Na początku listopada Fizik zaprezentował nowe zimowe buty rowerowe Nanuq GTX. Model ten przeznaczony jest do jazdy w niskich temperaturach, deszczu, a nawet głębokim śniegu. Nasza redakcja otrzymała do testu 2 pary. Jedną w wersji pod SPD oraz drugą z podeszwą pod pedały platformowe. Z racji że zima w tym roku przyszła wcześnie, to mamy już dla Was porcję pierwszych wrażeń z użytkowania obydwu wersji butów Fizik Nanuq GTX.
Fizik Nanuq GTX – zimowe buty rowerowe – specyfikacja
Buty Fizik Nanuq GTX to bezkompromisowa opcja obuwia, przeznaczonego do jazdy w każdym terenie, podczas najgorszych możliwych warunków pogodowych. Przed wilgocią z zewnątrz, nasze stopy chroni specjalnie zaprojektowana membrana GORE-TEX Koala. But dodatkowo wyposażony jest w podniesiony mankiet, który chroni nasze kostki i nie pozwoli dostać się wodzie lub śniegowi od góry. Obuwie przystosowane jest do użytkowania w ujemnych temperaturach. Wnętrze cholewki wykończone jest specjalną, polarową wyściółką, która ma za zadanie zapewnić odpowiedni komfort cieplny, jednocześnie odprowadzając pot na zewnątrz. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z tkaniny Rip Stop oraz dodatkowo ogumowana we wszystkich miejscach narażonych na uszkodzenie podczas jazdy w terenie. Podeszwa została wykonana we współpracy z marką Vibram i ma zapewnić odpowiednią sztywność i przyczepność nie tylko podczas jazdy, ale też wtedy gdy będziemy musieli podprowadzić rower w śniegu i błocie. Buty Fizik Nanuq GTX dostępne są w wersjach CLIP pod pedały SPD oraz FLAT przeznaczonych do współpracy z pinami pedałów platformowych. Konstrukcję butów uzupełnia szybkie zapięcie BOA® L6 Dial oraz uszczelniony suwak przy mankiecie, co pozwala na szybkie „wiązanie” butów nawet w grubych rękawiczkach.
Fizik Nanuq GTX – zimowe buty rowerowe – dane techniczne
- Membrana GORE-TEX Koala
- zapięcie BOA® L6 Dial i mankiet na kostce zapinany na zamek
- Tkanina Ripstop: Tkanina odporna na rozdarcia i rozdarcia
- Podeszwa zewnętrzna X2: nylonowy trzonek, podeszwa środkowa z pianki EVA i bieżnik Vibram
- Wskaźnik sztywności: 3
- Waga: 438 g (1 but – rozmiar 42)
- Rozmiary: 36-48 (37 do 47 również w połowie rozmiarów)
- Sugerowana cena detaliczna: 279,00 € / około 1300 zł
- Fizik Nanuq GTX Flat
- Fizik Nanuq GTX Clip
Fizik Nanuq GTX FLAT – zimowe buty rowerowe – wrażenia z jazdy Marek
Myślałem że z testem zimowego modelu Nanuq GTX będę musiał poczekać nieco dłużej i na razie wystarczą mi buty Fizik Ergolace GTX, które również dostałem do testu. Tymczasem grudzień nawet na nizinie okazał się być mroźny i śnieżny. W takich warunkach bardzo szybko polubiłem się właśnie z ocieplanym modelem Nanuq. Jako że od zawsze jeżdżę tylko na pedałach platformowych, to oczywiście wybrałem do testu wersję FLAT. Posiada ona podeszwę wykonaną we współpracy z firmą Vibram. Jest to dokładnie ten sam wzór, który znam z bardziej jesienno-wiosennego modelu Ergolace GTX, więc wiedziałem że w tej kwestii nie mam co się obawiać. Nieco wyższy bieżnik w punkcie styku z platformą, może nie daje takiego odczucia przyklejenia buta jak w słynnych 5.10, ale dzięki swojej konstrukcji zdecydowanie poprawia czyszczenie podeszwy z błota. To powoduje że nie trzeba nerwowo tupać po każdym postoju z nogą w błocie czy śniegu. Jednocześnie, podczas jazdy zachowana jest dobra przyczepność buta do platformy, która pozwala na dobrą zabawę w terenie.
