Historia zadziała się na naszych oczach! Pierwsze zawody Red Bull Rampage, w których wystartowały panie odbyły się w nocy z czwartku na piątek, a wzięło w nich udział 7 uczestniczek. Panie do dyspozycji otrzymały kompletnie nową strefę, która nigdy wcześniej nie była używana podczas zawodów, a to oznaczało pełne pole do popisu.

Chelsea Kimball / zdjęcie: Christian Pondella, Red Bull Content Pool

Red Bull Rampage 2024

W trakcie przygotowań do startu, z rywalizacji odpadła jedna z faworytek, Argentynka Camila Nogueira. Upadek podczas pierwszych testów swojej linii sprawił, że ostatecznie musiała odpuścić start i wycofać się z zawodów. Z kolei finały rozpoczęły się tradycyjnie, od opóźnienia związanego z silnym wiatrem…

Rywalizację finałową zdominowała Robin Goomes, która stanęła na starcie jako pierwsza zawodniczka. Jej przejazd oceniony został przez sędziów na 85pkt i jak się później okazało, był to najlepszy wynik z całej stawki. W trakcie jej przejazdu mogliśmy zobaczyć dwa backflipy, pionową ściankę na początku, a także dużego 15m dropa pod koniec trasy. Dodatkowo backflipy zapewniły jej nagrodę za Best Trick imprezy.

Robin Goomes / zdjęcie: Long Nguyen, Red Bull Content Pool

Jeszcze do mnie to nie dotarło. To był dla mnie pewien proces, więc staram się to wszystko przyjąć i cieszyć się tym. Jestem tak podekscytowana moją ekipą, tak ciężko pracowali. Zrobiłam to dla nich, dla sportu i dla wszystkich innych zawodniczek.

Robin Goomes

Drugie miejsce zajęła Georgia Astle, która początkowo była zawodniczką rezerwową. W połowie września okazało się jednak, że wskoczy do głównej rywalizacji i tym samym miała odpowiednią ilość czasu, aby przygotować się do zawodów. Była zawodniczka DH pokazała swoją moc na zboczu dzięki szybkiemu i technicznemu przejazdowi z góry na dół, co ostatecznie dało jej 79pkt i drugie miejsce.

Georgia Astle / zdjęcie: Christian Pondella, Red Bull Content Pool

Podium uzupełniła Casey Brown, która uznawana jest za matkę chrzestną kobiecego freeride’u. Jej wynik to 77.33pkt, a warto dodać, że w trakcie przygotowań była pierwszą kobietą, która zaliczyła pełen przejazd z góry na dół. Dodatkowo jej łupem padła nagroda McGazza Spirit Award, m.in. za niesamowite zaangażowanie i wytrwałość w działaniu na rzecz rozwoju kobiecego freeride’u.

Casey Brown / zdjęcie: Robin O’Neill, Red Bull Content Pool

Co jeszcze się działo podczas zawodów? Vaea Verbeeck wygrała nagrodę Samsung Galaxy Trailblazer za niesamowicie progresywną i innowacyjną linię, podczas gdy Cami Nogueira uhonorowana została nagrodą BFGoodrich Tires Toughness, za skoczenie dużego 15m dropa podczas treningów. Z kolei nagroda DECKED Digger przyznana została ekipie Vinny Armstrong. Prawdziwego pecha miała natomiast Chelsea Kimball, która jako jedyna z zawodniczek zaliczyła dwa przejazdy (cała reszta zrezygnowała po pierwszej rundzie). W obydwu z nich upadła w tym samym miejscu i tym samym zajęła ostatnie miejsce.

Vinny Armstrong / zdjęcie: Paris Gore, Red Bull Content Pool

Uwielbiam swój zespół i wszystko co wybudowali było niesamowicie. Mój przejazd był przyjemny do oglądania i do jazdy, a ja nie mogłam mieć lepszej ekipy. Zwłaszcza, że wśród nich był mój brat, który zrobiłby dla mnie wszystko!