W najbliższą sobotę 15 czerwca w Krakowie odbędą się Kolarskie Indywidualne Mistrzostwa Polski w Konkurencji Trial. Organizatorem zawodów na zlecenie Polskiego Związku Kolarskiego jest Klub Sportowy Lotto Aquila Wadowice oraz Galeria Krakowska. W mistrzostwach weźmie udział czołówka polskich zawodników trialowych. Przy okazji Mistrzostw Polski będzie można także podziwiać zagranicznych gości, którzy zapowiedzieli swoją obecność na organizowanym przez Galerię Międzynarodowym Pucharze Trial 2013.

Trial jest jedną z najmłodszych i najbardziej widowiskowych dyscyplin kolarskich. W najbliższą sobotę w Krakowie spośród najlepszych polskich zawodników wyłonieni zostaną Mistrzowie Polski 2013. Trialowcy rywalizować będą na przeszkodach, takich jak: drewniane szpule, betonowe kręgi, podkłady kolejowe, wielkogabarytowe opony, pnie drzew, czy samochody, które stworzą odcinki specjalne.
Rozgrywki odbędą się w czterech konkurencjach: Femine Open, Junior, Elita „20” oraz Elita MTB. Równolegle z Mistrzostwami Polski rozegrany zostanie Międzynarodowy Puchar Galerii Krakowskiej. Swój udział w zawodach potwierdzili jedni z najlepszych trialowców na świecie z Czech i Słowacji.

Start oraz przeszkody trialowej trasy znajdują się między Galerią Krakowską a budynkiem Dworca Głównego, na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Zawodników czekać będzie pokonanie sześciu odcinków specjalnych, które zbudowane zostaną na placu przed Galerią. Rowerzyści na pokonanie całej trasy mają cztery godziny, lecz organizatorzy zawodów spodziewają się, że najlepsi ukończą zawody przed czasem. W trialu nie jest najważniejszy czas, ale sposób pokonania przeszkody – mówi Tomasz Kramarczyk, 25-krotny mistrz Polski, wielokrotny medalista mistrzostw świata, były wicemistrz Europy, 2-krotny mistrz Stanów Zjednoczonych, zdobywca 3 miejsca w pucharze świata w rowerach górskich, obecnie sędzia międzynarodowy – Zawody wygra osoba, która uzyska jak najmniej punktów karnych na każdym odcinku. Punkty karne przyznawane są za dotknięcie przeszkody jakąkolwiek częścią ciała i inną częścią roweru niż opony. Także przekroczenie czasu pokonania odcinka specjalnego kończy się przyznaniem punktów karnych, choć, jak przyznaje sędzia, zdarza się to rzadko. Każdy odcinek może „kosztować” zawodnika do 5 punktów karnych.

Kolarstwo trialowe jest niezwykle widowiskowe. Przesądza o tym akrobatyczny charakter tego sportu oraz koncentracja rozgrywanych odcinków na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Ważną rolę w podniesieniu atrakcyjności trialu odgrywają także komentatorzy. Rozgrywki Mistrzostw Polski 2013 oraz Międzynarodowego Pucharu Galerii Krakowskiej komentować będą Bolesław Kozłowicz i Tadeusz Majcherek. Zawodnicy wchodzą na start jeden po drugim, w minutowych odstępach, dzięki czemu publiczność z łatwością oceni jakość pokonywanej przeszkody, a także grację najlepszych uczestników.

W tym roku w Krakowie najlepsi rowerzyści trialowi będą walczyć o tytuł Mistrza Polski 2013, który upoważnia do udziału w Mistrzostwach Świata. Równolegle rozgrywany Międzynarodowy Puchar Galerii Krakowskiej wraz z nagrodą pieniężną przyznany zostanie zawodnikom w dwóch kategoriach: Elita Open oraz Junior. Organizując Mistrzostwa Polski w Trialu oraz Międzynarodowy Puchar Galerii Krakowskiej na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego postawiliśmy sobie za cel przybliżyć mieszkańcom Krakowa tą wyjątkową i bardzo efektowną dyscyplinę sportu. Liczymy, że wydarzenie zgromadzi nie tylko wielu miłośników kolarstwa, ale również wszystkich amatorów dwóch kółek – mówi Ryszard Wysokiński, dyrektor Galerii Krakowskiej.

Zawody sportowe rozpoczną się o 12.00 zapisami i rozgrzewką zawodników. Zazwyczaj już ten etap imprezy sportowej przyciąga rzeszę kibiców, gdyż rozgrzewka rowerzystów trialowych jest bardzo widowiskowa. O 14.00 nastąpi start pierwszego zawodnika. Zawodnicy startują co minutę w wylosowanej przy zapisach kolejności. W oczekiwaniu na wyniki o 18:30 będzie można podziwiać slalom równoległy – jeden z etapów Międzynarodowego Pucharu Galerii Krakowskiej. Bezpośrednio po slalomie nastąpi uroczyste zakończenie zawodów z dekoracją Mistrzów Polski 2013. Po zakończeniu dekoracji – pokaz Mistrzów.

Trial w Polsce

Początków trialu rowerowego w Polsce, podobnie jak w Europie, należy szukać wśród trialowców motorowych, dlatego też pierwszymi organizatorami zawodów rowerowych były Polskie Związki Motorowe. Dyscyplina ta przywędrowała do nas z Czech, gdzie była już dość popularna, zwłaszcza wśród zawodników motorowych. Narodziny zawodowego trialu w Polsce to przełom lat 80-dziesiątych i 90-dziewięćdziesiątych XX w. Pierwsze sukcesy polskich zawodników nastąpiły w 1996 r. kiedy drużynowo zdobyliśmy czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata. Od tamtej pory Polska należy do światowej czołówki tego sportu. Obecnie po MŚ 2012 z 5 medalami złotymi, 13 srebrnymi i 8 brązowymi, Polska zajmuje 11 miejsce w klasyfikacji generalnej.

Trial – sport dla każdego

Trial jest świetną rozrywką. Można go uprawiać niemal wszędzie, na podwórku, w lesie, na okolicznych wertepach. Podstawowa umiejętność każdego trialowca – stójka, czyli stanie na rowerze w miejscu bez podpierania ćwiczy zmysł równowagi, uczy koncentracji i przynosi pozytywne efekty podczas poruszania się jednośladem. Trial wymaga skoczności, wytrzymałości, dynamiki, a także refleksu i precyzyjnego myślenia, bo czasem centymetry decydują o prawidłowym skoku i lądowaniu w odpowiednim miejscu. Warto rozpocząć przygodę z tą dyscypliną w jak najmłodszym wieku. Wtedy mamy wystarczająco dużo czasu na wyrobienie odpowiednich nawyków.

„Z trialem związany jestem od wczesnego dzieciństwa. Pasją do tego sportu zaraził mnie mój tata – były zawodnik trialu motorowego, który namówił mnie do pierwszego treningu, gdy miałem 5 lat” – mówi Tomasz Kramarczyk, który pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobywał będąc uczniem klasy trzeciej szkoły podstawowej (10 lat).

Bezpieczeństwo

Warto podkreślić, że wbrew pozorom, trial jest dyscypliną kolarską, w której poważne urazy zdarzają się rzadko. Zawodnicy na ogół znają swoje możliwości, a w chwili, gdy nie czują się pewnie na torze zawsze mogą podeprzeć się lub zejść z toru. Oczywiście podstawowym ekwipunkiem każdego trialowca jest ubrany i zapięty kask.