Najważniejszą zmianą w porównaniu do butów Ergolace GTX jest cholewka. Nie dosyć że jest ona od wewnątrz ocieplona dodatkową polarową wyściółką, to jeszcze posiada podniesiony mankiet, który szczelnie osłania kostkę. Te dwa rozwiązania niesamowicie poprawiają komfort jazdy podczas mroźnych i śnieżnych dni. Przyjemne „futerko” wewnątrz buta współpracuje tu z membraną GORE-TEX Koala i utrzymuje optymalny komfort cieplny stóp nawet podczas jazdy minusowych temperaturach. Warstwy te idealnie izolują stopy od zimnych podmuchów powietrza ale też od wody i śniegu. Jej techniczne właściwości za to pozwalają stopie oddychać i wypuszczają pot oraz wilgoć na zewnątrz. Dodatkowe osłonięcie kostki neoprenową skarpetą, również chroni tą część nogi przed zimnem i wilgocią. Dzięki takiej konstrukcji bez obaw mogłem sobie wyjść i poszaleć na rowerze w ośnieżonym lesie, a czasem zostawić też pierwszy ślad na ścieżce. Podchodzenie nawet w głębszym śniegu nie stanowiło problemu, ponieważ nie ma tu opcji by nasypał się on od góry. Po powrocie z zaśnieżonego lasu stopy oraz skarpety były suche. Buty były mokre tylko z zewnątrz i nie ma tu efektu namakania materiałów, więc nie wymagały specjalnego suszenia. Bez oporów mógłbym je założyć ponownie i wyruszyć na kolejną przejażdżkę.
Po pierwszym śnieżnym teście stwierdziłem że komfort jazdy w zimowych butach Fizik Nanuq jest na tyle dobry, że dopóki był mróz i nie było paskudnej pluchy to zdecydowałem się na dojazdy do pracy na rowerze. Używając ich na codzień czuć że nie jest to lekkie sportowe obuwie. Dodatkowa ocieplana warstwa oraz podwyższona konstrukcja trochę waży i odczucie z jazdy jest nieco inne niż w lekkim i niskim modelu Ergolace GTX. Jednak w tym wypadku najważniejszy jest komfort. Przy codziennym użytkowaniu doceniłem system BOA, którym łatwo i szybko mogłem dopasować but do stopy. Podwyższony mankiet w formie skarpety również skonstruowany jest tak że nie przeszkadza i nie wydłuża zbytnio procesu zakładania obuwia. Suwak od wewnętrznej strony zabezpieczony jest warstwą materiału, tak abyśmy nie przycięli sobie skóry. Wystarczy go dobrze dosunąć do samej góry i nie zdarzyło mi się aby się rozsunął podczas jazdy. Podczas ściągania butów bardzo przydatna jest pętla w ich tylnej części. Jest ona na tyle dobrze wykonana, że bez obaw możemy za nią ciągnąć. Ogólnie buty Fizik Nanuq robią wrażenie bardzo solidnych i dobrze wykonanych. Gruby zewnętrzny materiał jest dodatkowo gumowany i dobrze zabezpieczony na spotkanie z przeszkodami pod śniegiem.
