Zdjęcie: Florian Breitenberger

“Wydaje mi się, że to były najlepsze zawody w historii!” – powiedział Tomas Lemoine tuż po zdobyciu szóstego złotego medalu w historii startów w zawodach Speed & Style. Trzeciego dnia rywalizacji podczas festiwalu Crankworx Innsbruck zawodnicy pokazali niesamowity poziom sztuczek, a zebrana publiczność stworzyła wspaniałą atmosferę.

W ubiegłym roku Robin Goomes w trakcie rywalizacji jako pierwsza w historii kobieta wykonała backflipa na zawodach Speed & Style. W tym roku oprócz backflipów, dołożyła do tego jeszcze backflip one foot can czy backflip nac, a wraz z nią do obrotowego grona dołączyła Caroline Buchanan.

Robin Goomes vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

W zawodach wzięła udział także Natalia Niedźwiedź. Po udanym debiucie na międzynarodowych zawodach w trakcie Rockshox Pump Track Challenge Innsbruck, Natalia chciała pokazać się z najlepszej strony w trakcie Speed & Style. Niestety stres i brak doświadczenia dały o sobie znać i odpadła już na samym początku kwalifikacji, gdzie przegrała obydwa biegi z Harriet Burbidge-Smith.

Nie wiem czy już się z tym oswoiłam, ale nie spodziewałam się, że mogę wygrać. Chciałam po prostu spróbować zrobić swoje sztuczki, udało się i jak się później okazało, dało mi to zwycięstwo.

Robin Goomes
Robin Goomes & Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

Poziom jazdy bardzo poszedł do góry, zarówno wśród panów jak i wśród pań. Wiedziałem, że nie będzie łatwo, ale nie spodziewałem się też, że będzie aż tak ciężko.

Tomas Lemoine

Radość zawodników ze zwycięstwa była ogromna i można było ją dostrzec z praktycznie każdego miejsca festiwalu.

Staram się po prostu wytyczać sobie małe cele i je realizować. To szalone jak duży wpływ mają one na moją jazdę, a także na pozostałe dziewczyny, które chcą się rozwijać. Widziałam dziś dużo łez, ale także mnóstwo radości, co mnie napędza do dalszego rozwoju.

Robin Goomes
Teodor Kovac vs Tomas Lemoine / zdjęcie: Clint Trahan

W walce o finał zmierzyli się szerzej nieznani zawodnicy – Czech Teodor Kovac oraz Australijczyk Mike Ross. Komentator Mikey Harderer ujął ich rywalizację jako bardzo zsynchronizowaną, a walka o miejsce w finale była bardzo zacięta. Obydwaj pedałowali i pompowali praktycznie tak samo, a cały wyścig zakończyli podwójnymi backflipami. Ostatecznie do finału wszedł Kovac, gdzie musiał uznać wyższość Lemoine’a, a Ross w małym finale pokonał Bernda Winklera.

Nie znałem wcześniej Mike’a Rossa. W trakcie zawodów zrobił pewnie z 20 podwójnych backflipów i tyle samo cashrolli i za każdym razem perfekcyjnie je odjechał. Szok!

Tomas Lemoine
Bernd Winkler vs Mike Ross / zdjęcie: Clint Trahan

Dzisiejsze zawody przyniosły także największą w historii stawkę kobiet, które walczyły w kwalifikacjach. W ubiegłym roku rozegrana została tylko 1/8 finału, a tym razem panie rywalizowały już od 1/16 finału.

Jordy Scott vs Vaea Verbeeck / zdjęcie: Clint Trahan

Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Jordy Scott, tym razem musiała uznać wyższość rywalki w finale, ale po drodze odprawiła z kwitkiem takie zawodniczki jak Harriet Burbidge-Smith, czy obecnie panującą Królową Crankworxa, Vaeę Verbeeck.

Jordy Scott vs Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Brąz przypadł Caroline Buchanan, która jako jedyna oprócz Robin Goomes wykonywała backflipy. W półfinale przeciwko Robin była szybsza, ale dodatkowe triki w dołożone do backflipów dały awans do finału właśnie Robin Goomes. Z kolei w małym finale, Buchanan okazała się lepsza od Vaei Verbeeck.

Tomas Lemoine vs Kade Edwards / zdjęcie: Clint Trahan

Wyniki CLIF Speed & Style Innsbruck:

  1. Tomas Lemoine (Francja) // Robin Goomes (Nowa Zelandia)
  2. Teodor Kovac (Czechy) // Jordy Scott (USA)
  3. Mike Ross (Australia) // Caroline Buchanan (Australia)
Podium CLIF Speed & Style Innsbruck: 2. Jordy Scott & Teodor Kovac, 1. Robin Goomes & Tomas Lemoine, 3. Caroline Buchanan & Mike Ross / zdjęcie: Clint Trahan

Pełne wyniki: crankworx.com/results

Kolejny dzień festiwalu Crankworx Innsbruck przyniesie z kolei prawdziwą wisienkę na torcie. W sobotę odbędą się pierwsze tegoroczne zawody z serii Mistrzostw Śwaita Crankworx FMBA Slopestyle, w trakcie których m.in. Dawid i Szymon Godziek, spróbują przełamać hegemonię Emila Johanssona, który jest już niepokonany od sześciu (!) rund.

Poprzednio na Crankworx Innsbruck 2022:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr