W miniony weekend austriacki Leogang po raz kolejny gościł finałową rundę iXS Pucharu Europy DH i dostarczył widzom mnóstwa emocji. W trakcie weekendu najszybsi byli Eleonora Farina oraz Ondrej Stepanek, ale ostatecznymi zwycięzcami w tym sezonie zostali Jure Zabjek i Monika Hrastnik, którzy zdobyli tytuł w klasyfikacji generalnej.

iXS European Downhil​l Cup 2017 #5 Leogang - R​ecap
Monika Hrastnik

Ostatni wyścig iXS Pucharu Europy DH ściągnął elitę rowerowego zjazdu do Leogangu w Austrii. Zawody kolejny rok z rzędu były częścią odbywającego się tu festiwalu rowerowego Biketember, który tym razem miał okazję świętować swoje dziesięciolecie. To były wyjątkowe zawody dla wszystkich, zwłaszcza dla Markusa Pekolla (MS Mondraker), który oficjalnie zakończył swoją zjazdową karierę. Zrobił to na własnej ziemi, w Leogangu, skąd wypłynął na szerokie wody.

Organizatorzy mieli już okazję w tym roku gościć rundę Pucharu Świata DH i ponownie nie zawiedli z przygotowaniem trasy. Dodali kilka rzeczy od siebie i sprawili, że ta legendarna już trasa sprawiła jeszcze więcej trudności zawodnikom. Na długości 2300m ze spadkiem 480m z całą pewnością zasługuje na tytuł jednej z najlepszych tras w Europie. Niestety, zawodnicy po raz kolejny musieli zmierzyć się z ekstremalnie niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jednak patrząc wstecz na ten sezon, powinni się już do tego przyzwyczaić…

Na starcie stanęło 325 zawodników z 28 krajów. Dla wielu była to kolejna okazja by zdobyć cenne punkty do rankingu UCI i tym samym na starcie stawiła się europejska czołówka. Jednak faworytami do końcowego triumfu byli Jure Zabjek (Unior Tools Team), który w rankingu UCI zajmował 10 miejsce, oraz Eleonora Farina (GB Rifar Mondraker ASD), która była czwarta. Jednak o ile Jure Zabjek i Monika Hrastnik (Blackthorn) przystąpili zrelaksowani do rywalizacji już jako triumfatorzy całej tegorocznej serii, to reszta stawki zaciekle walczyła o każdą sekundę.

Jure Zabjek

Poranne piątkowe zapoznanie z trasą odbyło się w bardzo klimatycznej mgle. Zawodnicy bardzo dokładnie zapoznawali się z trasą i szukali najszybszych linii. Następnie rozpoczęły się 6-godzinne treningi.

Prognoza pogody na sobotę nie była łaskawa, ale ostatecznie nie było tak źle. Jednak niskie temperatury i troszkę deszczu i tak dały zawodnikom w kość. Przejazdy kwalifikacyjne były głównie zachowawcze, ale ogólna atmosfera była dobra i każdy liczył na jak najlepszy czas.

Na koniec dnia najszybsza wśród elity kobiet była Eleonora Farina, podczas gdy Valentina Höll (Sram TLD Racing) była najszybszą zawodniczką tego dnia. Z czasem 4.21:807min była o ponad 2 sekundy szybsza niż Farina! W elicie mężczyzn czas dnia (3.46:983min) należał do Lorisa Revelli’ego (Argentina Bike De Vinci Italy).

Sandra Ruebesam

Niedzielny poranek był podobny do sobotniego: trasa była wciąż bardzo mokra, a temperatury niskie. W skrócie: typowa pogoda w Leogangu, a niektórzy zawodnicy mieli deja-vu z ostatnich dwóch sezonów. Na szczęście trasa jest na tyle stroma, że nie da się utknąć w błocie. Powiedzmy, że po tym weekendzie zawodnicy i ich maszyny potrzebowały konkretnego spa…

Jak zwykle ściganie rozpoczęło się od kategorii masters. Najszybszy był Fabrizio Dragoni (Alessi Racing Team), który o ułamki sekund wyprzedził Luisa Ribeiro (Penacova DH U.D.Lorvanence). Trzeci na mecie Willi Lützeler (Cube) zdobył natomiast wystarczającą ilość punktów, aby zgarnąć triumf w klasyfikacji generalnej. W zawodach nie startowali Polacy, ale w końcowej klasyfikacji na 9 miejscu uplasował się Michał Śliwa (Myślenice Top Riders).

Ondrej Stepanek

Kategoria pań U17 to całkowita dominacja Valentiny Höll, która poprawiła swój czas z kwalifikacji. Nad drugą Anną Newkirk (Team Project) miała aż 15 sekund przewagi. Trzecie miejsce zajęła Ottilia Johansson Jones (Propain Gravity Juniors). Wśród juniorów U17 najszybszy był Jules Picod (Les Gets), drugie miejsce zajął Janosch Klaus (Team Project), a trzeci był Yannick Baechler (IDirt Racing Team). Na 15 miejscu zawody ukończył Krzysztof „Kriss” Kaczmarczyk (GO RIDE Racing Team), a w generalce sklasyfikowany został na 41 lokacie. W klasyfikacji generalnej triumfowali natomiast Valentina Höll oraz Janosch Klaus.

W tym momencie pogoda zmieniła się na gorsze i rozpadało się. Na szczęście w serii iXS Pucharu Europy DH jest rozgrywany Super Finał, który sprawia, że czołowa 30-tka zawodników rywalizuje w relatywnie podobnych warunkach. Taki sposób rozgrywania finałów sprawił, że w krótkim odstępie czasu startują najlepsi zawodnicy, a zmieniająca się pogoda nie ma wielkiego wpływu na końcowe wyniki.

Eleonora Farina

W elicie kobiet Mistrzyni Europy DH Eleonora Farina powtórzyła swój przejazd z kwalifikacji i dojechała do mety na pierwszym miejscu. W tym roku wzięła udział w trzech rundach iXS Pucharu Europy DH i za każdym razem była najszybsza w kwalifikacjach i finałach. Jednak trzy wyścigi to było za mało, aby zgarnąć końcowy triumf i tym samym to Monika Hrastnik została nagrodzona za wysoką formę w trakcie całego sezonu. W Leogangu była trzecia, a na drugim miejscu zawody ukończyła Sandra Rübesam (Nukeproof Factory), która z kolei zakończyła sezon na trzecim miejscu. Na 20 miejscu na koniec sezonu sklasyfikowana została Sonia Skrzypnik.

Końcowe podium elity kobiet: 1. Monika Hrastnik, 2. Eleonora Farina, 3. Sandra Ruebesam

W tym momencie ponownie należy wspomnieć o Valentinie Höll, która ustanowiła najlepszy czas wśród wszystkich pań i w przyszłym roku wykona kolejny krok w swojej karierze. Austria właśnie straciła Markusa Pekolla, ale ma świetnie zapowiadającą się juniorkę, która przez ostatnie pięć lat ścigała się w pucharach iXS, a od następnego sezonu weźmie udział w Pucharze Świata DH.

Końcowe podium juniorek U17: 1. Valentina Höll, 2. Anna Newkirk, 3. Ottilia Jones Johansson

Tuż po finałach pań przyszła pora na przejazdy juniorów U19. Jedyną zawodniczką w tej kategorii była Alessia Missiaggia (GT Factory Racing), a triumf w klasyfikacji generalnej przypadł nieobecnej w Leogangu Sabrinie Wibmer (Ride Free Osttirol/Dolomite Bike). Wśród juniorów U19 najszybszym zawodnikiem był z kolei Till Ulmschneider (SRAM Young Guns), drugi był Luca Henzi (Hot-Trail Racing), a trzecie miejsce zajął zwycięzca generalki Rudi Pintar (Sinter Brakes Team). Tomasz Raszyk (Born2Bike) zajął 10 miejsce, a w końcowej klasyfikacji był 20. 25 miejsce w końcowym zestawieniu zajął Jakub Żbikowski (Castelari DH Team), a 33 był Michał Ziobro (ABC-Arek Bike Center).

Na koniec wszystkie oczy zwróciły się ku wielkiemu finałowi elity mężczyzn. 32 zawodników walczyło o ostatnie punkty w sezonie. Basil Weber (Team Project) był drugim zawodnikiem na starcie i uzyskał dobry czas, dzięki któremu spędził dłuższą chwilę w fotelu lidera. Dopiero przejazd Andrei Kolba (MRC Saracen Racing) odebrał mu prowadzenie, a potem zrobiło się naprawdę szybko. Mający w kieszeni końcowy triumf, Jure Zabjek wykonał naprawdę świetny przejazd i objął prowadzenie. Jednak tuż po tym na trasie pojawił się Ondrej Stepanek (CTM Racing Team), który uzyskał czas 3.41:297min i ostatecznie wygrał zawody.

Zabjek zajął drugie miejsce, a podium uzupełnił Joshua Barth (Solid Reverse Factory Racing). W klasyfikacji generalnej na podium ostatecznie znaleźli się Jure Zabjek, Ondrej Stepanek oraz Rastislav Baranek (Kellys Factory Team). Na 16 pozycji sklasyfikowany został Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing), a 50 miejsce przypadło Wojciechowi Czermakowi.

Końcowe podium elity mężczyzn: 1. Jure Zabjek, 2. Ondrej Stepanek, 3. Rastislav Baranek

Tym samym tegoroczna seria iXS Pucharu Europy DH dobiegła końca i jest pierwszym pucharem iXS w tym roku, który zakończył swoje zmagania. Do rozegrania zostały jeszcze finałowe zawody iXS Pucharu Niemiec DH w Thale oraz iXS Pucharu Szwajcarii DH w Bellwald. Dziesiąty sezon najważniejszego pucharu starego kontynentu dobiegł końca i po raz kolejny pokazał, że jest ogromnym i ważnym krokiem w drodze do startów w Pucharze Świata DH.

Oficjalna strona: ixsdownhillcup.com
Zdjęcia: Rick Schubert