Model opony Verdict trafił do oferty amerykańskiej marki WTB tuż po prezentacji, która miała miejsce podczas festiwalu SeaOtter w kwietniu ubiegłego roku. Tym samym światło dzienne ujrzały dwie opony, które dzielą ze sobą bieżnik, ale przeznaczone są do jazdy w różnych warunkach pogodowych.

Mój podstawowy wybór opon na góry to WTB Verdict z przodu i WTB Judge z tyłu.

WTB Verdict oraz Verdict Wet

Obie opony posiadają ten sam bieżnik, który wykorzystuje najnowszą mieszankę TriTec oraz układ klocków zaprojektowany do jazdy w luźnych i trudnych warunkach, gdzie od oporów toczenia ważniejsza jest maksymalna przyczepność i trakcja.

WTB Verdict Wet oraz Verdict.

Model Verdict Wet posiada wyższe klocki, które lepiej wgryzają się w teren i idealnie nadają się do jazdy w błocie i innych trudnych warunkach pogodowych. Szeroko rozstawione klocki bieżnika sprawiają, że opona łatwo się oczyszcza. Obydwa modele będą dostępne w rozmiarach koła 27.5″ oraz 29″ i jednej szerokości 2.5″.

Technologie WTB

Nowa mieszanka gumy TriTec

Opona zbudowana jest aż z trzech rodzajów gumy, które w zależności od konkretnego modelu są inaczej rozmieszczone. Tym samym główna konstrukcja opony podzielona została na trzy strefy: główną konstrukcję jako podstawę budowy opony, środkowe klocki oraz boczne klocki.

Dwa oploty: Tough i Light

Różnice pomiędzy wersjami Light i Tough to główna konstrukcja opony. Seria Tough wykorzystuje podwójny oplot 60TPI, podczas gdy wersja Light to zaledwie pojedyncza ścianka wzmocniona specjalną technologią Slash Guard. Jest to specjalne nylonowe wzmocnienie całej bocznej ścianki, które ma zapewnić zwiększoną wytrzymałość bez wzrostu masy.

High Grip oraz Fast Rolling

Modele z serii High Grip przeznaczone są na przednie koło jako opona prowadząca. Opory toczenia schodzą tu na drugi plan, bo najważniejsza jest maksymalna przyczepność. Najtwardsza mieszanka jest użyta jako konstrukcja główna opony, środkowe klocki są zbudowane z miękkiej gumy, a zewnętrzne klocki wykorzystują najbardziej miękką mieszankę gumy w ofercie firmy.

Seria Fast Rolling to z założenia opona tylna, z maksymalną możliwą redukcją oporów toczenia przy zachowaniu odpowiedniej przyczepności. W porównaniu do wersji High Grip wykorzystywane jest tutaj inne zestawienie mieszanek gumy. Konstrukcja główna opony jest bez zmian i wykorzystuje najtwardszą mieszankę, natomiast środkowe klocki są ze średniej miękkości gumy, a boczne klocki z miękkiej.

Opona WTB Verdict

Wraz z początkiem sezonu 2020 w moje ręce trafiła opona WTB Verdict w wersji TCS Light High Grip w rozmiarze 27.5×2.5″. Opona oczywiście trafiła na przednie koło, a z tyłu, zgodnie z sugestią producenta, pozostał dobrze znany mi z poprzedniego sezonu, model WTB Judge.

Opona WTB Verdict.

Jak to wygląda w praktyce? Po całym sezonie jazdy mogę powiedzieć, że wręcz bardzo dobrze. Poprzednio jako oponę prowadzącą miałem najbardziej uniwersalny model z oferty WTB, czyli Vigilante. Verdict posiada bardziej agresywny bieżnik i wyższe klocki, przez co zakres warunków w jakich zapewnia przyczepność jest dużo wyższy niż w przypadku swojego młodszego brata. Do tego stopnia, że nawet jazda w pełnym błocie nie sprawiała mi większych problemów, choć jak to w życiu bywa, o utratę przyczepności w takich warunkach nie trudno.

WTB Verdict daje radę w (prawie) każdych warunkach.

Na suchych trasach Verdict czuł się jak ryba w wodzie. Pewność pokonywania zakrętów nie jest zachwiana nawet w momencie, gdy w bandach leży sporo luźnego piasku. Podobnie rzecz się ma z korzeniami czy kamieniami. Jedyny minus to dość cienka ścianka, ale takie jest założenie wersji Light. Po prostu w trakcie zjazdów trzeba bardziej uważać na ostre kamienie. Podsumowując, polecam!

Opony WTB Verdict można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com:
rozmiar 27.5″ – 265zł / rozmiar 29″ – 279zł

O marce WTB

Założona w 1982 roku firma WTB powstała w hrabstwie Marin, kolebce kolarstwa górskiego, aby projektować lepsze produkty rowerowe. Znana z siodełek, opon, felg i chwytów, ta kierowana przez riderów firma wciąż przesuwa granice tego, co jest możliwe dzięki niesłabnącej duchu innowacji i pasji do przygód na dwóch kołach.

Oficjalna strona:
wtb.com
Dystrybucja:
rowersport.pl
Media: facebook, instagram, youtube, twitter