W ten weekend Puchar Europy DH iXS powrócił do Czech, aby rozegrać piątą rundę sezonu 2014. W upale i suszy najlepsi okazali się Noel Niederberger oraz Zarja Cernilogar, którzy pewnie wygrali w Spicaku.

Bike Park Spicak leży niedaleko niemieckiej granicy i w zasadzie można powiedzieć, że jest centrum Europy. Dzięki tak dobrej lokalizacji jest bardzo popularnym miejscem wśród rowerzystów, więc nie dziwi fakt, że na starcie piątej rundy Pucharu Europy DH iXS stanęło 250 zawodników z 20 krajów.

Była to piąta z siedmiu zaplanowanych rund w tym sezonie, ale do klasyfikacji generalnej liczyć będzie się tylko pięć najlepszych rezultatów. Pierwsze cztery rundy były bardzo trudne, więc zawodnicy, którzy aktualnie są na prowadzeniu, mogą być dumni z siebie i z pewnością każdy z nich zasługuje na tytuł.

Johannes Fischbach

Trasa w Spicaku nie należała do najdłuższych i najtrudniejszych: 1750 metrów długości i 320 metrów przewyższenia, ale za to sporo było na trasie kamieni, głazów, korzeni i mnóstwo drewna. Ubiegłoroczna trasa została lekko zmodyfikowana i doprowadzona do idealnego stanu na zawody. Pogoda była prawie idealna. Prawie, bo było strasznie gorąco, a brak deszczów sprawił, że trasa była ekstremalnie sucha i szybka, a zarazem bardzo śliska.

W kwalifikacjach Słowenka Zarja Cernilogar (Blackthorn GT)nie dała szans swoim rywalkom i ustaliła czas dnia na 3:28.843. Jej największa rywalka Czeszka Jana Bartova (Bikeplac Racing) była wolniejsza o 6 sekund. Wśród mężczyzn najszybszy był Niemiec Johannes Fischbach (RRP Ghost), który uzyskał czas 3:02.648. Drugi ze stratą zaledwie 1.6s był Słoweniec Ziga Pandur (Unior Tools Team), a trzeci Szwajcar Noel Niederberger (Gstaad-Scott).

W niedzielę na trasę jako pierwsi ruszyli mastersi. Najszybszy okazał się Czech Rostislav Stencel (Bikeplac Racing Team), który aktualnie prowadzi w klasyfikacji generalnej. Drugi był jego rodak Vlasimil Hyncica (Specialized CZ), a trzeci Niemiec Frank Hedwig (Rad-Art), który także jest trzeci w generalce.

Nick Beer

Australijczyk Remy Morton (NS Dynamics) wrócił do swojej ojczyzny, więc ściganie w kategorii U17 stało się troszkę bardziej ekscytujące. Remy nie wystartuje już w tym sezonie w serii iXS, ale obiecał, że w przyszłym sezonie również weźmie udział w Pucharze Europy DH iXS. W związku z absencją Mortona, palmę pierwszeństwa przejęli Włosi – pierwszy był nowy lider klasyfikacji generalnej Andrea Bianciotto (Asd Sestriere Bike Club), a drugi Lorenzo Sorrentino (Ancillotti Doganaccia). Trzecie miejsce przypadło dla Czecha Vojtecha Rousavy’ego (Krabcycles Trek).

Wśród kobiet swoją dominację potwierdziła Zarja Cernilogar, która pokonała Janę Bartovą o 4 sekundy. Jana wciąż utrzymała prowadzenie w klasyfikacji generalnej, ale jej przewaga znacznie stopniała. Trzecie miejsce zajęła natomiast triumfatorka poprzedniej rundy – Diana Marggraff (ECU).

Szwajcar Lutz Weber (Swiss Downhill Syndicate) nie ukończył swojego przejazdu eliminacyjnego, więc wyruszył na trasę jako jeden z pierwszych. Uzyskał rewelacyjny czas 3:01.666 i zagościł na fotelu lidera aż do przejazdu czołowej dziesiątki. Szwed Robin Wallner (W-Racing Team) był bardzo szybki w pierwszej części toru, ale problemy w drugiej połowie sprawiły, że został sklasyfikowany poza pierwszą dziesiątką. Nowym liderem został Słoweniec Jure Zabjek (Unior Tools Team), a Nick Beer nie był już tak szybki i ostatecznie ukończył zawody na 6 pozycji. Pierwszym zawodnikiem, który pokonał barierę trzech minut okazał się Noel Niederberger ustalając czas dnia na 2:59.358. Na trasie zostało już tylko dwóch zawodników – Ziga Pandur i Johannes Fischbach. Walczyli do samego końca, ale to Noel mógł świętować na koniec dnia. Ziga ukończył zawody na piątym miejscu, a Johannes na trzecim. Czwarte miejsce zajął Lutz Weber.

Noel Niederberger

W klasyfikacji generalnej wciąż prowadzi Austriak David Trummer (RRP Ghost), tuż za nim jest jego rodak Manuel Gruber (Radon Factory Team). Natomiast nastąpiła zmiana na trzeciej pozycji, na którą wskoczył Nick Beer.

Pięć edycji już się odbyło, dwie pozostały do końca. Szósta runda odbędzie się we włoskiej miejscowości Pila w sierpniu. Natomiast wielki finał zakończą zawody w Leogangu. Więcej informacji znajdziecie na ixsdownhillcup.com.