Podsumowując, buty Fizik Nanuq GTX FLAT jak do tej pory zdecydowanie spełniły moje oczekiwania i dzięki temu że mam je w swoim posiadaniu, mam kolejną wymówkę mniej, przed tym aby zimą wyjść na rower. Szkoda że nie miałem ich rok temu podczas zimowych zawodów DH na Telegrafie, gdzie już po godzinie jazdy w śniegu miałem przemoczone i przemarznięte stopy. Fakt wydatek około 1300 zł na zimowe buty rowerowe mały nie jest, ale jeśli poważnie myślisz o dłuższej jeździe w śniegu to warto rozważyć model Nanuq GTX. Patrząc na bardzo solidną jakość wykonania, wierze że buty posłużą mi długo, ale jak będzie się sprawować membrana po roku to opiszę wkrótce w podsumowaniu testu.
Fizik Nanuq GTX CLIP – zimowe buty rowerowe – wrażenia z jazdy Wojciech
Osiem wyjazdów w teren, 280km na mrozie, w głębokim śniegu, w płynnym błocie i na deszczu. Nie jest to test długodystansowy jednak z perspektywy wspomnianych wydarzeń oraz czasu i godzin spędzonych w butach Fizik Nanuq GTX kilka rzeczy o nich mogę już śmiało napisać.
Z całą pewnością są to najlepsze buty zimowe jakimi dysponowałem do tej pory. Czynników o tym decydujących jest klika jednak te najistotniejsze są dwa – komfort i wygoda. Nie mylić jednego z drugim :) Pisząc wygoda mam na myśli wygodę poruszania się zarówno w trakcie jazdy na rowerze jak i w trakcie chodzenia. Komfort to odczucia wynikające z trzymania stopy w bucie przez kilka godzin w trakcie wyjazdu w trudnych warunkach terenowo-pogodowych.
Wygoda w trakcie jazdy
Chodzi oczywiście o jazdę na rowerze, w trakcie której stopa w bucie dobrze układa się w trakcie pracy. W cholewce jest ciasno jednak bardzo wygodnie. Wysoki mankiet zapinany na zamek błyskawiczny i zasłaniający kostkę sprawdza się świetnie w trakcie wietrznych zimowych wyjazdów. Usztywnia całą konstrukcję cholewki powyżej stopy oraz zapobiega wychładzaniu wrażliwej na zimno kostki.
Do wygodnego zakładania butów bardzo przyda się łyżka do butów. Początkowo zakładanie sprawiało mi pewien problem jednak po dwóch-trzech wyjazdach, zrozumiałem iż jest to „niewielki koszt” poświęconej energii i czasu w zamian za wielogodzinne bezpieczeństwo termiczne.
Mam wrażenie że obuwie Fizik przeznaczone jest raczej dla osób z wąską stopą, „platfusy” mogą mieć tutaj problem. Jeśli masz szerszą niż typowa stopę, sugeruję wcześniej obuwie przymierzyć.
Jazda w tych butach jest zarówno efektywna jak i wygodna. Stosunkowo sztywna podeszwa dobrze przenosi siłę z jaką naciskamy na pedał. Podeszwa nie ugina się nadmiernie a zimowy but nie jest zbyt ciężki (440g / 1 but), tym samym nie męczy nadmiernie nogi w trakcie całego dnia jazdy.
Wygoda w trakcie chodzenia
Na wyjazdach w góry zdarza mi się często chodzić, zwłaszcza zimą w terenie nadmiernie zasypanym śniegiem lub zalanym obfitym błotem. Czasem trzeba też obejść jakiś wiatrołom, czasem podejść wyżej po śliskich skałach a jeszcze innym razem podskoczyć po wyjeździe do sklepu po piwo :) Przyznam że jako zwolennik obuwia typowo sportowego z twardą, nie zginającą się podeszwą w tej przestrzeni (chodzenia) miałem największe obawy. Bo o ile w obuwiu rowerowym wygodnie się jeździ to już nie zawsze wygodnie się chodzi.
Podeszwę modelu Nunaq GTX nazwałbym „pół sportową” to znaczy iż jest odpowiednio sztywna do „pedałowania” ale zgina się w palcach w trakcie chodzenia i to w niemałym zakresie. To sprawia iż poruszanie się w nich jest po prostu wygodne.
