
15-letni Jesse jest świadkiem śmiertelnego pobicia swojego przyjaciela Jonasa. Młodzi sprawcy uciekają, a motyw zabójstwa pozostaje niewyjaśniony.
Dla Jesse’ego zaczyna się nowy, nieznany, bolesny rozdział, w którym musi zmierzyć się z emocjami, o jakich nie miał pojęcia. Nie umie rozmawiać o śmierci przyjaciela, nie umie zapomnieć o tym, co widział. Dręczy go myśl, dlaczego on przeżył. Jako jedyny świadek morderstwa musi odpowiedzieć na wiele pytań – rodziny zmarłego i ich wspólnych przyjaciół z klubu BMX. Ale nie umie znaleźć słów. Zamiast tego ucieka w swój wewnętrzny świat, desperacko szukając zrozumienia i ulgi. Mierząc się z doświadczeniem, które przekracza granice jego wyobraźni.
Zdjęcia w „Violet” przypominają współczesną fotografię, która silnie operuje nieostrością i kontrastem. Kadry jednak wypełnia ruch – zmieniający tempo, zapętlony, zsynchronizowany z dźwiękiem, pulsem opowieści, co daje w kinie przeżycie niemal transowe. Oszczędna, chłodna muzyka podkreśla wewnętrzną perspektywę, grę podświadomości, ucieczkę od świata.

Film zdobył NAGRODĘ JURY W SEKCJI „GENERATION 14PLUS” na 64. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Obsada:
- Cesar De Sutter
- Raf Walschaerts
- Mira Helmer
- Brent Minne
Ekipa:
- Scenariusz i reżyseria: Bas Devos
- Zdjęcia: Nicolas Karakatsanis
- Dźwięk: Oost Roskam
- Montaż: Dieter Diependaele
- Muzyka: Deafheaven
- Scenografia: Jeff Otte
- Kostiumy: Bho Roostermann
- Charakteryzacja: Karine Uvijn
- Producent: Tomas Leyers
- Produkcja: Minds Meet
- Koproducenci: Artemis Productions, Phanta Film, Mollywood
- Dystrybucja: Alter Ego Pictures

BAS DEVOS (SCENARIUSZ I REŻYSERIA)
– ur. 11.04.1983 r. w Zoersel w Belgii.
Autor krótkometrażowych filmów:
Taurus (2005), Pillar (2006), The Close (2007).
Violet (2014) jest jego debiutem fabularnym.
Bas, przez obraz i rozproszoną narrację próbuje uchwycić moment piękna, współczucia i pocieszenia. Violet odkrywa te tematy i konsekwentnie śledzi osamotnienie młodego bohatera. Bas Devos jest również reżyserem sztuk teatralnych. Aktualnie pracuje nad swoim kolejnym filmem fabularnym „Animal Language“.
NICOLAS KARAKATSANIS (ZDJĘCIA)
– jest belgijskim fotografem i światowej sławy operatorem filmowym. Urodzony w Antwerpii w 1977 roku. W latach 2001-2013 studiował film w Sint-Lukas w Brukseli. W 2003 roku przeprowadził się do Berlina, gdzie zajmował się postprodukcją. W tym samym roku na prośbę przyjaciela rozpoczął pracę jako reżyser obrazu, co rozpoczęło jego karierę w filmie i reklamie. W tym samym czasie Nicolas rozpoczął prace nad własnymi artystycznymi projektami. Dużo pracował w świecie muzyki, robiąc videoclipy oraz fotosy. Zaistniał także, jako producent grup rockowych tj.”Drums are for parades” i „Hickey Underworld”. Od 2004 roku pracuje z malarzem Michaelem Borremansem, tworząc dla niego
video-art. W 2005 roku razem z bratem opublikował książkę pt. „Der Verfall”, prezentującą prace
Gerarda Leysena, artysty z Antwerpii. W 2006 roku wspólnie z bratem stworzył swój pierwszy film fabularny pt. „Small goods”, który został zaprezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2012 roku belgijski film Bullhead (Rundskop) w reżyserii Michael Roskama, zrealizowany we współpracy z Nicolasem Karakatsanisem, był kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny.
MINDS MEET (PRODUKCJA)
– to brukselskie studio produkcyjne założone przez Tomasa Leyersa. MINDS MEET specjalizuje się w tworzeniu artystycznego kina europejskiego, a także zajmuje się organizacją wyjątkowych wydarzeń „Live Show”. Firma wspiera wschodzące talenty, by razem tworzyć dynamiczne i wyjątkowe produkcje mówiące tym samym głosem.
ALTER EGO PICTURES (DYSTRYBUCJA)
– firma zajmująca się produkcją filmową oraz dystrybucją kinową.