Na początku zeszłego sezonu marka WTB odświeżyła swoją gamę opon, a także zaprezentowała kompletnie nowy model – Judge. Moją pierwszą areną testową był Bike Park Wales, ale w końcu doczekałem się swojego własnego zestawu, który w końcu trzeba podsumować.

Zestaw Vigilante/Judge jest rekomendowany przez markę WTB jako podstawowy wybór do jazdy w bike parkach (i nie tylko). Jeżeli szukacie jeszcze bardziej agresywnego zestawu, to warto zainteresować się modelem Verdict zamiast Vigilante, ale o tym napiszemy w kolejnym artykule.

Mój podstawowy wybór na góry w tym roku – WTB Vigilante (przód) i WTB Judge (tył).

Rodzaje opon WTB

W kolekcji opon na sezon 2019 WTB wprowadziło kompletnie nową mieszankę gumy TriTec. Na czym ona polega? Składa się ona z trzech rodzajów gumy, a w zależności od rodzaju wybranej opony poszczególne mieszanki są inaczej rozmieszczone. Wszystkie modele wykonane są zgodnie ze standardem TCS 2.0, czyli bezproblemowo można stosować je jako opony bezdętkowe.

Pierwsze testy odbyły się w Walii ponad rok temu i były bardzo obiecujące / zdjęcie: Anthony Pease

Amerykański producent ma dość prosty podział wśród swoich opon. Do wyboru mamy dwie wersje wytrzymałościowe (Light i Tough) oraz przyczepności (High Grip i Fast Rolling). Dobór odpowiedniej wersji zależy już tylko od naszych preferencji oraz tego, czy ma to być opona na przód/tył.

Mój wybór padł na WTB Vigilante Light High Grip 2.5″ jako oponę prowadzącą oraz WTB Judge Tough Fast Rolling 2.4″ na tył. To oznacza, że w przypadku przedniej opony najtwardsza mieszanka gumy służy jako główna konstrukcja (niebieski), środkowe klocki zbudowane są z miękkiej gumy (zielony), a boczne z bardzo miękkiej mieszanki (fioletowy). Z kolei w przypadku tyłu za główną część odpowiada również najtwardsza mieszanka, ale po środku znajdziemy pośrednią miękkość (pomarańczowy), a boczne klocki wykonane zostały z miękkiej mieszanki.

Opona WTB Vigilante

Vigilante w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza samozwańczego stróża prawa, co idealnie komponuje się z drugą oponą z zestawu – Sędzią. Testowa sztuka to model Light High Grip w rozmiarze 27.5×2.5″ (waga: 1077g). A jak Vigilante działa? Jest to najbardziej uniwersalna opcja w ofercie marki WTB i z całą pewnością jest to moja ulubiona opona. Producent zapewnia, że będzie ona idealnie działać zarówno w suchych jak i mokrych warunkach, niezależnie od rodzaju podłoża.

Opona WTB Vigilante podczas swojej premiery prezentowała się tak.

W praktyce faktycznie działa to bardzo dobrze, a dzięki konstrukcji bieżnika, możemy zapomnieć czym są opony na błoto. Boczne klocki zapewniają odpowiednie trzymanie w zakrętach, a środkowe rozstawione w formacie 2/1 sprawiają, że opona dobrze oczyszcza się z błota i zapewnia trzymanie w każdych warunkach. Niezależnie czy jest sucho czy mokro, Vigilante prowadzi się bardzo pewnie i bezproblemowo pokonamy każdy zakręt, korzonki czy cokolwiek wyrośnie nam jeszcze na trasie.

Kto był na otwarciu trasy HipHopa Air w Szczyrku, ten wie jakie bagienko witało rowerzystów na samej górze. Opony WTB nie miały z tym żadnego problemu! / zdjęcie: Tomasz Dębiec facebook.com/rowernartygory

Opona WTB Judge

„Sędzia” to nowość w ofercie i jest to opona dedykowana na tylne koło. Moja wersja to Tough Fast Rolling w rozmiarze 27.5×2.4″, która waży 1328g (całkiem sporo). Wzór bieżnika sprawia, że Judge dobrze wgryza się w podłoże, zapewnia odpowiednie trzymanie w zakrętach (głównie dzięki bardzo wysokim bocznym klockom), a przy tym posiada całkiem znośne opory toczenia (jak na tak agresywny bieżnik).

Premierowe fotki Sędziego zrobiliśmy rok temu w Walii.

Naprzemiennie umieszczone środkowe klocki sprawiają, że opona dobrze hamuje, a szerokie rozstawienie względem bocznych zapewnia dobre oczyszczanie się z błota.

To już mój kolejny sezon na oponach marki WTB i z całą pewnością nie ostatni. Zestaw Vigilante/Judge to obecnie mój podstawowy wybór na góry, który sprawia, że nie muszę w ogóle zastanawiać się jakie warunki pogodowe zastanę na trasie. Ok, w dużym błocie i bagnie warto zastanowić się nad zmianą na typowo błotne opony (lub nowy model Verdict), ale w takich warunkach jeżdżę naprawdę bardzo rzadko. Przez cały pozostały okres czasu opony WTB spisują się znakomicie i nieważne czy jeżdżę w środku sezonu i pełnym słońcu na wysuszonych na pieprz trasach, czy jest to już jesienna plucha i trasy bardziej przypominają bagnistą rynnę niż twardą ścieżkę. Na małą niekorzyść tego zestawu może być spora waga Sędziego, która wskazała 1328g (przy 1077g modelu Vigilante). W skrócie, jeśli szukacie porządnego zestawu do użytku na cały sezon, to Stróż Prawa i Sędzia będą znakomitym wyborem!

– Tomasz Profic, WTB

Opony WTB można kupić np. u dystrybutora Rower+Sport:

  • Opona WTB Vigilante – 109-278pln (w zależności od rozmiaru i wersji), testowany egzemplarz 240pln
  • Opona WTB Judge – 264pln 27.5″, 278pln 29″, testowany egzemplarz 264pln

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma WTB powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter