Wielki finał tegorocznego Pucharu Świata DH wciąż jeszcze przed nami, ale wśród pań znamy już zwyciężczynię klasyfikacji generalnej. Rachel Atherton w tym sezonie nie dała najmniejszych szans rywalkom (wygrała 5 z 6 dotychczasowych rund) i zgarnęła tytuł. Brytyjka dokonała tego podczas szóstej rundy, która odbyła się w Windham, z przewagą wynoszącą ponad dziewięć sekund. Było to jej piąte z rzędu zwycięstwo w tym sezonie. Zawody w Windham były dla Rachel historyczne, także dlatego, że jej idolka z dzieciństwa – Missy Giove – wystartowała w zawodach Pucharu Świata DH po raz pierwszy od lat.

Rachel Atherton wygrywa Puchar Świata DH na jedną rundę przed końcem

Po sześciu rundach wszystko jest już wiadome. Rachel Atherton wygrała tegoroczną klasyfikację generalną Pucharu Świata DH. Tym samym odebrała tytuł swojej rodaczce, Manon Carpenter. Po zwycięstwie w Windham Rachel uzbierała 1410pkt w rankingu UCI. Druga w klasyfikacji generalnej Manon Carpenter uzbierała 899pkt. Nawet gdyby Manon wygrała kwalifikacje oraz finały podczas ostatniej rundy we włoskim Val di Sole, nie będzie w stanie przeskoczyć Rachel w generalce.

Zawody w Windham były bardzo emocjonujące, a panujący upał sprawił, że krótka trasa była bardzo sucha i wymagająca. Techniczne odcinki, hopy oraz szybkie przesmyki były idealnym miksem dla Rachel, która wygrała z przewagą aż 9.36s nad drugą Manon Carpenter. Jak się okazało, firma Continental dostarcza opony dla dwóch najszybszych kobiet na trasie. Kolejną ciekawostką weekendu był udział Missy Giove, która ścigała się w Pucharze Świata DH lata temu.

Rachel Atherton:

To było nieprawdopodobne przeżycie. Gdy oglądałam materiały z GoPro i Missy, byłam pod wielkim wrażeniem. To moja idolka z dzieciństwa i to dzięki niej zaczęłam się ścigać na rowerze. Weekend był dla mnie wspaniały, to był fajny wyścig, a mi udało się wygrać zawody oraz klasyfikację generalną.

Przejazd Rachel Atherton można zobaczyć na stronie: redbull.tv

Zespół Rachel – GT Factory Team – został uznany „zespołem dnia” oraz przewodzi klasyfikacji zespołowej Pucharu Świata DH. Także pozostali zawodnicy sponsorowani przez Continental’a zajęli bardzo dobre lokaty podczas swoich wyścigów. Manon Carpenter zajęła drugie miejsce, a Gee Atherton wciąż ma szanse na znalezienie się w pierwszej piątce klasyfikacji generalnej.

DHI Elita Mężczyzn

• 1. GWIN Aaron, Specialized Racing – 1089pts
  • 2. MINNAAR Greg – 954pts