Siódma i zarazem ostatnia tegoroczna runda Pucharu Świata Enduro miała miejsce w miniony weekend we francuskim Chatel. Zawody te, podobnie jak szósta runda Pucharu Świata DH, były częścią festiwalu rowerowego w regionie Haute-Savoie. W trakcie kończącej sezon imprezy zawodnicy mieli do pokonania prawie 60 kilometrów po trasach w słynnym rejonie Portes du Soleil.

Isabeau Courdurier

Wśród pań rywalizacja o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej była praktycznie rozstrzygnięta. Liderka cyklu, Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), musiała po prostu dojechać na punktowanej pozycji. Jedyną zawodniczką, która mogła odebrać jej zwycięstwo była Morgane Charre (Pivot Factory Racing), jednak musiała ona też liczyć na pecha rywalki.

Morgane Charre

Walka między obiema Francuzkami była bardzo ekscytująca i toczyła się do samego końca. Górą tego dnia była Morgane Charre, ale drugie miejsce Isabeau Courdurier wystarczyło, aby zwyciężyć w klasyfikacji generalnej. Trzecie miejsce w wyścigu jak i na koniec sezonu zajęła Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity).

Jesse Melamed

Również w rywalizacji panów walka o zwycięstwo była bardzo zacięta. Lider klasyfikacji generalnej Richie Rude (Yeti/Fox Factory Racing) zaliczył słaby start, ale w miarę trwania wyścigu piął się do góry. Ostatecznie dał radę ukończyć zawody na trzecim miejscu i jak się później okazało, wystarczyło to do zwycięstwa na koniec sezonu.

Pierwsze miejsce w zawodach i drugie na koniec sezonu zajął ustępujący Mistrz Enduro World Series, Jesse Melamed (Canyon CLLCTV). Z kolei drugie miejsce w Chatel i trzecie w klasyfikacji generalnej zajął Alex Rudeau (Commencal Enduro Project).

Richie Rude

Świetny wyścig zaliczył Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Racing), który zajął czwarte miejsce, a do podium zabrakło mu tylko 0.1s!!! Sezon z kolei ukończył na 8 miejscu z dorobkiem 1822pkt.

Rywalizacja pań U21 była najbardziej zaciętym wyścigiem w tym sezonie, ponieważ Simona Kuchynkova wyprzedziła Emily Carrick-Anderson zaledwie o 0.1s! Trzecie miejsce zajęła Delia Da Mocogno. W klasyfikacji generalnej już przed tym wyścigiem zwycięstwo zapewnione miała Emmy Lan (Forbidden Synthesis Team), drugie miejsce zajęła Elly Hoskin, a trzecie Lily Planquart (Lapierre Zipp Collective).

Najszybszym juniorem U21 był Raphael Giambi (Specialized Enduro Team), a podium uzupełnili Lisandru Bertini (Lapierre Zipp Collective) i Lief Rodgers. W klasyfikacji generalnej triumfował z kolei Lisandru Bertini przed Raphaelem Giambim i Saschą Kimem.

Dzięki świetnej postawie m.in. Rude’a i Łukasika najlepszym zespołem sezonu została ekipa Yeti/Fox Factory Race Team.

Wyniki Polaków

W kończących sezon zawodach mogliśmy zobaczyć także kilkoro naszych rodaków, oto ich wyniki:

  • elita mężczyzn: 4. Sławomir Łukasik, 82. Łukasz Szymczuk, 98. Krzysztof Kaczmarczyk
  • kobiety open: 8. Karolina Poczwardowska
Krzysztof Kaczmarczyk / zdjęcie: Jacek Kaczmarczyk

Puchar Świata Enduro powróci dopiero w przyszłym sezonie, ale to nie koniec emocji w Pucharze Świata MTB. Już za dwa tygodnie w amerykańskim Snowshoe odbędą się zawody zjazdowe.

Pełne wyniki siódmej rundy Pucharu Świata Enduro w Chatel: kliknij tutaj

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube