortunny i mocny, że Brook na pewien czas stracił czucie w nogach i nie mógł nimi poruszyć. Sytuacji nie polepszała fatalna organizacja pomocy i na przewiezienie do szpitala czekał zdecydowanie zbyt długo. Na miejscu ostateczna diagnoza brzmiała: dwa złamane kręgi w kręgosłupie i konieczność operacji. Ostatecznie wyszedł ze szpital z ośmioma śrubami i dwoma prętami stabilizującymi kręgosłup.

Brook MacDonald, Puchar Świata DH 2019 – #7 Lenzerheide / zdjęcie: Bartek Woliński

Po powrocie do domu w Nowej Zelandii, Brook rozpoczął długą i intensywną fizjoterapię, a po kilku miesiącach jest już w stanie wsiąść na rower. Tym samym powrót do ścigania i najwyższej formy wydaje się już tylko kwestią czasu.

Brook MacDonald, Puchar Świata DH 2019 – #4 Vallnord / zdjęcie: Boris Beyer

Ten film oryginalnie miał zostać wypuszczony na początku września, ale po mojej kraksie na Mistrzostwach Świata DH, ja, Shimano oraz ekipa Anthill Films, zdecydowaliśmy o przełożeniu premiery aż będę wiedział coś więcej o mojej kontuzji. Obecnie jestem bardzo zadowolony z przebiegu mojej rehabilitacji i z każdym dniem czuję się silniejszy.

Otrzymałem ogromne wsparcie od fanów z całego świata, rowerowej społeczności, przyjaciół, rodziny i mojej dziewczyny Lucy. Wiele osób przesyłało mi wiadomości z życzeniami powrotu do zdrowia i to naprawdę dużo dla mnie znaczy. Również z tego powodu chcę wrócić do ścigania jak najszybciej się da.

Z głębi serca – dziękuję!

– Brook „Bulldog” MacDonald

Śledźcie Brooka na: