Mitch Ropelato został pierwszym zwycięzcą tegorocznego festiwalu Crankworx Whistler, gdy wygrał słynne zawody zjazdowe Garbanzo DH. Dzięki temu zwycięstwu zdobył cenne punkty do wyścigu o tytuł Króla Crankworxa, a sam wyścig był bardzo męczącą, ponad 12-minutową, walką nie tylko ze zmęczeniem fizycznym, ale także psychicznym.

Czułem się dobrze i potrzebowałem trochę punktów by podgonić chłopaków w klasyfikacji. Jak widać udało mi się przeskoczyć z siódmego na czwarte miejsce, a będę jeszcze walczył podczas Air DH i w Dual Slalomie, więc zobaczymy jak to będzie.

– Mitch Ropelato
Mitch Ropelato / zdjęcie: Fraser Britton

Mitch Ropelato znany jest bardziej z rywalizacji bark w bark i w ciągu ostatnich lat odniósł wiele zwycięstw podczas imprez Crankworx Dual Slalom czy Pump Track. Te 30-sekundowe wyścigi są zupełnie inne niż dzisiejsze zawody, które Mitch ukończył z czasem 12:36.68.

Ropelato startował w Garbanzo DH dwukrotnie (w 2016 i 2017 roku), ale nigdy nie udało mu się wskoczyć do czołowej dziesiątki. Jego dotychczasowe wyniki to 16 i 13 miejsce, ale dziś w końcu udało się odnieść zwycięstwo.

Drugie miejsce zajął Adrien Loron, który walcząc z zatruciem pokarmowym wzniósł się na wyżyny umiejętności i zdobył bardzo cenne punkty w walce o tytuł Króla Crankworxa. Dzięki drugiemu miejscu jest liderem klasyfikacji.

Casey Brown / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród pań pierwsze zwycięstwo odniosła lokalna zawodniczka Georgia Astle, która zwyciężyła z czasem 13:57.59.

Na całej trasie jest kilka skrzyżowań z innymi trasami, gdzie są płaskie zakręty i masz ochotę wcisnąć hamulec. Jednak właśnie w tych miejscach można dużo stracić i trzeba dużo wcześniej hamować, a potem mocno pedałować.

– Georgia Astle

Georgia poprawiła swój czas z zeszłego roku o ponad 30 sekund. W tym roku na trasie było kilka zmian, które głównie wchodziły w skład tras Duff Man i Gold Triangle, a do tego lipiec był bardziej mokry niż zwykle.

To było wspaniałe lato w Kolumbii Brytyjskiej. Co tydzień padało i dzięki temu nie kurzyło się tak bardzo, a w lasach nie było pożarów. Dzięki temu trasy były w perfekcyjnej kondycji i to mi sporo pomogło.

Drugie miejsce w zawodach zajęła Casey Brown, a trzecia była aktualna Mistrzyni Kanady DH Vaea Verbeeck. Dzięki zajęciu trzeciego miejsca, Vaea powiększyła swoją przewagę w wyścigu o tytuł Królowej Crankworxa, a w ciągu festiwalu w Whistler wystartuje jeszcze w aż pięciu imprezach.

Wygrana w wyścigu o tytuł Króla i Królowej Crankworxa sprawia, że najlepsi zawodnicy otrzymają czek na 20.000USD.

Crankworx Whistler 2019 – Garbanzo DH podium: 2. Casey Brown, Adrien Loron, 1. Mitch Ropelato, Georgia Astle, 3. Bas Van Steenbergen, Vaea Verbeeck / zdjęcie: Fraser Britton

Pełne wyniki

Kolejną imprezą, która odbędzie się w trakcie trwania festiwalu Crankworx Whistler 2019 będą zawody siódmej rundy Enduro World Series. Zawodnicy będą walczyć o cenne punkty w trakcie dwóch dni zmagań zawodów CamelBak Canadian Open Enduro presented by Specialized.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.