iXS Puchar Europy DH w sezonie 2023 właśnie oficjalnie został uznany za zakończony! W ostatnim wyścigu sezonu wzięło udział ponad 220 uczestników z 23 krajów, a areną zmagań było szwajcarskie Verbier.

iXS Puchar Europy DH 2023, Vebier / zdjęcie: Sebastian Gruber

iXS Puchar Europy DH 2023

To był już 15 sezon najważniejszej serii zjazdowej na Starym Kontynencie, a Verbier to jedna z najpiękniejszych lokalizacji w całym cyklu. Mała górska miejscowość we francuskojęzycznej części Szwajcarii była świadkiem już wielu wyścigów spod znaku serii iXS, ale w ostatnich latach Puchar Europy DH odbywał się gdzie indziej. W tym roku seria powróciła do Verbier i od razu zrobiła to z przytupem, kończąc tegoroczny sezon właśnie w Szwajcarii.

Simon Maurer / zdjęcie: Sebastian Gruber

Zawody odbyły się na wymagającej trasie „Tires Fire”, której start znajduje się na wysokości 2090m n.p.m., a zawodnicy mają do pokonania 2.2km trasy o przewyższeniu sięgającym 550 metrów. Na trasie znajduje się wszystko o czym budowniczy mogli zamarzyć: szybkie techniczne przesmyki, rock gardeny, hopy, płaskie zakręty, a do tego mnóstwo linii do wyboru, które były kluczowe dla dobrego wyniku.

Treningi i kwalifikacje

Jak zwykle wszystko rozpoczęło się w od piątkowych treningów i zapoznania z trasą. Warunki były perfekcyjne i podobnie było w sobotę, gdy rozpoczęły się kwalifikacje do niedzielnych finałów. Najszybsi w elicie okazali się Simon Maurer (Schornsteinfeger Maurer) oraz Veronika Widmann (Continental Nukeproof Factory). Co ciekawe najlepszy czas wśród pań wykręciła Eliana Hulsebosch, startująca w kategorii U17.

Veronika Widmann / zdjęcie: Sebastian Gruber

W kategorii U19 13 miejsce w kwalifikacjach zajął Mikołaj Gawronek, Adam Sojka był 26, a wśród dziewczyn najszybsza okazała się Amelia Dudek (HR Racing Team). W kategorii U17 42 był Piotr Kamiński, a Aleksander Wieczorkiewicz (runo.design team) zajął 7 miejsce wśród Mastersów.

Adam Rojcek / zdjęcie: Sebastian Gruber

Finały

Niedziela ponownie przywitała zawodników dobrą pogodą i nie pozostało nic innego niż tylko skupić się na ostatnim przejeździe finałowym w tym sezonie. Jak zwykle rywalizacja rozpoczęła się od kategorii Masters, gdzie najszybszy okazał się Marcus Klausmann (Klausmann Suspension Propain). Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zgarnął jednak Gabor Lenthar (FRO Racing). Aleksander Wieczorkiewicz w wyścigu zajął 7 miejsce, a na koniec sezonu ukończył zmagania oczko wyżej.

Puchary za zwycięstwo / zdjęcie: Sebastian Gruber

Rywalizacja w kategorii U17 to zwycięstwo Lorenzo Mascheriniego (ASD Afrer Skull-Rogue Racing), który ze swoim czasem znalazłby się w czołowej dziesiątce elity mężczyzn. Dzięki tej wygranej zapewnił sobie także triumf w klasyfikacji generalnej. Na 32 miejscu zawody ukończył Piotr Kamiński.

Lorenzo Mascherini / zdjęcie: Sebastian Gruber

Wśród pań U17 wygrała Eliana Hulsebosch, a uzyskany czas dałby jej drugie (!) miejsce w elicie kobiet. W klasyfikacji generalnej zwycięstwo zgarnęła natomiast Minu Stoffers (Velola Racing Team), która w Verbier była trzecia.

W kategorii U19 w tym sezonie rządzi Amelia Dudek, która po mocnym upadku podczas Pucharu Świata DH w Vallnord dopiero co wróciła do rywalizacji. Amelia nie tylko wygrała wyścig, ale również klasyfikację generalną, brawo!!!

Najszybszym zawodnikiem U19 był Marco Lamaris (PROPAIN Positive), ale zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zgarnął Ondrej Kolečík (CZE – Kellys Factory Team). 12 miejsce zajął Mikołaj Gawronek, a Adam Sojka odpuścił start w finale z powodu kontuzji.

Justine Welzel / zdjęcie: Sebastian Gruber

Rywalizacja w elicie kobiet nie była łatwa dla liderki klasyfikacji generalnej Justine Welzel, która walczyła nie tylko z trasą i rywalkami, ale także z gorączką. Ostatecznie zajęła piąte miejsce i to wystarczyło do triumfu na koniec sezonu. Najszybsza tego dnia ponownie okazała się Veronika Widmann, która była jedyną zawodniczką z czasem poniżej pięciu minut. Drugie miejsce niespodziewanie zajęła Kerstin Sallegger (Bike Club GIANT Stattegg), a podium uzupełniła Kine Haugom (Haugom Racing Team). Dla Norweżki było to zarazem pierwsze podium w karierze.

Phil Atwill / zdjęcie: Sebastian Gruber

Super finał elity mężczyzn padł łupem Phila Atwilla (Propain Positive), który z czasem 4:07.506 uzyskał najlepszy wynik całych zawodów. Aż 4.5s później na metę wpadł zwycięzca kwalifikacji Simon Maurer, a dzięki trzeciemu miejscu, Adam Rojcek (Osmos Gravity Team) zwyciężył w klasyfikacji generalnej.

Tym samym zmagania podczas tegorocznego iXS Pucharu Świata DH zostały zakończone. Do rozegrania zostały już tylko finał PROPAIN Rookies Cup oraz Międzynarodowe Mistrzostwa iXS Rookies w Schladming, a także finał sezonu iXS Downhill Cup w Bellwald.

YouTube player

Co działo się w iXS Pucharze Europy DH do tej pory?

O iXS Pucharze Europy DH

iXS Puchar Europy DH to najważniejsza seria zawodów zjazdowych na starym kontynencie organizowana przez agencję Racement od 2003 roku. Sponsorem tytularnym serii oraz współtwórcą serii jest marka iXS znana z produkcji odzieży i ochraniaczy rowerowych. Oprócz iXS Pucharu Europy DH w ramach serii rozgrywane są także puchary krajowe (Niemiec i Szwajcarii) oraz młodzików (iXS Rookies Cup).

Oficjalna strona:
ixsdownhillcup.com
Media:
facebook, instagram, youtube