Skrajne emocje jakie wywołuje grupa rowerów gravel jest ciekawym zjawiskiem. Wielu kolarzy utwierdzonych w swojej jedynej odmianie kolarstwa nie widzi sensu istnienia takiego roweru. Czasy się zmieniają, ludzie poszukują nowych doznań i wyzwań, dlatego też uważam, że gravel da Tobie nowe rowerowe możliwości.

Przejdźmy do konkretnego roweru – Rondo Ruut ST gravel, zbudowanego na stalowej ramie.

O wyposażeniu Rondo pisałem już wcześniej i jeżeli nie miałeś/aś okazji to zapraszam, prezentację znajdziesz w tym miejscu – skąd, co i jak. Trudno jest mi napisać coś obiektywnego o rowerze, w którym się zakochałem. Subiektywna ocena jaką już teraz mogę wystawić może być tylko jedna… ale po kolei.

Wszechstronność – słowo klucz dla Rondo. Możesz na nim pojechać wszędzie gdzie Cię głowa poniesie (wszystko zależy od Twoich umiejętności czy kondycji) i będziesz wiedział/a, że rower nie jest żadnym ograniczeniem i Cię nie zawiedzie.

Geometria Ruut to hybryda pomiędzy mtb, a szosą. Sprawia to, że Rondo napędza do pokonania jeszcze większego dystansu – bez znaczenia po jakiego typu nawierzchni i terenie jedziesz.

Atutem roweru Rondo Ruut jest Vario Geometry. Dzięki karbonowemu widelcowi Twin Tip poprzez zmianę ustawienia insertów mamy możliwość wyboru geometrii roweru. Niewielka zmiana jest odczuwalna podczas jazdy. Nie wiem jak wiele razy będziesz  zmieniać te ustawienia – ja to zrobiłem dwa razy, pozostając przy ustawieniu HI do końca swojej jazdy.

Napęd oparty jest na grupie SRAM Rival i współdziała z kasetą Sunrace. Cały zestaw działa precyzyjnie i bezproblemowo, a zakres przełożeń pozwala na wiele. Hamulce tarczowe wydają się najlepszym rozwiązaniem w tego typu rowerach i trudno tu sobie wyobrazić inne.

Osie 15×100 i 12×142 – to wymiary piast rodem z MTB, które zastosowano w rowerze gravel Rondo Ruut. Zatem sztywno, bezpiecznie i w drogę. Korzenie, kamienie, uskoki, skoki, whip’y – to wszystko przeżyje ten rower (i Ty jeśli potrafisz :) ). Pamiętaj, że Rondo Ruut ma możliwość pomieszczenia w widełkach opony 27.5×2.2″. To kompletnie może odmienić charakter roweru. Nie miałem okazji, ale myślę, że warto mieć taką opcję, nawet jak od razu tego nie spróbujesz.

Szeroka kierownica z komfortową owijką jest pewnym punktem podparcia, jest stabilna nawet w trudnym terenie. Opony Panaracer Gravel King jak sama nazwa wskazuje królują wśród opon terenowych, a i na szosie całkiem dobrze się sprawdzają. Choć zdecydowanie teren to ich przeznaczenie.

Na tę chwilę możesz wybrać rower Rondo Ruut zbudowany na trzech ramach: AL – aluminium, ST – stalowa (test), CR – karbon. Wszystko zależy od Twoich preferencji i budżetu.

Mógłbym opisać jeszcze i analizować kąty, długości poszczególnych rurek, ale stwierdziłem że pozostawię Wam tę przyjemność i wszystkie dane znajdziesz pod tym linkiem.

Ja mam 189cm wzrostu i jeździłem na rozmiarze L. Wszystko było ok, rower był zwinny w terenie, ale myślę, że rozmiar XL jeszcze lepiej pasowałby do mojego wzrostu.

Dla kogo jest Rondo Ruut? Dla:
 1. Kolarza mtb, który ma alergię na szosę
 2. Kolarza szosowego, który chciałby poszaleć w lesie, a nie może rozstać się z barankiem
 3. Kolarza, który szuka uniwersalnego roweru: praca, trening, przygoda, zawody rowerowe
 4. Kolarza turystę, który jedzie w nieznane i musi być gotowy na wszystko
 5. Wpisz w tym punkcie swoje myśli..

 

Podsumowując, Rondo Ruut to rower MTB dla „szosowca” oraz SZOSA dla „górala”.

Pełna specyfikacja Rondo Ruut ST
 • Rama: RUUT TANGE
 • Widelec: TWINTIP CARBON
 • Kierownica: RONDO FLARE 420MM(S), 440MM(M,L), 460MM(XL)
 • Gripy: VELO COMFORT TAPE
 • Mostek: RONDO 80MM(L), 100MM(M), 110MM(L), 120MM(XL)
 • Siodełko: FABRIC SCOOP FLAT
 • Sztyca: RONDO 350 X 27.2
 • Hamulce: SRAM RIVAL HYDRAULIC BRAKES
 • Manetka: SRAM RIVAL 1
 • Korba: SRAM S350-1 X-SYNC 40T 170MM(S), 172.5MM(M,L), 175MM (XL)
 • Przerzutka tylna: SRAM RIVAL 1 TYPE 2.1
 • Kaseta: SUNRACE CSMS7 11-42 11 SPEED
 • Łańcuch: SRAM PC1130
 • Piasty: RONDO SUPERLIGHT SEALED BEARINGS
 • Obręcze: RONDO  ALLOY 622-21
 • Opony: PANARACER GRAVEL KING SK 700C X 43

Strona producenta: rondo.cc
Dystrybucja: 7anna.pl
Sklep: shop.43ride.com, od 7599zł