Jeśli ktoś odwiedził już Rumunię to wie, że w większości kraj ten pokryty jest górami. Tamtejsze pasma górskie w wielu miejscach zachowały jeszcze swoją dzikość i niedostępność, dzięki czemu jest to idealna destynacja dla ludzi, którzy chcą uciec od zgiełku i zatłoczonych kurortów turystycznych. Spodoba się tu tym, którzy lubią w pełni naturalne szlaki czy ścieżki nie do końca przeznaczone pod rower. Szukając jakichś ciekawych miejsc w tym kraju natrafiłem na miejsce, które chwaliło się tym, że powstał tam pierwszy w Rumunii prawdziwy flow trail i to obsługiwany przez kolej gondolową. Co więcej trasę tę wybudowała ekipa z certyfikatem IMBA, co dało nadzieje że to flow nie będzie tylko z nazwy.

Enduro w Rumunii

Miejsce, o którym mowa, mieści się przy kurorcie narciarskim Straja i jest stosunkowo nową inicjatywą, która ma na celu przyciągnąć turystów w te okolice również latem, tak aby ośrodek funkcjonował cały rok. Za rowerową część przedsięwzięcia odpowiada Amerykanin, który od 20 lat mieszka w tych stronach i próbuje je wypromować jako turystyczną destynację. Co ciekawe wcześniej nawet nie jeździł zbytnio na rowerze, ale 3 lata temu wziął się za ten projekt i postanowił, że jeśli robić coś takiego, to tylko profesjonalnie. Stąd też on sam wraz z lokalnymi budowniczymi zaczął od zrobienia kursu z budowy tras i uzyskania międzynarodowego certyfikatu IMBA, a obecnie czujnie dogląda całego przedsięwzięcia i sam też z radością testuje nowe trasy.

Enduro w Rumunii

Na chwile obecną największą rowerową atrakcją jest trasa typu flow nazwana Baloo. Jej początek znajduje się przy małym parkingu obok klatki z niedźwiedziem o tym imieniu. Ma ona 3,3 km i na całej swej długości jest wybudowana w taki sposób, aby jazda po niej była płynna i przyjemna. Wszystkie ostrzejsze zakręty są wyprofilowane, a przeszkody i uskoki wygładzone. Głównie biegnie przez las, gdzie przyjemnie wije się między drzewami, dość łagodnie zjeżdżając do dolnej stacji gondoli.

Enduro w Rumunii

Baloo flow trail

Niestety nie znajdziemy na niej żadnych hop, ale pomimo tego praktycznie nie ma tu momentów w których nic się nie dzieje. Widać tu naprawdę ogrom pracy włożony w jej budowę, oraz bardzo dobre wykorzystanie ukształtowania terenu. Przejazd całkiem dobrym tempem, nie licząc odpoczynków, zajmuje ok 8 min i jest to dobry przykład trasy, na której będą dobrze się bawić tak początkujący, jak i też bardziej doświadczeni rowerzyści. Widać było sporo ludzi szlifujących swoją technikę, a nawet spotkałem tam również Bogdana Bondora, który obecnie jest na 10-tym miejscu w światowej klasyfikacji 4xPro Tour. Trasa ta zarówno jemu, jak i mnie bardzo przypadła do gustu, choć w paru miejscach przydałyby się drobne „kosmetyczne” poprawki. Aczkolwiek obecnie większość ekipy zajmującej utrzymaniem tras pracuje nad ukończeniem zupełnie nowej ścieżki w pobliskiej miejscowości Vulcan.

Enduro w Rumunii

Drugą dostępną obecnie trasą jest Lupilor. Jej początek znajduje się przy głównej drodze, trochę poniżej górnej stacji kolei gondolowej. Ma ona 3,8 km długości i jest to typowa trasa o charakterystyce enduro. W zdecydowanej większości korzysta ona z naturalnego ukształtowania terenu, tak więc znajdziemy na niej sporo korzeni i kamieni. Moim zdaniem jest technicznie trudniejsza niż Baloo, choć tutaj również nie znajdziemy żadnych dużych uskoków czy hop.

