Niewiele ponad tydzień dzieli nas od pierwszego tegorocznego festiwalu z serii Crankworx World Tour. W dniach 18-26 marca w Nowej Zelandii odbędzie się festiwal Crankworx Rotorua i będzie to pierwszy z czterech zaplanowanych na ten rok przystanków światowej serii.

Timothe Bringer / zdjęcie: Jay French

Tegoroczne imprezy wprowadzą trochę nowości, o których pisaliśmy już wcześniej. Najważniejszą z nich jest zwiększenie obecności downhillu podczas transmisji, a co za tym idzie, ściągnięcie Roba Warnera do komentowania przejazdów! Dodatkowo zwiększona została pula nagród, która w samym zjeździe będzie sięgać 130 tysięcy dolarów kanadyjskich.

Brook MacDonald, Crankworx Rotorua 2022 / zdjęcie: Clint Trahan

W trakcie festiwalu Crankworx Rotorua odbędą się aż dwie imprezy zjazdowe (Taniwha Downhill oraz Air DH), a także doskonale znane rywalizacje na Pump Tracku, w Dual Slalomie czy Speed & Style. Oczywiście nie może zabraknąć także konkursu na najlepszy lot bokiem, czyli zawodów Whip-Off.

Vaea Verbeeck vs Caroline Buchanan / zdjęcie: Clint Trahan

Dla polskich kibiców najważniejsze będą jednak kończące festiwal zawody slopestyle. Na liście startowej widnieją dwa nazwiska z naszego kraju – Dawid i Szymon Godziek, a z zawodów na antenie Red Bull TV przeprowadzona zostanie transmisja LIVE z polskim komentarzem.

Dawid Godziek / zdjęcie: Jay French

Bardzo się cieszę, że wrócę do Nowej Zelandii. Tegoroczny sezon zaczyna się dość późno, więc będę miał okazję by odegrać się w Rotorua. Mam nowy rower i jestem dobrze przygotowany, więc ciekaw jestem jak mi pójdzie.

Loic Bruni
Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński @ Red Bull

Nie mogę się doczekać zawodów zjazdowych podczas Crankworx Rotorua. Odkąd złapałam kontuzję i miałam Covida, to moja droga do powrotu na te zawody była bardzo wyboista. Jednak Rotorua to jedno z moich ulubionych miejsc do ścigania się i nie mogę się już tego doczekać.

Tracey Hannah
Tracey Hannah / zdjęcie: Clint Trahan

Cieszę się, że zaczynamy kolejny sezon, choć mieliśmy bardzo krótką przerwę zimową. Chciałbym mieć więcej czasu na przygotowania, ale i tak jestem bardzo zadowolony z zimowych treningów. W tym roku mam plan na zmianę części moich trików, ale nigdy o tym nie myślę na serio dopóki nie stanę na trasie.

Tomas Lemoine
Tomas Lemoine / zdjęcie: Con Chronis

Poprzedni rok był niesamowity. Udało mi się zdobyć tytuł Królowej Crankworxa, o którym marzyłam od 10 lat! Ale teraz zaczynamy od nowa i muszę zrobić wszystko, aby pozostać na szczycie. Cieszyłam się zimowym urlopem, ale teraz wracamy do pracy. Przez lata starałam się pracować nad moimi wadami i wciąż to robię. Także nie mogę się doczekać pierwszych startów.

Caroline Buchanan
Caroline Buchanan vs Jordy Scott / zdjęcie: Clint Trahan

Harmonogram

Harmonogram festiwalu Crankworx Rotorua 2023 (gwiazdką zaznaczone transmisje LIVE przez Red Bull TV):

  • 19 marzec, RockShox Taniwha Downhill*
  • 22 marzec, Official New Zealand Whip Off Championships
  • 23 marzec, Crankworx Rotorua Air DH
  • 24 marzec, Crankworx Rotorua Pump Track Challenge presented by Torpedo7*
  • 25 marzec, Speed & Style Rotorua*
  • 26 marzec, Specialized Dual Slalom Rotorua*
  • 26 marzec, Maxxis Slopestyle in Memory of McGazza* (transmisja LIVE z polskim komentarzem)

Pełen harmonogram festiwalu można znaleźć z kolei na stronie: crankworx.com/rotorua/schedule/

Guy Johnston / zdjęcie: Clint Trahan

Co działo się na Crankworx Rotorua 2022?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr