Marka Giro znana jest z produkcji wysokiej jakości akcesoriów do szeroko pojętego MTB. Ich oferta do sportów grawitacyjnych z każdym kolejnym sezonem się powiększa, a my tym razem będziemy mieli możliwość sprawdzenia w boju zestawu składającego się z kasku fullface Giro Disciple oraz gogli Giro Blok.

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok

Kask Giro Disciple

Model Disciple to bezpośredni następca kasku Cipher, który już został wycofany z oferty. Na pierwszy rzut oka kaski nie różnią się od siebie zbyt wiele, ale najważniejszą różnicą pomiędzy nimi jest zastosowanie systemu MIPS w kasku Disciple (o samym systemie przeczytasz w następnym akapicie).

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok
Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok

Sam kask zbudowany został by spełniać standard bezpieczeństwa ASTM-1952 DH, dzięki czemu możemy mieć pewność, że z pewnością jest to produkt dedykowany do najcięższych zastosowań. Skorupa wykonana jest z włókna szklanego z wkładką EPS, a za wentylację odpowiada aż 14 otworów. W razie potrzeby istnieje możliwość szybkiego, awaryjnego wyciągnięcia poduszek policzkowych, które wykonane zostały w opatentowanym systemie Fit Kit™. Wyściółka posiada specjalną antybakteryjną warstwę, a komfort użytkowania podnoszą także możliwość zastosowania głośniczków Tuneups™ oraz prowadzenie kabli audio w systemie O-Snap™. Przyda się również dedykowane mocowanie (z możliwością odpięcia od kasku) do kamer P.O.V. – w zestawie znajdziemy dwie przejściówki dedykowane do GoPro oraz Contour’a.

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok
Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok
Gama kolorystyczna kasków Giro Disciple prezentuje się tak

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok

System MIPS

O systemie bezpieczeństwa MIPS pisaliśmy już prawie dwa lata temu przy okazji pierwszej prezentacji kasku Giro Montaro – pełny tekst w tym miejscu. W telegraficznym skrócie jest to system, który oddziela kask od wewnętrznej wyściółki specjalną dodatkową warstwą umieszczoną na elastycznych zaczepach. Jest to dodatkowa cienka i dość miękka warstwa sztucznego tworzywa w środku kasku, która lekko się „ślizga”. To właśnie do niej przyczepione są gąbki wewnętrzne. Dzięki takiej konstrukcji, podczas gleby czy innego uderzenia, to powłoka MIPS w ciągu kilku milisekund przesuwa się nieznacznie, redukując tym samym siły działające na naszą głowę oraz mózg. Pozwala to zmniejszyć obrażenia (zwłaszcza mózgu) do absolutnego minimum.

Gogle Giro Blok

Gogle na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym szczególnym, jednak Giro przemyciło tu kilka ciekawych technologii. Design ramki wykonany jest zgodnie z technologią EXV (Expansion View Technology), dzięki czemu pole widzenia jest trochę większe niż w przypadku klasycznej ramki. W zestawie otrzymaliśmy lustrzaną oraz przeźroczystą szybkę, które oczywiście pokryte są warstwą anti-fog zapobiegającą nadmiernemu parowaniu. Gogle Blok posiadają również możliwość zastosowania zrywek. Dla zwiększenia komfortu użytkowania Giro zastosowało również podwójną piankę (super miękka warstwa przy samej ramce oraz twardsza i bardziej wytrzymała na zewnątrz) oraz specjalne silikonowe wstawki na całej długości paska, które mają trzymać gogle na miejscu w każdych warunkach.

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok

Tomasz Profic, 43RIDE:

Cały zestaw prezentuje się naprawdę super. Jako typowy mężczyzna nieodróżniający kolorów stwierdzam, że ta kolorystyka jest niesamowita i po prostu.. ładna! Z pewnością będziecie zauważeni na stoku. Wykonanie kasku i gogli stoi na wysokim poziomie, a dodatkowym plusem jest zintegrowane mocowanie do kamery GoPro lub Contour. Póki co minusem dla mnie jest znany z Giro system zapinania kasku oparty na przewlekaniu paska przez sprzączkę, ale w połączeniu z możliwością szybkiego wyrwania policzkowych gąbek, może okazać się całkiem pomysłowy. Jak ten zestaw będzie sprawować się w praktyce? Zobaczymy!

Prezentacja: kask Giro Disciple + gogle Giro Blok

O firmie Giro

Założona w Santa Cruz w Kalifornii w 1985 roku. Zajmuje się projektowaniem oraz wdrażaniem nowych technologii ułatwiających jazdę na rowerze. Od pierwszych bardzo lekkich i najwyższej jakości kasków rowerowych, po sporty zimowe oraz ubrania sportowe. Giro skupia się na tworzeniu produktów, które zwiększają poczucie wolności oraz niezależności. Jako lider w design’ie, dopasowaniu oraz projektowaniu ubrań i kasków, Giro jest pierwszym wyborem wielu użytkowników na świecie.

Zainteresowany innym produktem Giro? Sprawdź nasze pozostałe prezentacje:


Oficjalna strona: giro.com
Dystrybucja: bikegear.cc