Drugi dzień festiwalu Crankworx B.C. w Silver Star Mountain Resort przyniósł nam przedłużenie zwycięskiej serii u Kialani Hines oraz debiutanckie zwycięstwo Nielsa Bensinka. Hines odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w historii startów w Crankworx podczas wczorajszych zawodów Dual Slalom.

Kialani Hines / zdjęcie: Chris Pilling

Zakwalifikowałam się jako pierwsza i po prostu chciałam podtrzymać dobrą passę. Wszystkie dziewczyny startowały lepiej ode mnie, więc to były bardzo trudne wyścigi. Jednak na koniec to ja osiągnęłam najlepszy rezultat i jestem z tego dumna!

– Kialani Hines

Podobnie jak w zawodach Dual Slalomu, Hines zakwalifikowała się do finałów jako najszybsza zawodniczka. O ile wczoraj finały zostały odwołane z powodu słabej pogody i decyzji zawodniczek, to dzisiejsze zawody odbyły się przy wspaniałym słońcu i szybko przesychającej trasie.

Vaea Verbeeck vs Brooke Trine / zdjęcie: Clint Trahan

„Jeden zakręt był bardzo stresujący,” powiedziała Hines zapytana o trasę. Wtórował jej Brayden Barret-Hay, który śmiejąc się stwierdził, że „prawie umarłem w tym jednym zakręcie”.

Ten zakręt był przerażający, ponieważ chciałam zawsze iść na pełnej szybkości, ale wiesz, że po wyjściu wyjeżdżasz dużo wolniej. Jednak ryzyko szybkiego wejścia sprawiało, że można było zgubić trakcję.

– Harriet Burbidge-Smith

Wydaje mi się, że reszta trasy była dość prosta. Wszystko wyschło i było perfekcyjnie, ale wciąż nie mogę przestać myśleć o tym zakręcie, zdecydowanie był on bardzo trudny. Trzeba było pojechać na nim bardziej skupionym niż na całej trasie.

– Kialani Hines

Wysiłki Hines opłaciły się. W pierwszym biegu finałowym na prawym torze była wolniejsza od Burbidge-Smith o pół sekundy, ale ostatecznie udało jej się odrobić stratę z nawiązką na lewej linii.

Harriet Burbidge-Smith vs Kialani Hines / zdjęcie: Chris Pilling

W rywalizacji panów na najwyższym stopniu podium stanął Niels Bensink, dla którego było to pierwsze zwycięstwo w historii startów na Crankworxie.

Pumptrack to zawody dla mnie. Czuję się w nich prawdziwym specjalistą i zdecydowanie nie mogłem odpuścić tego startu.

– Niels Bensink
Bas van Steenbergen vs Niels Bensink / zdjęcie: Chris Pilling

Bensink, który wywodzi się z BMX Racingu, przerzucił się na rowery górskie zaledwie dwa lata temu. Podobnie jak Hines, również Niels był najszybszy w kwalifikacjach i o zaledwie 0.3s wyprzedził Basa van Steenbergena, z którym zmierzył się w walce o złoto.

Wydaje mi się, że większa presja była na Basie. Prawa linia była wolniejsza i było jedno miękkie miejsce w bandzie, więc trzeba było mieć trochę farta, aby pojechać odpowiednią linią.

– Niels Bensink
Keegan Wright vs Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Clint Trahan

Po pierwszym przejeździe Bensink miał zaledwie 0.39s straty, ale drugi bieg jechał na szybszym lewym torze.

Wydaje mi się, że moja linia na pierwszym przejeździe była dobra, ale Bas i tak mnie pokonał. Wiedziałem, że dam radę go pokonać, ale musiałem zaliczyć perfekcyjne okrążenie. Zaliczyłem świetny start i prowadziłem przed pierwszym zakrętem, a potem już tylko starałem się dojechać do końca w dobrym tempie.

– Niels Bensink

Wydaje mi się, że start i ostatni prawy zakręt na prawej linii były decydujące dla starcia. Można było zaliczyć super przejazd na lewej linii, ale po prawej było ciężko utrzymać prędkość. Nie było możliwości, aby poprawnie zaliczyć ten pechowy zakręt i każdy liczył na jak najmniejszą stratę, którą można było spróbować odrobić w drugim biegu.

– Keegan Wright

Pełne wyniki: RockShox Pump Track Challenge SilverStar

Dzisiejsze zawody były przedostatnim wyścigiem podczas dwutygodniowego festiwalu Crankworx B.C. w Kolumbii Brytyjskiej. Pogoda zmienia się już na chłodniejszą i bardziej deszczową, a to oznacza koniec długiego sezonu rowerowego.

Niels Bensink vs Keegan Wright / zdjęcie: Chris Pilling

To już na szczęście koniec. Wydaje mi się, że mam dość, bo czuję się jakbym była już ponad pół roku poza domem.

– Harriet Burbidge-Smith

Podobnie jak większość zawodników biorących udział w festiwalu Crankworx B.C., również i Harriet weźmie udział w ostatnim przystanku tegorocznej serii. Crankworx Rotoura odbędzie się na początku listopada i tym samym zakończy się sezon 2021.

Nie wszyscy czekają na ostatni przystanek, ale ja już nie mogę się doczekać. Chciałabym w końcu zakończyć starty i poleniuchować przed Netflixem. Tak, zdecydowanie to będę robić jak skończę starty!

– Harriet Burbidge-Smith
Robin Goomes vs Vaea Verbeeck / zdjęcie: Clint Trahan

Pumptrackowa rywalizacja dała nam przedsmak tego, czego można się będzie spodziewać podczas festiwalu w Rotorua. Trójka reprezentantów Nowej Zelandii (Keegan Wright, Robin Goomes i Tuhoto-Ariki Pene) dotarła do finałów i zdecydowanie będą należeć do grona faworytów podczas ostatniego starcia.

W klasyfikacji generalnej w walce o tytuł Króla i Królowej Crankworxa na prowadzeniu bez zmian. Bas van Steenbergen i Vaea Verbeeck przewodzą stawce.

Aktualna klasyfikacja: Król i Królowa Crankworxa

Kolejnymi zawodami podczas Crankworx B.C. będzie wyścig Crankworx Air DH, a tuż po nim odbędzie się Title Slopestyle @ SilverStar Bike Park presented by CLIF.

Transmisję na żywo przeprowadzi Red Bull TV (polski komentarz, start o północy), a pełen harmonogram festiwalu Crankworx B.C. można znaleźć na stronie crankworx.com.

Poprzednio na Crankworx B.C.:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr