Tegoroczne Mistrzostwa Europy DH odbyły się w szwajcarskim Champery w dniach 10-11 sierpnia. Byliśmy na miejscu i dopingowaliśmy naszych, więc czas nadrobić urlopowe zaległości i podsumować zmagania. Zawody przyciągnęły mnóstwo zawodników, a wśród nich znalazło się sporo najlepszych z najlepszych, którzy mieli okazję sprawdzić trasę przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata DH, które odbędą się właśnie na jednej z najbardziej stromych tras zjazdowych na świecie.

Team Poland / zdjęcie: Magda Mendel

Mistrzostwa Europy DH 2024

W całych zawodach wzięło udział aż 587 zawodników i zawodniczek z 27 krajów, co znacząco wpłynęło na przebieg zawodów. Pierwszego dnia było sporo przerw i opóźnień z powodu licznych upadków, a to wszystko sprawiło, że kategorie elity nie miały już czasu, aby rozegrać swoje pierwsze przejazdy.

Kacper Sidło / zdjęcie: Magda Mendel

Tym samym w niedzielę ponownie doszło do zmian i kategorie elity ruszyły na trasę jako jedne z pierwszych. Wśród pań byliśmy świadkami bardzo zaciętej rywalizacji o złoty krążek, a ostatecznie najszybsza okazała się reprezentantka gospodarzy, Lisa Baumann. Tuż za nią zmagania ukończyła Austriaczka Valentina Höll, a brąz zdobyła Francuzka Marine Cabirou.

Lisa Baumann

W rywalizacji panów złoto zdobył aktualny wice-Mistrz Świata DH, Austriak Andreas Kolb, który tym samym odzyskał tytuł Mistrza Europy DH zdobyty w 2022 roku. Srebro wywalczył Brytyjczyk Matt Walker, a brąz nieoczekiwanie zdobył Francuz Loic Martin.

Andreas Kolb

W kategorii juniorów U19 triumfował Max Alran (Francja), przed Christianem Hauserem (Włochy) i Roee Ostfeldem (Izrael). W juniorkach najlepsza była Ella Svegby (Szwecja), która pokonała Lais Bonnuare (Francja) i Emmę Bindhammer (Austria). Kategoria U17 to z kolei triumf Alze Kalinseka (Słowenia). Drugie miejsce zajął Marcel Barrachina Navarro (Hiszpania), a trzeci był Rowan Cross (Wielka Brytania). Wśród juniorek U17 triumfowała Rosa Zierl (Austria), przed Liną Frener (Austria) i Rosą Marie Jensen (Dania).

Wyniki Polaków

W zawodach wzięła udział spora reprezentacja z naszego kraju. Najlepiej spisała się Amelia Dudek, która w kategorii U19 juniorek zajęła 5 miejsce. Medal przegrała o zaledwie sekundę, a kto wie czy by go nie zdobyła, gdyby w ostatniej sekcji trasy nie wyprzedzała wolniejszej zawodniczki.

Amelia Dudek / zdjęcie: Magda Mendel

Natomiast największego pecha z całej ekipy miał Arkadiusz Perin, który rywalizował w kategorii Masters 35-39. Tylny hamulec Arka zaczął gubić płyn hamulcowy już w pierwszej sekcji i niestety musiał on odpuścić rywalizację, aby bezpiecznie dotrzeć do mety na ostatnim miejscu.

Mikołaj Gawronek / zdjęcie: Magda Mendel