Połowa roku i trzy festiwale z serii Crankworx World Tour za nami, a to oznacza, że wielkimi krokami zbliża się finałowa impreza sezonu, czyli festiwal Crankworx Whistler w Kanadzie. W dniach 19-28 lipca odbędzie się święto kolarstwa górskiego w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło 20 lat temu. W ciągu 10 dni odbędzie się mnóstwo zawodów w różnych dyscyplinach oraz cała masa imprez towarzyszących.

Kibice podczas Crankworx Whistler 2023 / zdjęcie: Alexa Christensen

Festiwal napakowany zawodami

Sportowe emocje rozpoczną się od trzech zawodów zjazdowych: RockShox Canadian Open DH odbędzie się w niedzielę 21 lipca, następnie powróci ulubiona impreza wszystkich zawodników, czyli Garbanzo DH (wtorek, 23 lipca), a dzień później (środa, 24 lipca) zawodnicy będą rywalizować podczas Air DH. Tego samego dnia rozegrane zostaną także zawody Official Whip-Off World Championships presented by POC, które tym razem będą w nowej lokalizacji – na dole słynnego Boneyardu, tuż przy Skiers Plaza.

Finn Iles, Canadian Open DH / zdjęcie: Clint Trahan

Czwartek 25 lipca to podwójna akcja, czyli wpierw zawody Specialized Dual Slalom, a następnie trochę rywalizacji bez łańcucha podczas Ultimate Pump Track Challenge. Koniec roboczego tygodnia, to z kolei zawody Outdoor Research Speed & Style (piątek, 26 lipca).

Bas van Steenbergen, Crankworx Whistler 2023 / zdjęcie: Rob Perry

Polscy fani będą szczególnie zainteresowani zawodami Red Bull Joyride, które będą miały miejsce w sobotę 27 lipca (transmisja LIVE na Red Bull TV w środku nocy z soboty na niedzielę), podczas których Dawid Godziek będzie miał szansę na trzecie zwycięstwo z rzędu i zdobycie Potrójnej Korony Slopestyle’u Crankworx FMBA. Festiwal zakończy się w niedzielę 28 lipca zawodami Canadian Open Enduro.

Dawid Godziek, Red Bull Joyride 2022 / zdjęcie: Bartek Woliński

Co ważne, wszystkie imprezy będą odbywały się w głównej części Bike Parku Whistler. Jedynie zawody RockShox Canadian Open DH rozegrane zostaną w nowej strefie, Creekside.

Kolarstwo górskie dla wszystkich

Podczas tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler odbędą się aż cztery imprezy przeznaczone dla tzw. kolarstwa adapcyjnego. Rozegrane zostaną dwa wyścigi zjazdowe – flow i tech, podczas zawodów Specialized Dual Slalom będzie specjalna kategoria, a lokalna społeczność będzie mogła wziąć udział w Adaptive Jam 24 lipca czy przejażdżce Adaptive MTB XC dzień później.

Adaptive Jam / zdjęcie: Rob Perry

O kolejną generację rowerzystów niezmiennie dba sekcja Kidsworx, która rozpoczęła swoją działalność w 2013 roku. Dzięki temu dzieciaki mogą po raz pierwszy poznać smak rywalizacji, wspólnie potrenować czy po prostu wziąć udział w dobrej zabawie.

Kidsworx Dual Slalom Clinic / zdjęcie: Rob Perry

Kogo obserwować podczas zawodów?

W serii Crankworx World Tour biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie i nie inaczej będzie podczas tegorocznego Crankworx Whistler. Swój udział zapowiedzieli reprezentanci Kolumbii Brytyjskiej, czyli bracia Jakob i Dane Jewett, Tegan Cruz, Bas Van Steenbergen, Georgia Astle, Danielle Bordeleau, Bailey Goldstone czy Kirsten Van Horne. Do tego należy doliczyć specjalistów od slopestyle’u, którzy również na co dzień urzędują w Kanadzie – Griffin Paulson, Chance Moore, Ben Thompson, Natasha Miller oraz Max Langille.

Jayce Cunning vs Bas van Steenbergen / zdjęcie: Clint Trahan

Jednak najważniejszą dla wielu rywalizacją jest walka o tytuł Króla i Królowej Crankworxa, gdzie poza zaszczytnym tytułem, do zgarnięcia jest także dodatkowa nagroda w postaci 20.000CAD. Wśród pań rywalizacja toczy się głównie między Jordy Scott, Marthą Gill i Shanią Rawson.

Z kolei w rywalizacji panów, tegoroczne zmagania zdominował Ryan Gilchrist i tylko prawdziwy kataklizm jest w stanie sprawić, że Tuhoto-Ariki Pene czy Jackson Frew odbiorą mu szanse na tytuł Króla Crankworxa 2024.

A jak sytuacja wygląda w rywalizacji o Potrójną Koronę Slopestyle’u? Przyznawana jest ona zawodnikowi, który w jednym roku kalendarzowym odniesie trzy zwycięstwa i obecnie jedynymi osobami, które mają na to szanse, są Dawid Godziek i Robin Goomes. Jeśli tylko podtrzymają świetną formę, to w Kanadzie oboje wzbogacą się o czek na 25.000CAD.

Robin Goomes / zdjęcie: Clint Trahan

Linki:

Poprzednio na Crankworx Whistler 2023:

Co działo się w serii Crankworx World Tour w tym sezonie?

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr