Pierwsze zwycięstwo oraz odzyskana wygrana, nagrody i tytuły rozdane, a do tego utytułowano nową Królową. To wszystko wydarzyło się podczas wieczoru z imprezą RockShox Ultimate Pump Track Challenge, która odbyłą się w ramach festiwalu Crankworx Whistler.

Kialani Hines vs Joey Gough / zdjęcie: Fraser Britton

„Bardzo chciałem wygrać i jestem szczęśliwy, że mi się to udało,” powiedział Tommy Zula tuż po finałowym wyścigu. 27-latek bierze udział w zawodach Pump Track na Crankworxie już od kilku lat, ale nigdy nie udało mu się zajść dalej niż do 1/8 finału. Dziś jednak to był jego dzień.

Wydaje mi się, że pump track to moja najmocniejsza strona. W ciągu kilku ostatnich lat postawiłem wszystko na jedną kartę i cieszę się, że w końcu udało mi się odnieść znaczący sukces.

– Tommy Zula

W finale Zula zmierzył się z absolutnym mistrzem pump tracka, Adrienem Loronem. Pierwszy bieg wygrał Zula z przewagą 0.32s by w drugim ulec o 0.06s.

Kialani Hines vs Jill Kintner / zdjęcie: Fraser Britton

Do Zuli na najwyższym stopniu podium dołączyła jego rodaczka Jill Kintner, która wygrała zawody Crankworx Pump Track już po raz 12 w karierze, a 7 w Whistler.

Wydaje mi się, że to moja koronna dyscyplina, ale i tak zawsze toczę tu epickie starcia. Tym razem zmierzyłam się z kompletnie nową zawodniczką i nie wiedziałam czego się po niej spodziewać, a była naprawdę dobra.

– Jill Kintner

W finale Kintner zmierzyła się z Jordy Scott, która podobnie jak Zula, odniosła swój największy sukces w karierze. Scott w pierwszym przejeździe była nawet szybsza od bardziej doświadczonej rywalki, ale ostatecznie musiała uznać wyższość weteranki.

W walce o brąz Kialani Hines wygrała z Joey Gough, a wśród mężczyzn Austin Warren pokonał Jakoba Jewetta.

Podium RockShox Ultimate Pump Track Challenge: 2. Adrien Loron, Jordy Scott, 1. Jill Kintner, Tommy Zula, 3. Kialani Hines, Austin Warren / zdjęcie: Fraser Britton

Pełne wyniki:

16-letni Jewett, który pochodzi ze Squamish, dostał dziką kartę do startu w zawodach i były to jego pierwsze zawody jako pro. Walka o brąz była bardzo zacięta, ale ostatecznie to Warren był szybszy o mrugnięcie okiem.

Jill Kintner vs Kialani Hines / zdjęcie: Fraser Britton

Bardzo zacięte przejazdy były również rezultatem wybudowania kompletnie nowego toru, za który odpowiadali budowniczowie Joyride Bike Parks.

Wydaje mi się, że obydwie linie były identyczne, a trasa była super techniczna. Trzeba było naprawdę mieć dobrze ustawiony rower i nie popełniać nawet małych błędów. Jak tylko jakiś zrobiłeś, to już przegrałeś.

Adrien Loron vs Tommy Zula / zdjęcie: Fraser Britton

O ile zwycięzców w zawodach mogło być tylko dwoje, to dzisiejszego wieczora rozdano o wiele więcej nagród.

Adrien Loron dzięki zajęciu drugiego miejsca wygrał cały cykl Crankworx Pump Track. Tym samym odzyskał tytuł po roku przerwy. Poprzednio dzierżył go trzykrotnie w latach 2015-2017, a w 2018 roku najlepszy był jego rodak Chaney Guennet.

Austin Warren vs Tommy Zula / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród pań zwycięstwo w całym cyklu odniosła natomiast Kialani Hines, a dzięki szóstemu miejscu w zawodach, Vaea Verbeeck zdobyła w tym roku tytuł Królowej Crankworxa.

Kialani Hines & Adrien Loron / zdjęcie: Fraser Britton

Kolejne zawody, które odbędą się w trakcie festiwalu Crankworx Whistler 2019, to impreza CLIF Speed & Style. Transmisja LIVE będzie dostępna na stronie crankworx.com oraz poprzez Red Bull TV.

Poprzednio na Crankworx Whistler 2019:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.