Enduro w Rumunii

Lupilor enduro trail

Największe wrażenie zrobiła na mnie jej długość, bo dość dobrym tempem przejazd nią zajmuje 10 mi. W trakcie jazdy na pewno nie możemy narzekać na nudę. W paru miejscach trasa przypomina typowego górskiego single tracka, na którym możemy się trochę bardziej rozpędzić, by potem wpaść w bardziej techniczne zakręty pomiędzy drzewami, a następnie przejechać wąską skalną półką wzdłuż niemal pionowego zbocza góry. Jest na niej co prawda krótki odcinek prowadzący pod górę asfaltem, ale dzięki niemu zjeżdżamy później do dolnej stacji gondoli i możemy szybko dostać się z powrotem na górę, a warto wspomnieć, że na tej trasie pokonujemy prawie 550 metrów przewyższenia.

Enduro w Rumunii

Oczywiście te dwie trasy mogą wydawać się małą ilością opcji, ale łącznie dają nam one już ponad 7 km przygotowanych naprawdę ciekawych ścieżek. Poprowadzone są wzdłuż kolei gondolowej, dzięki której łatwo i szybko z powrotem dostajemy się na górę. Jeśli kolej akurat nie działa, a tak było podczas mojej wizyty w bike parku, to chętnych jest na tyle dużo, że lokalne firmy bardzo szybko i sprawnie organizują shuttle busy. W tym roku transport dla rowerzystów działał tylko w weekendy w godzinach 10-18. Czy gondolą, czy busem koszt przejazdu wygląda następująco: jeden wjazd 10 LEI, cały dzień jazdy 60 LEI.

Enduro w Rumunii

W ośrodku Straja funkcjonuje też Straja Extreme Park, w którym mamy do dyspozycji hopę z poduchą do ćwiczenia skoków czy sztuczek, a także możemy wypożyczyć rower. Do wypożyczenia przeznaczone są nowe rowery rumuńskiej firmy Devron. Nie jest to nic specjalnego, ale pozwalają na dobrą zabawę na tamtych trasach. Jedyne o co warto zadbać to, żeby wziąć ze sobą własne platformy/spd’y bo te standardowo zamontowane są tragiczne. Koszt wypożyczenia to 130 LEI. Tuż obok znajduje się też tzw. skills Park w którym możemy poduczyć się na małych i bezpiecznych przeszkodach. Dodatkowo projekt tras w regionie ciągle się rozwija i lada dzień otwierana będzie nowa trasa w sąsiednim ośrodku Vulcan, który również posiada kolej gondolową, a docelowo już w przyszłym roku obydwa te miejsca będą ze sobą połączone kolejnymi ścieżkami.

Enduro w Rumunii
Enduro w Rumunii Enduro w Rumunii

Na mnie osobiście miejsce zrobiło super wrażenie, a wykonanie tras oceniam na bardzo dobre. Jak na razie ciężko polecić, żeby specjalnie jechać taki kawał drogi aby pojeździć na dwóch trasach, ale w miarę rozwoju tego miejsca może ono stworzyć bardzo fajną alternatywę dla innych miejscówek nastawionych typowo na jazdę enduro, ale z wykorzystaniem wyciągów jako transportu do góry. Warto też dodać, że jeśli wybieramy się na wakacje do Rumunii i planujemy akurat przejazd Transalpiną, to zdecydowanie warto zajrzeć również do pobliskiej doliny Jiu oraz do ośrodka Straja.

Enduro w Rumunii

Enduro w Rumunii

Oczywiście w okolicznych górach znajdziemy wiele innych atrakcji do aktywnego wypoczynku, jak szlaki rowerowe, górskie szlaki piesze czy trasy wspinaczkowe. Jeśli kogoś zaciekawiła okolica to warto zajrzeć na jiuvalley-adventures.ro. Więcej informacji o okolicy również na naszym blogu balkanyrudej.pl. Przed wybraniem się najlepiej zaczerpnąć bieżących informacji na fanpage: Valea Jiului MTB Trails

Enduro w Rumunii


Tekst i zdjęcia: Marek Chabros, Ola Zagórska-Chabros balkanyrudej.pl