Nikogo nie trzeba przekonywać, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak wiadomo, odmiany kolarstwa grawitacyjnego są sportami, w których nietrudno o urazy. Jak zapobiegać najczęstszym kontuzjom? Ćwiczenia pomocne we wzmacnianiu poszczególnych partii ciała, najbardziej narażonych na uszkodzenia, przedstawi fizjoterapeuta i były zawodnik DH – Maksymilian Piasecki.

Kontuzja może mieć różne podłoże. Może być wynikiem upadku lub źle wykonanego ruchu. Umówmy się, wszyscy jesteśmy na nie narażeni. Przy upadkach na rowerze najbardziej narażona jest głowa czyli najcenniejsza część naszego ciała. Na szczęście nasze głowy chronią najnowsze technologie w kaskach. Jednak w naturze nic nie ginie, więc siła uderzenia musi się gdzieś rozproszyć i często przeciążeniu  ulegają mięśnie szyi czy w poważniejszych przypadkach struktury kostno-więzadłowe.

Szyja

W poniższych filmach przedstawiam 3 ćwiczenia na wzmocnienie mięśni szyi. Każde z nich wykonaj w 3 seriach i 12-15 powtórzeniach na stronę.

Obojczyki i ramiona

Obojczyk… znasz ten temat. Chyba każdy nas ma ziomka, który choć raz uszkodził struktury stawu ramiennego, jeśli jeszcze nam się nie „udało”. Oczywiście pech może chcieć, upadniemy w taki sposób, że kości i więzadła mogą się poddać. Natomiast możemy im pomóc i wzmocnić struktury stabilizujące dobrze wyćwiczonymi mięśniami.

Poniżej prezentuję sposoby na umocnienie istotnych mięśni z grupy rotatorów stawu ramiennego. Wykonaj w 3 seriach 12-15 powtórzeń na stronę.

YouTube player

Kręgosłup, core

Zdecydowanie najgorsze są urazy kręgosłupa, gdyż grozi nam częściowe lub całkowite przerwanie rdzenia kręgowego, a co za tym idzie szereg następstw neurologicznych. Pokażę Ci ćwiczenia wzmacniające CORE, czyli stabilizację naszego ciała, a co za tym idzie zabezpieczenie kręgosłupa przed niekontrolowanym ruchem poza granicami fizjologicznej ruchomości. Przy okazji zabezpieczysz narządy wewnętrzne przed urazami. Wykonaj w 3 seriach 12-15 powtórzeń.

Nogi

Kończyny dolne i miednica rzadziej ulegają poważnym obrażeniom ale i nimi się zajmiemy. Staw biodrowy z natury ma bardzo płytką panewkę, więc i stabilizację kostną. Za utrzymanie głowy kości udowej w stawie odpowiada aparat więzadłowy, ale i on może być niewystarczający. Poniżej ćwiczenia, które wspomogą Twoje biodra. Wykonaj w 3 seriach 12-15 powtórzeń.

Do dzieła mordeczko i działaj #NAMAKSA.

Po więcej porad i zajawki zapraszamy na Instagram @FIZJO_NA_MAKSA oraz do wizyty fizjonamaksa.booksy.com.