Kolejny dzień festiwalu Crankworx Whistler za nami, a wraz z nim odbyły się zawody 100% Dual Slalom. Najszybsi podczas imprezy okazali się Amerykanie – Mitch Ropelato i Jill Kintner.

Credit: Fraser Britton / Crankworx 2019

Wyszedłem z bramki i zmieniłem bieg… to był błąd, ponieważ przycięło mi napęd i spadłą mi noga z pedału. Tak dobrze mi szło przez cały dzień, a przytrafiło mi się to samo co Mitch’owi w Innsbrucku i niestety przegrałem.

– Austin Warren

W trakcie czerwcowej imprezy Crankworx Innsbruck było podobnie, z tym że wtedy o złoto walczyli Mitch Ropelato i Matthew Sterling. Wtedy to Ropelato miał problem z napędem tuż po starcie i zakończył przejazd w kłębie kurzu.

Claire Hamilton vs Vaea Verbeeck / zdjęcie: Fraser Britton

Ropelato wciąż pamiętał o tamtym błędzie i podczas startu wpiął nogę, cofnął ją i dopiero mocno ruszył ze startu, przez co zyskał przewagę nad Warrenem w obydwu przejazdach i tym samym zgarnął zwycięstwo nie tylko w zawodach, ale i w całej serii. Podczas przystanku w Whistler Mitch Ropelato już trzeci raz znalazł się na podium. Wpierw wygrał zawody Garbanzo DH, następnie był drugi podczas Air DH, a teraz wygrał Dual Slalom. Dzięki temu jest liderem w wyścigu o tytuł Króla Crankworxa.

Póki co idzie mi dobrze i jeżdżę tak dobrze jak Jill Kintner!

– Mitch Ropelato
Jenna Makgill vs Jill Kintner / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród pań to właśnie Jill Kintner powróciła do ścigania podczas Crankworxa i ponownie wygrała zawody Dual Slalom, które wcześniej wygrywała już pięciokrotnie.

To świetne uczucie wrócić na festiwal Crankworx i wystartować z plakietką Królowej Crankworxa. Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać i przywrócić dobre wspomnienia związane z tą rywalizacją.

– Jill Kintner

Kintner w zeszłym roku zdobyła tytuł Królowej Crankworxa, ale w sezonie 2019 postanowiła skupić się na ściganiu w zawodach enduro. Z kolei w walce o zwycięstwo w Dual Slalomie w finale musiała zmierzyć się z Claire Hamilton, która w drodze do finału pokonała m.in. dwukrotną zwyciężczynię tych zawodów Vaeę Verbeeck.

Jill Kintner vs Claire Hamilton / zdjęcie: Fraser Britton

To niesamowite i niespodziewane. Byłam tu w zeszłym roku i zaliczyłam glebę na początku, więc w tym roku chciałam tylko utrzymać się na rowerze, a na koniec okazało się, że jestem druga. To wspaniałe uczucie!

It’s pretty unreal. It’s honestly pretty unexpected. I was here last year and raced slalom and had a pretty hard crash, so really my only goal this year was to stay on my bike.

– Claire Hamilton

W małym finale zmierzyły się Vaea Verbeeck i Morgane Charre. Górą była Verbeeck i tym samym zwyciężyła w całej serii Crankworx Dual Slalom. W walce o trzecie miejsce wśród panów Tomas Slavik pokonał Matthew Sterlinga.

Mitch Ropelato vs Austin Warren / zdjęcie: Fraser Britton

Pełne wyniki: 100% Dual Slalom Whistler

Zawody 100% Dual Slalom odbyły się na kompletnie nowej trasie zbudowanej na górze Blackcomb.

Budowniczowie zrobili kawał dobrej roboty. Każdemu podobała się ta trasa i była po prostu niesamowita. Naturalne korzenie i nie tylko, tego już nie ma na trasach slalomu, więc miło było wrócić do początków.

They freaking killed it. Every rider, all day was just like ‘this is the most insane course we’ve ever had.’ The natural ruts and stuff. You just don’t ever get that in a slalom any more.

– Mitch Ropelato
100% Dual Slalom podium: 2. Claire Hamilton, Austin Warren, 1. Jill Kintner, Mitch Ropelato, 3. Tomas Slavik, Vaea Verbeeck / zdjęcie: Jim Stokoe

Na sam koniec przyszła pora na świętowanie zwycięstw w całej serii Crankworx World Tour Dual Slalom. Dzięki zwycięstwu w Whistler oraz drugiemu miejscu w Innsbrucku wśród panów wygrał Mitch Ropelato, a wśród pań zwyciężyła Vaea Verbeeck, która dwukrotnie była pierwsza w Rotorua i Innsbrucku, a dziś zajęła trzecie miejsce.

Mitch Ropelato & Vaea Verbeeck / zdjęcie: Jim Stokoe

Kolejną imprezą, która odbędzie się na festiwalu Crankworx Whistler 2019 będą zawody RockShox Ultimate Pump Track Challenge. Transmisję na żywo będzie można zobaczyć na stronach crankworx.com oraz Red Bull TV.

Poprzednio na Crankworx Whistler 2019:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr