Nadchodzący kalendarz zawodów DH pozwala zawodnikom wybrać najlepsze dla nich miejsca do startów, w których będą mogli osiągnąć założone przed sezonem cele. Wśród wielu zawodników i teamów, które będziecie obserwować na zawodach, warto jest zwrócić uwagę na HR Racing. Jest to grupa młodych kolarzy, wspólnie trenujących i startujących, których łączy podobna wizja kolarstwa zjazdowego oraz to jak razem chcą zdobywać doświadczenie i medale na międzynarodowych zawodach. Udało mi się spotkać z menedżerem zespołou Szymonem Skowrońskim, którego wypytałem o HR Racing. Zapraszam.

Menedżer i zawodnik HR Racing – Szymon Skowroński

Zbigniew Nowicki, 43RIDE: Cześć Szymon, na początek proszę przedstaw HR Racing osobom, które z jakiegoś powodu nie znają waszej kadry, wizji, misji, celów.

Szymon Skowroński, v-ce Mistrz iXS DH Cup kat. Masters 2022: Hm.. to, że nie jesteśmy znani jest całkiem prawdopodobne (śmiech), a to dlatego, że działamy w dość niekonwencjonalny sposób. HR Racing jest zespołem kolarstwa grawitacyjnego powstałym w Nederlandach i mającym na celu promowanie młodych, zdolnych i ambitnych zawodników oraz zapewnienie im wsparcia oraz zaplecza na poziomie profesjonalnych teamów. Słowem, patrzymy jak robią to najwięksi i próbujemy ich naśladować. W sezonach 2023/24 dla HR Racing będą jeździć: Amelia Dudekświeżo upieczona Mistrzyni Świata DH Juniorek, Karol Skiba – top 5 polskiego enduro, Adrian Ścieszka – obiecujący zawodnik, w którym widzimy potencjał na dobre rezultaty na arenach europejskich, oraz moja skromna osoba.

Przeczytajcie nasz wywiad z Amelią na temat podsumowania 2022 roku – kliknij tutaj.

Sam jesteś także czynnym zawodnikiem. Jak znajdujesz na to czas, łączysz obowiązki menedżera i zawodnika?

Temat nie jest łatwy do ogarnięcia, ale startując od kilku lat solo w różnych seriach w całej Europie musiałem nauczyć się organizacji swojego czasu. Dodam, że prywatnie prowadzę firmę w Amsterdamie i czasem czasu jest mało. Na szczęście oba moje zajęcia mają charakter sezonowy więc kluczem jest zaplanowanie całego roku z góry. Spontaniczne wypady z kolegami to niestety temat, o którym musiałem narazie zapomnieć.

Starty w zawodach DH to duże wyzwanie organizacyjne, logistyczne oraz serwisowe. Jak sobie z tym radzicie?

Dla mnie punktem wyjścia był motorsport, a konkretnie rajdy samochodowe, w których rywalizowałem kilka lat. Filozofię pracy zespołów rajdowych można implementować do naszego sportu i według takiego klucza staramy się działać. Jako czynny zawodnik szybko zrozumiałem jak ważne jest mieć odpowiednią oponę na odpowiednie warunki przygotowaną do założenia na zapasowym kole, suche rękawiczki na zmianę i zapasowy zestaw zawieszenia. Skoro jadę 1000km na zawody to staramy się zapewnić młodym zawodnikom przede wszystkim odpowiednie zaplecze.

Podczas zawodów nad jednym rowerem pracuje jedna osoba. Para zawodnik-mechanik. Bardzo ważne jest to by zawodnik mógł spokojnie po sesji treningowej oddać rower i zacząć regenerację.

Co do kwestii technicznych, to staramy się standaryzować obsługę sprzętu. Używamy tego samego zawieszenia, hamulców, rozmiarów kół, stawiamy na profilaktykę przy przygotowywaniu rowerów, a i tak zawsze mamy jeden dodatkowy zapasowy rower w samochodzie.

Staramy się być przygotowani na wszelkie możliwe warunki w kwestii opon, wyposażenia oraz ustawienia zawieszenia. Wierzę, że wyniki mogą zaczynać się w tym miejscu.

Rozmawialiśmy o samych zawodach, ale bardzo istotnym elementem sportowca jest trening i odpowiednie przygotowanie. Jak wygląda to w HR Racing?

W tej kwestii część z nas zaufała Olafowi Odziomkowi, dyplomowanemu trenerowi i czynnemu zawodnikowi MTB. Karol przygotowuje się indywidualnie wg indywidualnego planu treningowego. Staramy się też zaliczyć dwa lub trzy obozy treningowe na południu Europy w okresie zimowym, by być „w gazie” na początku sezonu.

Przygotowani, zwarci, z planami na starty. Jak wygląda wasz kalendarz startów. Na czym się skupiacie i co jest waszym celem w sezonie 2023?

Amelia i Adrian zgłoszeni są do całej serii iXS Pucharu Europy DH , czyli cztery wyścigi w Europie, plus Mistrzostwa Polski i Europy (jeśli w końcu pojawi się data 😂). Być może wybierzemy się z Amelią na jeden Puchar Świata DH. Moja rola podczas tych zawodów to koordynacja całego przedsięwzięcia oraz pomoc serwisowa.

Karol na chwilę obecną jeszcze nie zamknął kalendarza, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to start w Pucharze Świata Enduro kat. open w Finale i Val di Fassa plus Puchar Czech Enduro.

Ja jestem zgłoszony do całej serii iXS Downhill Cup gdzie na poszczególnych zawodach pojedziemy jako team, a na niektórych będę solo. W tym roku chciałbym wygrać serię w swojej kategorii. Treningowo pojawię się na wybranych edycjach Hard Downhill League i Pucharu Czech DH.

Dziękuję Szymon za rozmowę, postaram się śledzić wasze poczynania i publikować informacje o waszych startach. Jakbyś mógł na koniec podać miejsca w internecie gdzie można was znaleźć/polubić/obserwować?

Standardowo prowadzimy instagrama @hr_team_racing oraz w tym roku startujemy z kanałem na YouTube HR Racing Team. Nasze kanały są nowe i dopiero startują, więc zapraszamy serdecznie. Mamy w budowie takżę stronę www, gdzie będziemy zamieszczać obszerniejsze relacje z życia naszej drużyny HR Racing.

W następnym wpisie przedstawię Wam szczegóły planu HR Racing na sezon 2023, jak tylko zespół będzie miał dopięte wszystko na 100%.. Pełna odsłona barw, sponsorów i wsparcia już wkrótce.

Tymczasem zapraszam Was na śledzenie profili HR Racing: