Już w ten weekend na portugalskiej Maderze odbędzie się trzecia runda tegorocznej serii Enduro World Series, czyli zawody EWS Powered by Freeride Madeira.

Najważniejsza seria enduro na świecie już po raz drugi powraca na tą malutką wyspę na oceanie atlantyckim pomiędzy Portugalią, a wybrzeżami afryki. Po debiucie w 2017 roku nikt nie pytał czy EWS tu wróci, ale każdy zadawał sobie pytanie kiedy to nastąpi.

W trakcie nadchodzącego weekendu zawodnicy zmierzą się z ośmioma odcinkami specjalnymi, rozłożonymi na dwa dni. Odcinek siódmy – Boca de Risco – został wytypowany jako królewski etap, co oznacza, że będą na nim do zdobycia ekstra punkty.

Martin Maes znajduje się na prowadzeniu w elice mężczyzn.

Jednym z faworytów do zwycięstwa z całą pewnością będzie aktualny lider klasyfikacji generalnej Martin Maes (GT Factory Racing). Martin zaliczył świetny start i wygrał dotychczasowe dwie rundy w Rotorua oraz Derby, a dodatkowo zdobył maksimum możliwych punktów, dzięki zwycięstwom podczas królewskich etapów. Na drugim miejscu znajduje się Florian Nicolai (Canyon Factory Racing), który traci 210 punktów do lidera, a podium zamyka Keegan Wright (Unior Devinci Factory Racing) ze stratą 40 punktów do Nicolai’a. Z całą pewnością nie można zapominać o aktualnym Mistrzu EWS, Samie Hillu (Chain Reaction Cycles Mavic), który z pewnością będzie chciał odrobić stratę do Maes’a. Zwycięzca z 2017 roku Greg Callaghan (Cube Action Team) niestety nie weźmie udziału w zawodach z powodu kontuzji stopy. Na liście startowej znalazł się także Mateusz Baliński (Whyte Racing).

Isabeau Courdurier prowadzi w kategorii kobiet.

Również w rywalizacji pań pierwsze dwie rundy padły łupem tej samej zawodniczki. Isabeau Courdurier (Intense Mavic Collective) również zdobyła maksymalną ilość punktów dzięki wygranym podczas królewskich etapów. Na drugim miejscu znajduje się Noga Korem (GT Factory Racing), która podczas poprzednich zawodów na Maderze zaliczyła swoje pierwsze podium w karierze. Tuż za nią ze stratą 30 punktów znajduje się Bex Baraona (Ibis Cycles Enduro Race Team), a na czwartej lokacie ze stratą 20 punktów jest Morgane Charre. W zawodach zobaczymy także aktualną Mistrzynię Polski Enduro Katarzynę Burek (Beastie Bikes).

Wśród juniorów U21 na prowadzeniu jest Antoine Vidal (Commencal Vallnord Enduro Racing Team), a wśród juniorek prowadzi Fenella Harris. W kategorii masters w klasyfikacji generalnej prowadzą Karim Amour (Miranda Racing Team) oraz Michelle Gane.

Tuż przed zawodami udało nam się złapać Kasię i zapytać o jej oczekiwania przed imprezą.

Niestety, ale przez ostatnie przygody nie mogłam przygotować się do tych zawodów tak jak bym chciała i tak jak sobie zaplanowałam. Jednak jestem mega pozytywnie nastawiona do rywalizacji! Przyjechałam tu po doświadczenie oraz zmierzyć się z nowym terenem, zawodniczkami światowej klasy i… własnymi słabościami. Madera jest niesamowita! Na samą myśl o wyścigu przechodzą mnie ciarki.

– Katarzyna Burek, aktualna Mistrzyni Polski Enduro
Kasia Burek podczas pierwszych przygotowań na Maderze / zdjęcie: 2trail

Jesteśmy bardzo podekscytowani powrotem na Maderę by rozegrać trzecią rundę tegorocznej serii. Tutejsze trasy są bardzo zróżnicowane i egzotyczne, prowadzą od wulkanicznych szczytów aż do dżungli na skraju wybrzeża. To naprawdę ogromna zmiana typu tras w stosunku do pierwszych dwóch rund w Nowej Zelandii i Tasmanii. Jednak to jest właśnie to co definiuje zawodników EWS, muszą być najlepsi w każdym terenie.

– Chris Ball, Dyrektor Generalny Enduro World Series

O zawodach Enduro World Series

Enduro Mountain Bike Association (EMBA) powstała w październiku 2012 roku i miała za zadanie scalić światową społeczność rowerowego enduro. Jako organizatorzy serii Enduro World Series łączymy największe zawody enduro na świecie z najlepszymi trasami, relaksującą atmosferą i nastawieniem na zawodników. Ekipa stojąca za EMBA ma jeden cel – rozwijać światowe enduro dla zawodników, sportu i całej rowerowej społeczności.

Oficjalna strona:
enduroworldseries.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube