To już jest koniec! Dziewięć rund tegorocznego Pucharu Świata DH zleciały bardzo szybko i w końcu możemy podsumować cały sezon. Ostatnia runda padła łupem będącego w rewelacyjnej ostatnio formie Danny’ego Harta (MS Mondraker Team) oraz zaliczającej perfekcyjny sezon Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH). Zobaczmy szczegółowe wyniki oraz klasyfikację generalną. W tym sezonie do rozegrania zostały jeszcze tylko Mistrzostwa Świata DH, które odbędą się już niedługo, bo w dniach 6-11 września, we włoskim Val di Sole.

Danny Hart wygrywa na zakończenie Pucharu Świata DH 2016
Danny Hart

Trzecie zwycięstwo z rzędu, to idealne podsumowanie drugiej części sezonu dla Danny’ego Harta. Z czasem 4:13.611 po raz kolejny okazał się bezkonkurencyjny, ale niestety nie wystarczyło to do końcowego triumfu w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w Andorze zajął Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który do zwycięzcy stracił 2.798s. Na najniższym stopniu podium uplasował się natomiast Loic Bruni (Specialized Gravity powered by SRAM). Całkiem niezłe 45-te miejsce na zakończenie sezonu zajął nasz reprezentant Sławomir Łukasik (NS BIkes Fro Pro). Świeżo upieczony Mistrz Europy DH do zwycięzcy stracił 17.834s.

W klasyfikacji generalnej triumfował natomiast Aaron Gwin (The YT Mob), który w Vallnord musiał zdobyć jakiekolwiek punkty, aby obronić pierwsze miejsce w przypadku zwycięstwa Harta. Odległe 55-te miejsce (+22.099s) dało mu 20 punktów i to wystarczyło, aby zakończyć sezon na szczycie z dorobkiem 1252 punktów. Drugie miejsce zajął Danny Hart – 1226pkt, a na trzeciej lokacie uplasował się Troy Brosnan (Specialized Racing) z 1031 punktami. W klasyfikacji generalnej sezon na 55 miejscu z dorobkiem 183pkt zakończył Sławomir Łukasik.

Rachel Atherton

W rywalizacji pań idealny sezon zaliczyła Rachel Atherton, która nie tylko wygrała wszystkie tegoroczne rundy Pucharu Świata DH, ale i rozszerzyła swoją wspaniałą serię zwycięstw z rzędu do 13-tu. Jak długo będzie trwała jej dominacja? Z czasem 4:52.783 pewnie wygrała ostatnią rundę, w pokonanym polu zostawiając Tracey Hannah (Polygon UR, +6.568s) oraz Myriam Nicole (Commencal Vallnord, +7.974s). W klasyfikacji generalnej Rachel zdobyła 1700pkt co dało jej aż 560pkt przewagi nad drugą Manon Carpenter (Madison Saracen Factory Team). Bardzo zacięta rywalizacja toczyła się natomiast o drugą lokatę. Tracey Hannah straciła do drugiej Manon Carpenter zaledwie 10pkt.

Aaron Gwin

W rywalizacji juniorów ostatnia runda padła łupem Gaetana Vige (Commencal Vallnord), który pewnie zwyciężył z czasem 4:23.651. Drugie miejsce zajął debiutujący w tym roku w Pucharze Świata DH Finnley Iles (Specialized Gravity powered by SRAM), a trzeci był Elliott Heap (Chain Reaction Cycles PayPal). W klasyfikacji generalnej zwycięstwo w pierwszym sezonie startów odniósł Finnley Iles, który uzbierał 300pkt. Drugie miejsce z wynikiem 285pkt zajął Gaetan Vige, a trzecie miejsce zajął Elliott Heap (170pkt).