Oczekiwanie na pierwsze tegoroczne emocje związane z najważniejszymi zawodami enduro na świecie w końcu dobiega końca. W dniach 25-26 marca definitywnie żegnamy się z nazwą Enduro World Series, ponieważ w australijskiej Tasmanii odbędzie się pierwsza runda tegorocznego Pucharu Świata Enduro. Areną pierwszego starcia będą trasy lokalnego Bike Parku Maydena.

Zawody DH w Maydena Bike Park

Co ważne, emocje będą podwójne, ponieważ zaledwie tydzień później, seria przeniesie się do sąsiedniego Derby, gdzie w dniach 31 marca – 1 kwietnia rozegrana zostanie runda numer dwa. Po takiej dawce wrażeń nastąpi dwumiesięczna przerwa, ponieważ trzecia runda zaplanowana została dopiero na 3-4 czerwca we włoskim Finale Ligure.

Puchar Świata Enduro 2023

Tegoroczna seria najważniejszych zawodów rowerowego enduro na świecie to nie tylko zmiana nazwy. Dotychczasowe zawody Enduro World Series (EWS) w wyniku współpracy z Międzynarodową Unią Kolarską (UCI) zastąpione zostały przez Puchar Świata Enduro (EDR). Co ważne, ta seria jest z kolei częścią Pucharu Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series), w którego skład oprócz enduro i e-enduro (E-EDR), wchodzą także takie dyscypliny jak downhill (DHI) oraz cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM). Więcej o nowej serii pisaliśmy w tym miejscu.

Zmianie uległ także sam format zawodów. Dotychczasowe imprezy EWS oznaczały dwa dni ścigania, podczas gdy teraz będzie to tylko jeden dzień. Tym samym zmieniona została również punktacja na zawodach, ponieważ od tego sezonu punkty przyznawane będą za wyniki na poszczególnych etapach. Dodatkowo na ostatnim odcinku odwrócona zostanie kolejność startowa, aby najlepsi zawodnicy przyjechali na metę jako ostatni zawodnicy na trasie. Z kolei jeśli sami chcecie wziąć udział w zawodach serii Pucharu Świata Enduro czy to w kategorii PRO czy w OPEN, to najważniejsze zasady opisaliśmy w tym miejscu.

Pierwsza runda – Maydena, Australia

Do tej pory zawody Enduro World Series odwiedziły Tasmanię dwukrotnie. Jednak zarówno w 2017 jak i 2019 roku imprezy odbywały się w sąsiednim Derby. Tym samym Maydena zadebiutuje w serii, a zawodnicy na początek sezonu będą mieli do pokonania 6 odcinków specjalnych (wyścig amatorów obejmie 3 odcinki), które zlokalizowane są tuż przy południowo-zachodnim krańcu Światowego Obszaru Dziedzictwa Dzikiej Przyrody Tasmanii. Tutejsze lasy mają swoją historię od wczesnych lat 1900 i są to tzw. chłodne lasy deszczowe, w których rosną jedne z największych drzew na świecie.

Bike Park Maydena

Tutejszy Bike Park Maydena założony został przez Simona Frencha i po raz pierwszy otwarty w styczniu 2018 roku. Wybudowany został przez firmę Dirt Art, a wyjazd na górę realizowany jest przez dwie linie busów. Do dyspozycji rowerzystów jest ponad 70 tras (!!!) o łącznej długości ponad 80 kilometrów i maksymalnym przewyższeniu 820m. To oznacza, że jest to największy kompleks tras enduro/freeride w całej południowej części kontynentu Australijskiego.

Sławek Łukasik

Tuż przed zawodami spytaliśmy naszego czołowego zawodnika enduro, Sławka Łukasika, o jego oczekiwania przed zawodami. Sławek już od jakiegoś czasu siedzi w Tasmanii, gdzie udało mu się wygrać zawody Yeti Trans Tasmania Enduro.

W sumie to nie mam żadnych oczekiwań. Po prostu chcę dać z siebie wszystko i być zadowolony z przejazdów i całych zawodów.

Sławomir Łukasik, Yeti/Fox Factory Team
Sławomir Łukasik / zdjęcie: Joanna Wypiór

Dla Sławka będzie to zarazem debiut w Pucharze Świata Enduro w barwach nowego zespołu Yeti/Fox Factory Team, do którego dołączył w styczniu tego roku. Trzymamy kciuki za dobry występ!

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube