To już jest koniec! Ostatnia runda tegorocznego Pucharu Świata DH odbyła się w miniony weekend w kanadyjskim Mont-Sainte-Anne. Tym samym znamy już ostateczne rozstrzygnięcia, więc zapraszamy na podsumowanie ostatniego wyścigu w sezonie.

Puchar Świata DH #8: Mont-Sainte-Anne

Kanadyjskie Mont-Sainte-Anne to prawdziwy rekordzista jeśli chodzi o zawody najważniejszej serii zjazdowej na świecie. Puchar Świata DH rozegrany został tu już po raz 28 w historii, a pierwsza impreza odbyła się w 1998 roku. Jak zawsze można było się spodziewać ogromnej dawki emocji, a o jeszcze większą ich dawkę zadbali organizatorzy, którzy przygotowali nową sekcję po środku trasy, która dla wielu zawodników okazała się kluczowa.

YouTube player

Juniorki i juniorzy

W rywalizacji juniorek na najwyższym stopniu podium stanęła Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing), która tym samym przypieczętowała swój triumf w klasyfikacji generalnej. Szanse na przeskoczenie jej na koniec sezonu miała tylko Lisa Bouladou, ale potrzebowała do tego zwycięstwa i fatalnego przejazdu Kolumbijki, co nie miało miejsca. Francuzka ukończyła wyścig na trzecim miejscu, a druga była Sacha Earnest (Kiwi DH).

Warto dodać, że 15 miejsce w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu zajęła Amelia Dudek (HR Racing), która w trzech startach zdobyła 35pkt.

Podium juniorek / zdjęcie: UCI Mountain Bike World Series

Na dwie rundy przed końcem triumf w klasyfikacji generalnej przypieczętował Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing). Wszyscy liczyli, że młody Amerykanin zaliczy piąte zwycięstwo z rzędu, ale upadek podczas treningów sprawił, że zawody ukończył w szpitalu. Pod jego nieobecność na najwyższym stopniu podium stanął Nathan Pontvianne (Pinkbike Racing), który wyprzedził swojego kolegę z zespołu Mylanna Falqueta (Pinkbike Racing) oraz Kimiego Vardota (K Bike).

Podium juniorów / zdjęcie: UCI Mountain Bike World Series

Wyniki juniorów i juniorek (top3):

 1. Nathan Pontvianne (Pinkbike Racing) 4:02.610 // Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing) 4:51.896
 2. Mylann Falquet (Pinkbike Racing) +3.711 // Sacha Earnest (Kiwi DH) +3.277
 3. Kimi Vardot (K Bike) +4.965 // Lisa Bouladou +4.483

Klasyfikacja generalna (top3):

 1. Ryan Pinkerton (GT-Continental Factory Racing) 343pkt // Valentina Roa Sanchez (Transition Factory Racing) 390pkt
 2. Nathan Pontvianne (Pinkbike Racing) 225pkt // Lisa Bouladou 360pkt
 3. Bodhi Kuhn (Trek Factory Racing Gravity) 213pkt // Erice van Leuven (Commencal Les Orres) 285pkt
YouTube player

Elita kobiet

W wyścigu pań kluczową rolę odegrała pogoda, która w trakcie półfinałów przypomniała o tym, że jeśli ścigamy się w Mont-Sainte-Anne, to musi padać. Treningi odbywały się w suchych warunkach, ale najważniejsze przejazdy miały już miejsce w zupełnie innych warunkach. Taka zmiana pogody sprawiła, że wśród 10 zawodniczek tylko 4 nie zaliczyły upadku na trasie.

Monika Hrastnik / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Przejazdy finałowe rozpoczęła Phoebe Gale (Canyon CCLTV FMD), która rozpoczęła też festiwal upadków. Po niej na trasie pojawiła się Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal). Brak większych błędów i przede wszystkim upadku sprawił, że objęła prowadzenie z 11-sekundową przewagą.

Tahnee Seagrave (Canyon CCLTV FMD), podobnie jak jej koleżanka z zespołu, zaliczyła upadek na kamieniach po środku trasy i tym samym pożegnała się z dobrym wynikiem, a warto dodać, że do tego momentu miała czas aż o 10 sekund lepszy od Hrastnik.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Następnie upadki w tej samej sekcji zaliczyły Jenna Hastings (Pivot Factory Racing) i Mille Johnset (Canyon CCLTV Factory Team), a Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) upadła kawałek dalej. Czysty przejazd wykonała Veronika Widmann (Continental Nukeproof Factory) i tym samym zaliczyła najlepszy wynik w sezonie plasując się na trzecim miejscu.

Veronika Widmann / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity), która pokazała się z rewelacyjnej strony w półfinale również może zaliczyć wyścig do udanych, ponieważ na koniec dnia zajęła piąte miejsce. Po niej swój przejazd rozpoczęła Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate), która zaliczyła upadek (!), a na ostatnim dropie wybuchła jej przednia opona (!!), a mimo to objęła prowadzenie w zawodach.

Na starcie była już tylko Valentina Höll (RockShox Trek Race Team), która ponownie pokazała się z rewelacyjnej strony i pokazała kto rządzi w tym sezonie. Na metę wpadła z aż 13-sekundową (!!!) przewagą i pewnie zwyciężyła w całych zawodach.

Valentina Höll / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Triumf Austriaczki w klasyfikacji generalnej był już pewien przed tą rundą, ale walka trwała o drugie miejsce. Ostatecznie zajęła je Nina Hoffmann, która wyprzedziła Marine Cabirou.

Wyniki elity kobiet (top5):

 1. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) 4:40.133
 2. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) +13.066
 3. Veronika Widmann (Continental Nukeproof Factory) +14.168
 4. Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) +16.973
 5. Harriet Harnden (Trek Factory Racing Gravity) +20.031
Podium elity kobiet / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Valentina Höll (RockShox Trek Race Team) 2422pkt
 2. Nina Hoffmann (Santa Cruz Syndicate) 1913pkt
 3. Marine Cabirou (Scott Downhill Factory) 1734pkt
 4. Monika Hrastnik (Dorval AM Commencal) 1276pkt
 5. Camille Balanche (Dorval AM Commencal) 1020pkt
YouTube player

Elita mężczyzn

W rywalizacji elity mężczyzn w tym sezonie nie można było być niczego pewnym. Nikomu nie udało się odnieść więcej niż jednego zwycięstwa, a spora część zawodników z czołówki wypadała w trakcie sezonu z powodu kontuzji. Trend ten udało się przełamać dopiero Jacksonowi Goldstone’owi (Santa Cruz Syndicate), który dał mnóstwo radości lokalnym kibicom i wygrał w swoim domowym wyścigu.

Jackson Goldstone / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Jednak nie oznacza to, że w wyścigu nie było emocji. Przejazd Jacksona był ostatnim tego dnia, ale wcześniej również wiele się działo, a prowadzenie zmieniało się dość często. Na pięciu zawodników przed końcem na fotelu lidera znajdował się Bernard Kerr (Pivot Factory Racing), który zepchnął z prowadzenia Gaetana Vige’a (Gen-S).

Bernard Kerr / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Wcześniejsze przejazdy sprawiły również, że w tym momencie Loic Bruni (Specialized Gravity) musiał zająć miejsce w czołowej ósemce, aby cieszyć się z triumfu na koniec sezonu. Francuz jednak nie kalkulował i zaliczył rewelacyjny przejazd. Obejmując prowadzenie mógł już się cieszyć z ostatecznego zwycięstwa.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Świętowanie popsuł mu jednak Ethan Craik (GT-Continental Factory Racing), który był szybszy od Bruniego o dwie sekundy. Gdy zapowiadało się, że po raz kolejny w tym roku wyścig wygra zawodnik, który zrobi to po raz pierwszy w karierze, to moc pokazał Jackson Goldstone. Wpadł na metę z przewagą ponad czterech sekund i jako jedyny w tym roku dwukrotnie wygrał rundę Pucharu Świata DH.

Ethan Craik / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

To zwycięstwo sprawiło też, że awansował na drugie miejsce w klasyfikacji końcowej, rzutem na taśmę wyprzedzając Lorisa Vergiera (Trek Factory Racing Gravity).

Wyniki elity mężczyzn (top5):

 1. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) 3:57.836
 2. Ethan Craik (GT-Continental Factory Racing) +4.328
 3. Loic Bruni (Specialized Gravity) +6.758
 4. Bernard Kerr (Pivot Factory Racing) +6.864
 5. Gaetan Vige (Gen-S) +7.301
Podium elity mężczyzn / zdjęcie: Bartek Woliński, Red Bull Content Pool

Klasyfikacja generalna (top5):

 1. Loic Bruni (Specialized Gravity) 1698pkt
 2. Jackson Goldstone (Santa Cruz Syndicate) 1616pkt
 3. Loris Vergier (Trek Factory Racing Gravity) 1533pkt
 4. Finn Iles (Specialized Gravity) 1366pkt
 5. Andreas Kolb (Continental Atherton) 1357pkt
YouTube player

Co działo się w Pucharze Świata DH do tej pory?

O Pucharze Świata MTB

Puchar Świata MTB (UCI Mountain Bike World Series) to jedna marka stworzona zintegrowania takich dyscyplin jak cross-country w formacie olimpijskim (XCO), short-tracku (XCC) i maratonie (XCM), a także downhill (DHI), enduro (EDR) oraz E-enduro (E-EDR), w jeden silny podmiot działający na rzecz promocji i popularyzacji ścigania się w najważniejszych seriach kolarstwa górskiego na świecie. Seria wspierana jest przez marki Shimano, Vittoria i Oakley, a głównym partnerem medialnym jest Warner Bros. Discovery.

Oficjalna strona: ucimtbworldseries.com
Media: facebook, instagram, twitter, youtube