Gumowa podeszwa Vibram, wszędzie tam gdzie ją postawiłem sprawdzała się świetnie. Przejście przez powalone drzewo, wspin po skałach czy 2-3km spacer w terenie zasypanym po kolana śniegiem nie robił różnicy, wygoda w każdej sytuacji. To co mogłoby przeszkadzać na dłużą metę jest wyczuwalny na płaskich powierzchniach blok SPD. Choć w pozycji spoczynkowej obuwia jest odpowiednio schowany i nie wystaje powyżej powierzchni podeszwy to w trakcie chodzenia oraz jej zginania na wysokości palców staje się lekko wyczuwalny pod stopą.
Komfort
Wnętrze wyściełane membraną GORE-TEX Koala, jest przemiłe w dotyku i bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. W trakcie kilkugodzinnego, zimowego wyjazdu, nocą przy temperaturze -12*C, ubrany w średniej grubości skarpety z wełny Merino, nawet przez moment nie poczułem zimna lub chłodu.
Wspomniany wcześniej wysoki mankiet zapinany na zamek błyskawiczny, również podnosi komfort użytkowania. Kostka jest dobrze zabezpieczona przed zimnym wiatrem i wychładzaniem. Dodatkowo brodząc w wysokim śniegu ów nie nasypie się do cholewki buta.
Tkanina Gore-Tex również pozytywnie zaskakuje, materiał oddycha i raczej nie przepuszcza wody w głąb cholewki. Pomimo intensywności dwóch zimowych wyjazdów nie udało mi się osiągnąć efektu przepoconej skarpety, nie udał mi się odparzyć stóp czy też dorobić się otarć jakiejkolwiek ich części. Jedyna sytuacja, w której udało mi się przemoczyć cholewkę wynikła w trakcie mycia ubłoconych butów nadmierną ilościową wody. Tej sztuczki nie udała mi się powtórzyć w trakcie brodzenia w głębokim śniegu lub w trakcie obfitego deszczu czy wpadnięcia w głęboką kałużę ukrytą pod śniegiem. Tkanina jest dobrze zaimpregnowana (pytanie na jak długo) jednak nie napiszę że tym samym jest nieprzemakalna, byłoby to nieprawdą.
Reasumując powtórzę słowa, od których zacząłem test…
Fizik Nanuq GTX to najlepsze obuwie kolarskie przeznaczone do jazdy zimą, jakim dysponowałem na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Wojtek
Tak w zasadzie 20 lat temu zimowego obuwia SPD w Polsce praktycznie nie było :) A jeśli udało się już takie zdobyć to było niedoskonałe. Zobaczymy jak Nunaq sprawdzi się w kolejnych latach i w trakcie kolejnych zim. Pisząc szczerze i bez ściemy, nie mam się tutaj do czego przyczepić a jedynym dostrzegalnym dla mnie minusem obuwia Fizik oraz tego konkretnego modelu jest jego cena.
Niestety równanie działa tutaj tak: wysoka funkcjonalność + wysoki komfort = wysoka cena :) Jednak przebierając w półśrodkach warto zadać sobie pytanie, czy lepiej mieć 3 niedoskonałe pary zimowego obuwia czy jedną w pełni sprawdzoną… Fizik Nanuq GTX to 100% pełnia komfortu i satysfakcji.
O marce Fizik
Marka założona została w 1996 roku przez grupę Selle Royal. Misją fi’zi:k jest tworzenie najbardziej wyrafinowanego, inspirującego i pięknego sprzętu dla najbardziej wymagających rowerzystów z całego świata. Pasja do projektowania oraz wydajności sprawia, że marka posiada różnorodną ofertę dla każdego typu kolarstwa. Ta włoska marka z siedzibą w prowincji Vincenza jest zaangażowana w dostarczanie najlepszych projektów siodełek, butów, kierownic i komponentów – łącząc wygodę i lekkość z technologią i innowacjami.
Oficjalna strona: fizik.com
Media: facebook, instagram, youtube