Tegoroczny sezon startowy zbliża się wielkimi krokami, a pierwsze imprezy spod znaku nowoutworzonego Pucharu Świata MTB odbędą się już za kilka tygodni. Pierwsze szczegóły o serii łączącej trzy główne dyscypliny kolarstwa górskiego pojawiły się w ubiegłym miesiącu, a teraz na stronie UCI możemy znaleźć ogólne zasady w jaki sposób można wziąć udział w Pucharze Świata Enduro.

Isabeau Courdurier

Zapisy na pierwsze dwie rundy Pucharu Świata Enduro są już dostępne, ale ze względu na lokalizację (obydwie rundy odbędą się w Australii), raczej nie spodziewamy się startu naszych rodaków. Oczywiście nie licząc Sławka Łukasika, który został zawodnikiem zespołu Yeti/Fox Factory Team. Z kolei zapisy na europejskie rundy mają zostać uruchomione 20-go lutego. Za to z udostępnionych informacji możemy się dowiedzieć, że na wszystkich rundach (z wyjątkiem Leogangu), będzie dostępna kategoria OPEN, dla wszystkich chętnych zmierzyć się z najlepszymi.

Sławomir Łukasik

Czy mogę wystartować w Pucharze Świata Enduro?

Jeśli chcesz wystartować w głównej serii i zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie, to musisz zdobyć odpowiednią liczbę punktów. Zmienia się ona w zależności od kategorii: elita mężczyzn 125pkt, elita kobiet 125pkt, juniorzy 75pkt, juniorki 50pkt. Oprócz licencji UCI ID wymagane jest także założenie konta zawodnika na stronie ucimtbworldseries.com.

Jak zdobyć punkty wymagane do zakwalifikowania się do Pucharu Świata Enduro?

Niezbędne punkty będzie można zdobywać podczas zawodów kwalifikacyjnych Pucharu Świata Enduro lub E-Enduro, na które składać się będą wszystkie (z wyjątkiem Leogangu) wyścigi głównej serii w kategorii OPEN, narodowe mistrzostwa enduro oraz wybrane imprezy zarejestrowane w kalendarzu UCI. Dodatkowo istnieć będzie możliwość zdobycia Złotego Biletu, który uprawniać będzie licencjonowanych zawodników do automatycznej kwalifikacji do Pucharu Świata Enduro lub E-Enduro. Szczegółowe zasady mają zostać opublikowane w regulaminie, co powinno nastąpić jeszcze w lutym.

Richie Rude

Co muszę mieć, aby zbierać punkty w kwalifikacjach?

Aby zbierać punkty trzeba posiadać aktualną licencję zawodnika UCI ID oraz zarejestrować swoje konto zawodnika na stronie ucimtbworldseries.com. Od sezonu 2023 nie jest wymagane członkostwo w strukturach Enduro World Series.

Chcę wystartować w kategorii OPEN, co mam zrobić?

Kategoria OPEN będzie dostępna dla wszystkich chętnych, więc wystarczy tylko zarejestrować się na stronie ucimtbworldseries.com. Na chwilę obecną nie ma informacji o limitach zgłoszeń. Do startu w kategorii OPEN nie jest wymagana licencja UCI ID, jednak jeśli chcecie zdobywać punkty kwalifikacyjne, to trzeba się w nią zaopatrzyć.

Bex Baraona

Jak będą wyglądać wyścigi kategorii OPEN?

Zawody dla amatorów odbywać się będą na dzień przed główną imprezą, czyli Pucharem Świata Enduro lub E-Enduro. Na chwilę obecną UCI nie podało dokładnych szczegółów, ale z udostępnionych informacji wynika, że nie będzie to pełen dystans, lecz wybrane odcinki z głównej imprezy. Dostępne kategorie OPEN: mężczyźni, kobiety, juniorzy, juniorki, mężczyźni masters, kobiety masters. Zawodnicy kategorii masters, którzy zdobędą odpowiednią ilość punktów pozwalającą na start w Pucharze Świata Enduro lub E-Enduro, mogą startować w głównej serii w kategorii elita.

Mam więcej szczegółowych pytań…

Jeśli macie jakiekolwiek pytania, a nie znaleźliście na nie odpowiedzi na stronie ucimtbworldseries.com, to śmiało możecie skontaktować się z organizatorami mailowo sportsservices@eso-sports.com.

Martin Maes

Terminy oraz miejsca tegorocznego Pucharu Świata Enduro (i nie tylko) znajdziecie w naszym kalendarzu.

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube