Miniony weekend to nie tylko festiwal Crankworx Innsbruck czy Mistrzostwa Polski DH. Ścigano się także we włoskiej miejscowości Val di Fassa Trentino, gdzie odbyła się piąta runda Pucharu Świata Enduro, który jest częścią serii UCI Mountain Bike World Series (Puchar Świata MTB).

YouTube player

Puchar Świata Enduro 2023 #5

W kość zawodnikom dał przede wszystkim ostatni piąty odcinek, który był zlokalizowany w samym sercu włoskich Dolomitów. Był to test nie tylko dla techniki i przygotowania fizycznego, ale również dla psychiki i wytrzymałości, ponieważ tego dnia temperatury przekraczały 30 stopni.

Ella Conolly

Wśród pań triumfowała Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective), która zwyciężyła na pierwszym, trzecim i ostatnim etapie, w międzyczasie nie oddając prowadzenia nawet na sekundę. Po piętach deptała jej Morgane Charre (Pivot Factory Racing), która przed finałowym etapem miała tylko sekundę straty, ale na koniec dnia straciła ich aż siedem. Trzecie miejsce zajęła Melanie Pugin (WeRide Fulgur Factory Team), dzięki czemu podium było w pełni francuskie. Na 24 miejscu zmagania ukończyła Katarzyna Burek.

Matthew Walker

W rywalizacji panów pierwsze zwycięstwo w karierze odniósł Matthew Walker (Pivot Factory Racing). Przez cały wyścig był blisko podium, ale prowadzenie objął dopiero pod koniec, dzięki wygranym na czwartym i piątym etapie. Drugie miejsce zajął Alex Rudeau (Commencal Enduro Project), a trzeci był Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team). Richie może mówić o prawdziwym pechu, ponieważ złapał kapcia na najdłuższym czwartym etapie i przez to stracił prowadzenie w wyścigu. Pomimo tego utrzymał jednak prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Richie Rude

Na siódmym miejscu zmagania ukończył Sławomir Łukasik (Yeti/Fox Factory Race Team), który na pierwszym etapie zaliczył glebę i prawie wycofał się z wyścigu. Z kolei na 76 lokacie znalazł się Łukasz Szymczuk.

Sławomir Łukasik / zdjęcie: Dave Trumpore

Rywalizacja pań U21 to kolejne zwycięstwo Emmy Lan (Forbidden Synthesis Team), dla której był to już czwarty triumf w tym sezonie. Trzy etapowe zwycięstwa sprawiły, że Lily Planquart szła po wygraną, ale 5-minutowa kara za spóźnienie na start etapu sprawiła, że spadła aż na 11 pozycję. Podium uzupełniły Sophie Riva (Sunn French Co by Alpe D’Huez) i Elly Hoskin.

Wśród panów U21 wyścig zdominował Lisandru Bertini (Lapierre Zipp Collective), który wygrał cztery z pięciu etapów. Drugi był Alexis Icardo (Canyon CLLCTV Dainese), a trzecie miejsce zajął Johnathan Helly.

Najlepszym zespołem dnia została ekipa Lapierre Zipp Collective, ale to Yeti/Fox Factory Race Team przewodzi w klasyfikacji generalnej.

Wyniki piątej rundy Pucharu Świata Enduro 2023, Val di Fassa

  1. Matthew Walker (Pivot Factory Racing) 35:24.95 // Isabeau Courdurier (Lapierre Zipp Collective) 41:03.36
  2. Alex Rudeau (Commencal Enduro Project) +16.59 // Morgane Charre (Pivot Factory Racing) +7.07
  3. Richie Rude (Yeti/Fox Factory Race Team) +18.33 // Melanie Pugin (WeRide Fulgur Factory Team) +17.37

Wyniki Polaków

  • Elita mężczyzn: 7. Sławomir Łukasik, 76. Łukasz Szymczuk
  • Elita kobiet: 24. Katarzyna Burek
  • Kobiety Open: 8. Karolina Poczwardowska
  • Mężczyźni Open: 30. Krzysztof Kaczmarczyk, 39. Karol Skiba, 89. Marcin Tarkowski, 98. Michał Puchała, 131. Piotr Brynkus

Pełne wyniki / Klasyfikacja generalna

YouTube player

Najważniejsza seria enduro na świecie robi sobie teraz przerwę, a zawodnicy do rywalizacji powrócą dopiero po wakacjach. Szósta runda odbędzie się w dniach 1-3 września we francuskim Loudenvielle.

Co działo się w Pucharze Świata Enduro do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube