Zmagania podczas Pucharu Świata MTB w austriackim Leogangu rozpoczęły się z przytupem, a jako pierwsze odbyły się zawody Pucharu Świata Enduro. W trakcie czwartej tegorocznej rundy byliśmy świadkami prawdziwych dramatów oraz szczęśliwych chwil. Zawodnicy mieli do pokonania 6 odcinków, a łączny dystans wynosił 55 kilometrów z podjazdami sięgającymi 1090m oraz zjazdami dochodzącymi aż do 4800m.

Puchar Świata Enduro #4

Zawody w Leogangu są doskonale znane fanom zjazdu, a od 2020 roku także cross country. Rywalizacja enduro odbyła się tu po raz pierwszy, ale zdecydowanie można stwierdzić, że nie po raz ostatni.

Isabeau Courdurier

Wśród pań triumfowała faworytka każdych zawodów, Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective). Francuzka wygrała dwa odcinki i to w zupełności wystarczyło, aby w pełni kontrolować rywalizację. Ostatecznie wygrała z aż 14 sekundową przewagą, a drugie miejsce, podobnie jak w trakcie trzeciej rundy w Finale Ligure, zajęła Gloria Scarsi (Canyon CLLCTV Dainese), która wyrasta na czarnego konia tegorocznej serii. Podium uzupełniła Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która zarazem musiała oddać prowadzenie w klasyfikacji generalnej na rzecz swojej rodaczki, Isabeau Courdurier.

Rhys Verner

W rywalizacji mężczyzn po raz pierwszy w karierze na najwyższym stopniu podium stanął Rhys Verner (Forbidden Synthesis Team). Jego łupem padły aż trzy odcinki, a na dwóch był drugi. Najgorszy rezultat Verner zaliczył na piątym etapie, gdzie zajął piąte miejsce. Takie wyniki jednak pozwoliły na odniesienie zwycięstwa i zostawienie w pokonanym polu Richie’ego Rude’a (Yeti/Fox Factory Race Team), który do Kanadyjczyka stracił tylko niecałe trzy sekundy. Podium uzupełnił Alex Rudeau (Commencal Enduro Project).

Sławomir Łukasik

Czwarta runda była prawdziwym rollercoasterem dla Sławomira Łukasika (Yeti/Fox Factory Race Team). Sławek po pierwszym odcinku był drugi, ale na samym początku drugiego etapu urwał przerzutkę i ukończył go dopiero na 111 miejscu. Walka bez łańcucha na trzecim odcinku dała mu całkiem przyzwoity rezultat (37 miejsce), a po naprawie napędu, pozostałe odcinki były wręcz znakomite (2, 4 i 2 miejsce).

Ostatecznie Sławek został sklasyfikowany na odległym 111 miejscu, ale gdyby nie defekt mechaniczny, to z całą pewnością ponownie walczyłby o swoje pierwsze zwycięstwo w Pucharze Świata Enduro.

Kategoria mężczyzn U21 to triumf Lisandru Bertiniego (Lapierre Zipp Collective), a wśród pań wygrała Emmy Lan (Forbidden Synthesis Team). Najlepszym zespołem dnia okazała się ekipa Forbidden Synthesis Team, a w klasyfikacji generalnej prowadzenie utrzymał zespół Yeti/Fox Factory Race Team.

Wyniki Polaków

Oprócz Sławomira Łukasika w zawodach wzięli udział także inni nasi rodacy. W elicie mężczyzn 95 miejsce zajął Damian Konstanty, a Łukasz Szymczuk nie ukończył zawodów. Z kolei wśród pań na 31 miejscu zmagania ukończyła Katarzyna Burek.

Pełne wyniki: kliknij tutaj.

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube