Pierwsza runda tegorocznego Pucharu Świata DH za nami i zdecydowanie nie mogliśmy spodziewać się większej dawki emocji. Pierwsze treningi w Lourdes były rozgrywane na trasie częściowo pokrytej śniegiem, by przez kolejne kilkadziesiąt godzin przypiekać zawodników wspaniałym słońcem, a podczas przejazdów czołówki elity mężczyzn, ponownie zmienić aurę i tym samym zrobić totalne przetasowanie w rankingu. Pogoda zaczęła się psuć odkąd pierwsi zawodnicy elity zaczęli docierać na metę i oznaczało to, że najlepsi w kwalifikacjach będą mieli najgorsze warunki na trasie.

Puchar Świata DH 2017 #1: Alexandre Fayolle i Rachel Atherton triumfują w Lourdes
Alexandre Fayolle

Wśród panów najszybszy okazał się Francuz Alexandre Fayolle (Polygon UR), który w dramatycznych okolicznościach odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w historii startów w Pucharze Świata DH. Drugie miejsce zajął Kanadyjczyk Mark Wallace (Canyon Factory Racing DH), a trzeci był Kolumbijczyk Marcelo Gutierrez Villegas (Giant Factory Off-Road Team). Na 21-tym miejscu sklasyfikowany został Polak Sławomir Łukasik (NS Bikes Factory Racing), który do zwycięzcy stracił niewiele ponad 7 sekund.

Elite Men, Final Results – Lourdes DH World Cup 2017 by Pinkbike on Scribd

Rachel Atherton

Rachel Atherton (Trek Factory Racing DH) śrubuje swój historyczny rekord i dopisała kolejne zwycięstwo do swojej wspaniałej serii wygranych, która trwa już trzeci sezon. Ostatni raz w pokonanym polu była właśnie w Lourdes.. dwa lata temu. Drugie miejsce ze stratą 2.579s zajęła Australijka Tracey Hannah, która stoczyła zacięty bój o drugie miejsce z Brytyjką Tahnee Seagrave (Transition Bikes / FMD Factory), wygrywając z nią o niecałe 0.2s.

Elite Women, Final Results – Lourdes DH World Cup 2017 by Pinkbike on Scribd

Marcelo Gutierrez

W juniorach świetną passę z zeszłego sezonu kontynuuje Kanadyjczyk Finnley Iles (Specialized Gravity), który nie dał większych szans rywalom. Kroku próbował mu dotrzymać debiutujący w tym roku w Pucharze Świata DH brat Tahnee Seagrave, Brytyjczyk Kaos Seagrave (Transition Bikes / FMD Factory). Na najniższym stopniu podium stanął natomiast Francuz Sylvain Cougoureux (Les Gets Intense Team). Z kolei na dwunastym miejscu został sklasyfikowany Polak Jakub Żbikowski, który do Iles’a stracił 17.32s.

Junior Men, Final Results – Lourdes DH World Cup 2017 by Pinkbike on Scribd

Myriam Nicole

W sezonie 2017 UCI po dłuższej przerwie ponownie zdecydowała się rozgrywać oddzielną kategorię dla juniorek. We Francji w najmłodszej żeńskiej kategorii wystartowały zaledwie trzy zawodniczki, a najszybsza wśród nich była Francuzka Melanie Chappaz (Dorval AM Nicolai). Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Flora Lesoin, a trzecia była Włoszka Alessia Missiaggia (GT Factory Racing).

Final Results Junior Women – Lourdes DH World Cup 2017 by Pinkbike on Scribd

Puchar Świata DH 2017 #1: Alexandre Fayolle i Rachel Atherton triumfują w Lourdes Puchar Świata DH 2017 #1: Alexandre Fayolle i Rachel Atherton triumfują w Lourdes