W ubiegłym roku amerykańska marka WTB zaprezentowała zaktualizowaną ofertę obręczy oraz opon. Od tamtej pory w moje łapki wpadły m.in. opony Judge oraz Vigilante, a teraz przyszła pora na obręcze WTB KOM w wersji Tough. Nowe koła wyposażone zostały w opony Trail Boss oraz Riddler.

Nasza platforma testowa, czyli Yeti SB6 wyposażony w komponenty WTB.

Opona WTB Trail Boss

Model Trail Boss jest już obecny w ofercie marki jakiś czas i ciągle dobrze się trzyma. Jak sama nazwa wskazuje jest to opona ścieżkowa, a wręcz do wszystkiego. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie – od cross country aż po enduro, a dedykowane warunki to suche, twarde i luźne ścieżki.

Opona WTB Trail Boss 27.5×2.25″ TCS Light High Grip.

Sam bieżnik nie jest zbyt agresywny, a w porównaniu ze starszymi braćmi jak Vigilante, wręcz mały. Dzięki temu opory toczenia są dość małe, a przyczepność wciąż jest zachowana. Pamiętajmy, że nie jest to opona do typowej jazdy po bike parkach, ale raczej do kręcenia się po lokalnych ścieżkach czy singlach.

Bieżnik wydaje się być agresywny, ale klocki na całej szerokości są dość drobne.

Do testu wybrałem Trail Bossa w rozmiarze 27.5×2.25″ co jest dobrym wyborem na moje lokalne trasy i ścieżki typu Enduro Trails w Bielsku. Dodatkowo moja opona jest w wersji Light High Grip, co na przednią oponę jest raczej odważniejszym wyborem. Na bardziej agresywne jeżdżenie wybrałbym jednak wersję 2.4″ oraz Tough High Grip. Z kolei na tylne koło zamontowałem dobrze mi znanego Riddlera w rozmiarze 2.25″ oraz wersji Light Fast Rolling.

Technologie zastosowane w oponach

  • TCS (Tubeless Compatible System) – jest to technologia systemu bezdętkowego, która stosowana jest przez WTB. Według producenta wszystkie opony produkowane są wg europejskiego standardu ERTRO, który określa m.in. rozmiar opon czy rodzaj ścianki bocznej.
  • TriTec – najnowsza mieszanka gumy, która składa się z aż trzech rodzajów. Najtwardszy rodzaj gumy został zastosowany w głównej konstrukcji opony oraz podstawie bieżnika. Średnia mieszanka wykorzystana jest w środkowych klockach opony, a zewnętrzne zbudowane są z najbardziej miękkiej gumy.
  • Slash Guard – kolejna nowość w ofercie amerykańskiej marki. Jest to specjalny nylonowy insert w całej konstrukcji opony, który ma za zadanie zwiększyć wytrzymałość opony na przebicia i przecięcia bez dodawania zbędnej masy. Obecnie dostępna tylko w oponach w wersji Light.
  • TCS Tough / Light – wersja opon Tough to podwójna ścianka, a Light pojedyncza.
  • High Grip / Fast Rolling – zgodnie z nazwami są to odpowiednie mieszanki gumy, które zapewniają zwiększoną przyczepność (bardziej miękka wersja) lub zmniejszone opory toczenia (twardsza mieszanka).

Obręcze WTB KOM

W ofercie marki WTB znajdują się obecnie aż trzy modele obręczy KOM – KOM, Light oraz Tough. Mój wybór padł na najbardziej wytrzymały i najcięższy model, czyli Tough. W porównaniu do swoich braci konstrukcja obręczy została wzmocniona o dwie wewnętrzne ścianki (3 komory), co z pewnością powinno zwiększyć sztywność oraz wytrzymałość. W kwestii rozmiaru, to zdecydowałem się na model 27.5″ w rozmiarze i29 (waga 520g), co oznacza 29mm wewnętrznej szerokości obręczy. W sam raz na zastosowane opony w rozmiarze 2.25″, które są moim ulubionym wyborem na lokalne trasy.

Obręcz WTB KOM Tough 27.5″ i29.

Konstrukcja obręczy wykonana została wg technologii TCS 2.0. Bardziej dokładnie opisaliśmy to w tym miejscu, a w skrócie jest to zastosowanie specjalnego wewnętrznego kanaliku, w który wchodzi dodatkowa bardzo wytrzymała opaska. Po co to wszystko? Zdarzyło się Wam, że pęknięta szprycha wpada do środka, przebija opaskę i rozszczelnia bezdętkowy system? To teraz to nie powinno mieć miejsca.

Technologie zastosowane w obręczach

  • TCS 2.0 – jest to unowocześniony system TCS, który w obręczach został wzbogacony o specjalną warstwę opaski Solid Strip. W środkowej części obręczy znajduje się specjalny kanalik, w który wkładana jest opaska.
  • Solid Strip – dodatkowa opaska, która znajduje się w centralnej części obręczy. Wykonana jest z bardzo wytrzymałego włókna, dzięki czemu zapobiega rozszczelnieniu systemu w przypadku zerwania szprychy i przebicia nią bezdętkowego systemu opony.
  • Otwory 4D – specjalna technologia wiercenia otworów na szprychy, która zmniejsza naprężenia oraz równomiernie rozprowadza napięcia na całej powierzchni obręczy.
  • Beadlock – rant obręczy zaprojektowany zgodnie ze standardami ERTRO, dzięki czemu opona jest dokładniej spasowana z obręczą.

Ile to waży?

Dzięki uprzejmości marki WTB mogłem dokończyć budowanie naszego testowego Yeti SB6, który wyposażony został w kompletną grupę Shimano Deore XT serii M8100. Koła zbudowałem w oparciu o obręcze WTB KOM Tough oraz piasty Shimano XT, a wszystko to toczyć się będzie na oponach WTB Trail Boss i Riddler. Tym samym uzyskałem wytrzymałe i lekkie koła, które powinny idealnie sprawdzić się na moich lokalnych ścieżkach oraz na coraz popularniejszych „zrównoważonych ścieżkach”. Po zmianie opon na bardziej agresywne, tj. Judge i Vigilante, z całą pewnością sprawdzę obręcze w wysokich górach, ale to jeszcze trochę potrwa. Do zobaczenia gdzieś na szlaku!

– Tomasz Profic, 43RIDE

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma WTB powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter