Po kilku dniach przerwy podczas festiwalu Crankworx B.C. zawodnicy powrócili do rywalizacji, a pierwszymi zawodami w Silver Star był Dual Slalom. Wśród panów najlepszy okazał się Jackson Frew, dla którego było to już drugie zwycięstwo podczas festiwalu. Z kolei wśród pań na najwyższym stopniu podium po raz pierwszy w historii startów w Crankworx Dual Slalom stanęła Kialani Hines.

Bas van Steenbergen vs Jackson Frew / zdjęcie: Clint Trahan

Zawody zostały rozegrane na trasie zbudowanej przez Basa van Steenbergena na potrzeby imprezy CLIF Crankworx Summer Series Silver Star w 2020 roku.

Ziemia była perfekcyjna, choć mocno padało przez noc. Ruszyliśmy na trasę wcześnie rano i podczas pierwszych przejazdów walczyłem z Tomasem Slavikiem. Pojedynek był zacięty i pomyślałem, że to będzie dobry dzień. A potem wystarczyło już tylko utrzymać tempo.

– Jackson Frew
Tegan Cruz vs Tuhoto-Ariki Pene / zdjęcie: Clint Trahan

Frew w kwalifikacjach zajął drugie miejsce, ponad sekundę za Basem van Steenbergenem. Z kolei w momencie rozpoczęcia finałów do głosu doszła pogoda. Rozpadało się i wiadomo już było, że będą to bardzo ciekawe finały.

Joe Breeden vs Jackson Frew / zdjęcie: Clint Trahan

Dwóch najlepszych zawodników kwalifikacji kontynuowało dobrą passę i ostatecznie obydwaj dotarli do finału.

Jak tylko zobaczyłem, że w finale zmierzę się z Basem, wiedziałem, że będę musiał pojechać na 110% możliwości, aby mieć jakieś szanse.

– Jackson Frew

„To był szalony dzień,” powiedział van Steenbergen tuż po ostatnim przejeździe. Jego ubranie, rower oraz twarz były pokryte błotem, ale i tak był zadowolony z wyniku. Kanadyjczyk nie tylko wygrał tu rok temu, ale również zwyciężył w Dual Slalomie w Sun Peaks na rozpoczęcie imprezy Crankworx B.C..

Niels Bensink vs Tomas Slavik / zdjęcie: Clint Trahan

Ciągle popełniałem jakieś błędy w trakcie przejazdów. Gratulacje dla Jacksona, który dosłownie latał nad trasą. Obydwa moje finałowe przejazdy były dobre, ale to nie wystarczyło by wygrać po raz kolejny.

– Bas van Steenbergen

Był jeden lewy zakręt przed długim rytmem, na którym jechałem dość zachowawczo. Popełniłem tam kilka małych błędów i zdecydowanie bardziej uważałem na tą sekcję. Reszta trasy była całkiem przyczepna i czułem, że mogę pojechać szybciej, ale nie chciałem przesadzić i wypaść poza trasę.

– Jackson Frew

Ostatecznie po dwóch przejazdach Jackson był o 0.38s szybszy od Basa i tym samym zgarnął zwycięstwo. Tym samym było to dla niego drugie zwycięstwo i trzecie podium podczas Crankworx B.C..

Tuhoto-Ariki Pene vs Tegan Cruz / zdjęcie: Clint Trahan

Wydaje mi się, że miałem słaby start podczas Dual Slalomu w Sun Peaks i byłem trochę zawiedziony. Potem odbyły się zawody Air DH i DH, a tam czułem się już jak ryba w wodzie. Forma szła do góry i wiedziałem, że będzie coraz lepiej. Nie miałem żadnych oczekiwań przed całym festiwalem, więc cieszę się z każdego dobrego wyniku. A ze zwycięstwa to już w ogóle jestem szczęśliwy.

– Jackson Frew

Dużo się zmieniło przez deszcz, ale jak dla mnie były to super warunki. Dużo łatwiej było podpuścić rywala do popełnienia błędu, a samemu pojechać pewnie i płynnie. Jako zawodnikowi DH takie warunki po prostu mi bardziej pasują.

Cieszę się, że pojechałem płynnie i zmusiłem Tomasa do popełnienia błędu. Szkoda, że nie mógł walczyć ze mną do samego końca, ale dzięki temu miałem pewne trzecie miejsce.

– Joe Breeden

Podobnie jak Frew, również i Joe Breeden ma już trzy medale na koncie – w tym jeden złoty za zwycięstwo podczas wyścigu Mt7 Psychosis DH.

Casey Brown vs Gracie Hemstreet / zdjęcie: Clint Trahan

W trakcie kwalifikacji pań trasa była zdecydowanie mniej śliska i było mniej losowych zdarzeń. Jednak w trakcie finałów nie było już tak kolorowo i zawodniczki zgodnie przyznały, że jako wyniki ostateczne uznane zostaną wyniki kwalifikacji.

Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

Treningi były świetne, trasa i ziemia nie mogły być lepsze. Cieszyłam się jazdą, ale potem zrobiło się naprawdę mokro, a większość dziewczyn nie czuła się pewnie ze ściganiem w takich warunkach. Szanuję ich zdanie i ostatecznie uznane zostały wyniki z kwalifikacji co przyniosło mi pierwsze zwycięstwo. Ja chciałam się ścigać, ale do głosu doszedł rozsądek i po prostu bezpieczniej było odpuścić.

– Kialani Hines

Tym samym pierwsze miejsce zajęła Kialani Hines, dla której było to małe odkupienie po trzeciej lokacie w Sun Peaks.

Gracie Hemstreet vs Harriet Burbidge-Smith / zdjęcie: Clint Trahan

To moje pierwsze zwycięstwo w Dual Slalomie i to musiało się stać podczas Crankworxa. Co prawda jest ono trochę słodko-gorzkie, bo chciałam potwierdzić, że jestem najszybsza, ale i tak nie mogę narzekać. Po prostu cieszę się z samego faktu zwycięstwa.

– Kialani Hines

Drugie miejsce zajęła Harriet Burbidge-Smith, a podium uzupełniła Casey Brown.

Pełne wyniki: Specialized Dual Slalom SilverStar

Dzisiejsze wyniki zapewniły małe przetasowania w rywalizacji o tytuł Króla i Królowej Crankworxa, ale na prowadzeniu wciąż znajdują się Bas van Steenbergen i Vaea Verbeeck.

Dzisiejszy zwycięzca, Jackson Frew, awansował na drugie miejsce, a trzeci jest Joe Breeden. Wśród pań na drugie miejsce awansowała Casey Brown, a trzecia jest Kialani Hines.

Aktualna klasyfikacja generalna: Król i Królowa Crankworxa

Kolejne zawody, które odbędą się w Silver Star to impreza RockShox Pump Track Challenge SilverStar. Transmisję na żywo przeprowadzi Red Bull TV, a pełen harmonogram festiwalu Crankworx B.C. można znaleźć na stronie crankworx.com.

Poprzednio na Crankworx B.C.:

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr