Po długim i wyczerpującym sezonie seria Specialized-SRAM Enduro dobiegła końca. Ostatnia, siódma runda, została rozegrana w austriackim Leogangu, a na starcie stanęło ponad 220 zawodników, którzy rywalizowali o ostatnie punkty, jakie można było zdobyć w tym sezonie.

Płynne trasy z mnóstwem kamieni, sekcjami korzeni oraz technicznymi stromymi ściankami były sporym wyzwaniem. Najszybsza wśród pań okazała się Anneke Beerten, a wśród panów triumfował Tobias Reiser. W klasyfikacji generalnej końcowy triumf zapewnili sobie Anneke Beerten oraz Fabian Scholz.

55km długości oraz 2000 metrów podjazdów, to liczby, które sprawiły, że wyścig w Leogangu był bardzo wymagający. Zwłaszcza, że zawodnicy rywalizowali nie tylko w rejonie Saalfelden Leogang, ale także w okolicach Saalbach Hinterglemm. Wysiłek zawodników został wynagrodzony wspaniałą pogodą oraz przepięknymi widokami z gór. Siódma runda Specialized-SRAM Enduro była z kolei częścią festiwalu Biketember, w ramach którego odbyły się także Scott Junior Trophy oraz iXS Puchar Europy DH.

Podczas treningów trasy były suche jak pieprz, ale nadchodząca burza sporo zmieniła i zamieniła trasy w jeszcze bardziej wymagające. Odcinek pierwszy składał się z 4 kilometrów najeżonych korzeniami, co wielu zawodnikom sprawiło niemałe problemy. Drugi etap to z kolei znana z bike parku trasa X-Line z niezliczoną ilością band, naturalnych dropów czy hopek. Etapy 3-5 były z kolei strome i bardzo techniczne, a śliskie korzenie z pewnością nie ułatwiały zadania zawodnikom. Ostatni, szósty etap to z kolei mnóstwo ciasnych nawrotów oraz sporo drewnianych konstrukcji.

Niemiec Tobias Reiser (Focus Trail Team) wygrał 5 etapów i z czasem 33:48.15 wygrał całe zawody. O ledwie 0.15s wolniejszy był Daniel Schemmel, który o włos przegrał zawody. Trzecie miejsce zajął Niemiec Markus Reiser (Focus Trail Team), czwarte Brytyjczyk James Shirley (Radon Factory Team), a piąty był Niemiec Ludwig Döhl (Cube Action Team).

Tobias Reiser

Wśród pań najszybsza była Holenderka Anneke Beerten (Specialized Racing), która zdominowała swoją kategorię i wygrała z ponad 4-minutową przewagą (40:38.54). Drugie miejsce zajęła Austriaczka Birgit Braumann (Trek Gravity Girls), a trzecie Niemka Antje Kramer (Giant Germany).

Wśród mastersów wygrał Szwajcar Remo Heutschi (gravityunion.ch), a najszybszymi amatorami byli Niemiec Leonhard Putzenlechner (ENVE Composites) oraz Austriaczka Sabrina Wolf.

Zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zapewnił sobie Fabian Scholz Ludwig Döhl and Markus Reiser, który w Leogangu zajął 8 miejsce. Ludwig Döhl oraz Markus Reiser zajęli miejsca 2 i 3. Wśród pań zwyciężyła Anneke Beerten, drugie miejsce zajęła Raphaela Richter, a trzecie Birgit Braumann.