To już jest koniec… Pucharu Polski DH na ten rok. Ostatnie zawody sezonu odbyły się w weekend 21-22 września na Harendzie podczas Joy Ride Zakopane. W związku z tym przyszła pora na małe podsumowanie całego sezonu, więc zobaczmy jak to wyglądało w poszczególnych imprezach i kategoriach!

Start drugiej rundy w Szczyrku / zdjęcie: Ewa Kania

Juniorzy

Kategoria Junior to triumf Wojciecha Ranosza (Gravity Revolt), który zwyciężył w trakcie pierwszych trzech rund. Pomimo opuszczenia dwóch ostatnich edycji, uzbierał 725pkt i wygrał klasyfikację generalną. Tuż za nim ze stratą zaledwie 10pkt uplasował się Iwo Rawicki (VeloProjekt Racing Team), który z kolei opuścił tylko piątą rundę w Zakopanem, a do listy swoich osiągnięć może dopisać brązowy medal Mistrzostw Polski DH w Wiśle. Na trzecim miejscu sezon zakończył Krzysztof Kaczanowski, który pomimo zwycięstwa w piątej rundzie, nie zdołał dogonić rywali i zdobył 690pkt.

Zespół Gravity Revolt świętuje zwycięstwo w Kluszkowcach.

Masters II

Najlepszym zawodnikiem najstarszej kategorii został Piotr Gembalik (SKK Syndrome Racing), który w trakcie sezonu zdobył 1075pkt. Na taki rezultat składają się dwa zwycięstwa – ze Szczyrku i Międzybrodzia Żywieckiego – oraz trzy drugie miejsca. Na drugim miejscu uplasował się zwycięzca pierwszej rundy w Kluszkowcach Łukasz Rawicki (VeloProjekt Racing Team), a trzecie miejsce zajął Radosław Dudek (Presto Sport), którego łupem padła ostatnia runda w Zakopanem.

Podium Mistrzostw Polski DH kategorii Masters II: 2. Gembalik Piotr, 1. Wojciech Koniuszewski, 3. Radosław Dudek, 4. Piotr Kosiński / zdjęcie: Ewa Kania

Masters I

Kategoria Masters I to drugi z rzędu triumf Artura Miśkiewicza (GoRide / ŁTC Bank Spółdzielczy w Zgierzu). Artur w tym sezonie uzbierał trzy zwycięstwa (#1 Kluszkowce, #3 Międzybrodzie Żywieckie, #5 Zakopane) oraz jedno drugie miejsce (#2 Szczyrk), dzięki czemu uzbierał 1001pkt. Na drugim miejscu z 635pkt uplasował się Marek Bieda (Gravity Revolt), a trzeci z 590pkt jest Jan Włodarski (robotycy.com).

Marek Bieda podczas drugiej rundy w Szczyrku / zdjęcie: Ewa Kania

Elita kobiet

Wśród pań najlepszą zawodniczką w całym sezonie okazała się Inka Januła (ABC Arek Bike Center), która po roku przerwy powróciła do ścigania się w zjeździe i trzeci raz w karierze wygrała klasyfikację generalną (poprzednio zwyciężała w 2015 i 2017 roku). Pomimo opuszczenia pierwszej rundy w Kluszkowcach Inka wygrała wszystkie pozostałe rundy oraz zdobyła tytuł Mistrzyni Polski DH. Na drugim miejscu sezon zakończyła Maja Micherda, a trzecie miejsce zajęła vice-Mistrzyni Polski DH Katarzyna Burek.

Inka Januła, Mistrzostwa Polski DH 2019 – Wisła / zdjęcie: Ewa Kania

Elita mężczyzn

Najlepszym zawodnikiem sezonu okazał się Sebastian Macura (ABC Arek Bike Center), który zdobył 1055pkt. W trakcie sezonu zwyciężył tylko w Międzybrodziu Żywieckim (trzecia runda), ale dobra postawa w pozostałych edycjach przyniosła efekt w postaci zwycięstwa w generalce. Drugie miejsce zajął jego kolega z zespołu Michał Ziobro (ABC Arek Bike Center), który do listy swoich osiągnięć może dopisać również brązowy medal Mistrzostw Polski DH. Na trzecim miejscu sezon zakończył zwycięzca pierwszych dwóch rund (#1 Kluszkowce, #2 Szczyrk) Damian Konstanty (Gravity Revolt). Niestety ostatnim jego startem była trzecia runda, a w pozostałej części sezonu nie wziął udziału.