W ostatnich tygodniach amerykańska marka WTB odświeżyła swoją całą linię siodełek, a przy okazji zaprezentowała system dopasowania Fit Right. W związku z tym postanowiliśmy skorzystać z okazji i odświeżyć również nasze redakcyjne siodełka. Na pierwszy ogień idzie model Rocket w wersji cromoly.

Siodełko WTB Rocket Cromoly.

System dopasowania Fit Right

Marka WTB od samego początku ogromną uwagę przykłada do idealnego dopasowania „siedzenia” rowerzysty do siodełka, aby komfort użytkowania był jak największy. W tym celu opracowany został system Fit Right, który polega na pomiarze szerokości kości nadgarstka oraz odpowiedzi na kilka prostych pytań. Nie pytajcie mnie jak to działa i jaki związek ma nadgarstek z siodełkiem… ale działa! Jeżeli chcecie sprawdzić jakie siodełko WTB będzie dla Was najlepsze, to zróbcie to w tym miejscu.

System Fit Right dostępny jest również z poziomu aplikacji w telefonie.

Siodełko WTB Rocket

Do tej pory używałem dość twardego siodełka WTB Volt Carbon, które bardzo mi pasowało. Jednak wraz z upływem czasu i pokonywaniem co raz większej ilości kilometrów w „endurowym stylu”, moje siedzenie zaczęło domagać się bardziej komfortowego siedziska. Kilka pomiarów później i mój wybór padł na najbardziej uniwersalne siodełko w gamie WTB, czyli model Rocket w rozmiarze 142x265mm.

WTB do tej pory oznaczało swoje modele jako PRO, Comp czy Team, ale w nowej kolekcji nazwane zostały one dużo prościej – od rodzaju zastosowanego materiału prętów mocujących. Tym samym do wyboru są modele Carbon, Titanium, Cromoly oraz Steel. W moje łapki wpadła wersja Cromoly, która cechuje się również inną wyściółką.

W zależności od modelu u dołu znajdziemy pręty z innego materiału.

Nowa wyściółka HLX

W przeciwieństwie do pozostałych modeli wersja Cromoly posiada kompletnie nową wyściółkę HLX, która wzbogacona jest specjalnymi żelowymi wstawkami w strategicznych miejscach. Według producenta nowy materiał pochłania aż o 30% więcej drgań i oznacza to, że są to najbardziej komfortowe wersje w całej gamie. Minusem jest nieco zwiększona masa w stosunku do mieszanki DNA używanej w pozostałych wersjach.

WTB odświeżyło gamę swoich siodełek i teraz mają one stylowe czarne poszycie.

Kształt i rozmiar

Model Rocket jest dość mięsisty. Sprawia to, że siodełko powinno idealnie nadawać się do długich wycieczek rowerowych. Na stronie producenta sugerowane zastosowanie jest bardzo szerokie – od graveli, przez cross country i trail, aż po enduro i bikepacking. Z całą pewnością w tym wszystkim pomagać będzie kształt siodła, które jest wyprofilowane do góry w tylnej części. Ma to pomagać w oparciu się na siodle oraz robi genialną robotę przy podjazdach.

Zawsze lubiłem twarde siodła, ale niestety wiek robi swoje i z czasem jednak moje siedzenie zaczęło domagać się większego komfortu. Zwłaszcza, że z czasem zmieniam swoje przyzwyczajenia i co raz więcej spędzam w siodle podczas podjazdów (sic!). Nowy Rocket wydaje się dla mnie idealnym rozwiązaniem, siodło jest komfortowe i wygodne, a do tego na tyle szerokie, że złapanie go do no handera jest dużo łatwiejsze niż w moim poprzednim Volcie. Minusem z pewnością jest waga (312g w porównaniu do 158g karbonowego Volta), ale czego nie robi się dla komfortu? Jak Rocket będzie się sprawował w dłuższym użytkowaniu? O tym przekonacie się pewnie dopiero na wiosnę.

– Tomasz Profic, 43RIDE

Specyfikacja:

 • Pręty tytanowe
  • Wymiary: 130, 142, 150x265mm
  • Poszycie: mikrofibra, wyściółka DNA
  • Waga (dane producenta): 210, 215, 224g
 • Pręty cromoly
  • Wymiary: 142, 150x265mm
  • Poszycie: mikrofibra, wyściółka HLX + żelowe wstawki
  • Waga (dane producenta): 306, 316g
 • Pręty stalowe
  • Wymiary: 142, 150x265mm
  • Poszycie: mikrofibra, wyściółka DNA
  • Waga (dane producenta): 318, 330g
Waga siodełka WTB Rocket Cromoly 142x265mm to 312g.

Siodełka WTB dostępne są m.in. u dystrybutora Rower+Sport w cenach od 145pln do 711pln (w zależności od wersji; testowa – 285pln).

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma WTB powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter