To już jest koniec! Koniec emocji związanych z Pucharem Świata DH w tym roku, a sezon zakończony został podczas debiutującej w cyklu rundy rozegranej w Snowshoe. Tutejsza trasa została zbudowana specjalnie na najważniejsze zjazdowe zawody świata i był to wielki powrót Pucharu Świata DH do Stanów Zjednoczonych po trzech latach nieobecności.

Organizatorzy zadbali o odpowiednie emocje, a to dzięki połączeniu starej i nowej szkoły budowania tras. Tym samym mieliśmy duże hopy, szybkie i płaskie zakręty, ogromny rock garden w lesie czy bardzo strome odcinki pomiędzy. Najlepiej na takiej trasie poradzili sobie Danny Hart oraz Marine Cabirou.

Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

W rywalizacji elity mężczyzn tuż przed zawodami odpadło dwóch zawodników. Wpierw kontuzji nabawił się Neko Mullaly (Intense Factory Racing), następnie Finn Iles (Specialized Gravity), a potem dołączył do nich Matt Walker (Madison Saracen Factory Team).

W tym sezonie jedyną rundą, której nie wygrał Francuz była szósta edycja w Val di Sole, gdzie triumfował Brytyjczyk Laurie Greenland (MS Mondraker). Francuską dominację w Snowshoe podtrzymywał Thomas Estaque (Commencal / 100%), który z czasem 3:09.342 był szybszy m.in. od Aarona Gwina (Intense Factory Racing) i prowadził przez większą część wyścigu. Nie dali rady mu m.in. Laurie Greenland, Gee Atherton (Atherton Racing) czy Loris Vergier (Santa Cruz Syndicate), a z fotela lidera zepchnął go dopiero Amaury Pierron (Commencal / Vallnord).

Danny Hart / zdjęcie: Bartek Woliński

Amaury Pierron z czasem 3:04.283 postawił wszystko na jedną kartę i objął prowadzenie. To oznaczało, że do obrony Pucharu Świata DH z zeszłego roku, Mistrz Świata DH Loic Bruni (Specialized Gravity) musi ukończyć zawody poza pierwszą trójką. Jego przejazd był tak dobry, że kolejni zawodnicy nawet nie zbliżyli się do czasu Francuza.

Amaury Pierron / zdjęcie: Bartek Woliński

Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate) po świetnych pierwszych dwóch sekcjach będzie miał szanse powalczyć, ale ostatecznie przyjechał na metę ze stratą 1.739s. Bardzo dobry przejazd zaliczył Brytyjczyk Greg Williamson, który wskoczył na trzecią lokatę ze stratą 2.584s. Również Troy Brosnan (Canyon Factory Downhill Team) nie ułatwił Bruniemu zadania zjeżdżając w świetnym stylu i spychając Williamsona z podium (strata 2.284s).

Niesiony dopingiem swojej domowej publiczności Charlie Harrison (Trek Factory Racing DH) uzyskał swój najlepszy rezultat w tym sezonie i wpadł na metę jako drugi ze stratą zaledwie 0.315s. Loic Bruni walczył z całych sił, ale na metę wpadł ze stratą 1.493s, która dawała mu trzecie miejsce, a na starcie był jeszcze tylko Danny Hart (Madison Saracen Factory Team).

Charlie Harrison / zdjęcie: Bartek Woliński

Wydawało się, że Danny Hart nie da rady, ale nagle po połowie trasy jego czas wszedł w zieloną strefę i ostatecznie wygrał zawody z czasem 3:03.627 i przewagą 0.656s nad Pierronem. Charlie Harrison utrzymał się na podium i zaliczył najlepszy występ w karierze.

Tym samym zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zgarnął Loic Bruni (1462pkt), który jako czwarty zawodnik w historii zdobył w jednym sezonie tytuł Mistrza Świata DH oraz wywalczył Puchar Świata DH. Drugie miejsce zajął Amaury Pierron z 1422pkt, a trzecie Troy Brosnan z 1209pkt.

Podium elity mężczyzn: 4. Loic Bruni, 2. Amaury Pierron, 1. Danny Hart, 3. Charlie Harrison, 5. Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

Wśród pań przez długi czas prowadziła Emilie Siegenthaler (Pivot Factory Racing), ale do momentu, gdy na trasie pojawiła się świeżo upieczona vice-Mistrzyni Świata DH Tahnee Seagrave (Transition / Muc-Off Factory). Tahnee podczas kwalifikacji zaliczyła dużą glebę i jej forma w finale była wielką niewiadomą. Z fotela liderki nie dała rady zepchnąć jej Australijka Sian A’Hern, ale sztuka ta udała się Veronice Widmann (Insync), która z czasem 3:46.514 wyprzedziła Seagrave o 0.2s. Na trasie w tym momencie zostały już tylko trzy zawodniczki…

Tracey Hannah / zdjęcie: Bartek Woliński

Nowa Mistrzyni Świata DH Myriam Nicole (Commencal / Vallnord) po kontuzji wciąż odpuszcza duże przeszkody na trasach, ale podobnie jak w Mont-Saint-Anne, także i tu nie przeszkodziło jej to w uzyskaniu dobrego rezultatu. Z czasem 3:45.027 objęła prowadzenie, ale została pokonana przez swoją rodaczkę i Mistrzynię Francji DH Marine Cabirou (Scott Downhill Factory), która uzyskała czas 3:43.032. Na trasie została już w tym momencie tylko liderka klasyfikacji generalnej Tracey Hannah (Polygon UR), ale przejazd nie poszedł jej tak jak chciała. Ostatecznie zajęła piąte miejsce ze stratą 4.825s do Cabirou. Trzecie miejsce zajęła Veronika Widmann.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Taki przebieg wyścigu sprawił, że w klasyfikacji generalnej Tracey Hannah utrzymała przewagę, ale zakończyła sezon z zaledwie 30 pkt przed Cabirou. Z 1590 pkt została pierwszą Australijką w historii, która zdobyła Puchar Świata DH. Drugie miejsce na koniec sezonu zajęła Marine Cabirou (1560pkt), a trzecie miejsce przypadło Veronice Widmann, która zdobyła 924pkt.

Juniorzy

Najlepszym juniorem w kończącej sezon rundzie okazał się Thibaut Daprela (Commencal / Vallnord), który tym samym przypieczętował swój triumf w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce w Snowshoe zajął Australijczyk Luke Meier-Smith, a trzeci był Lucas Cruz (SRAM TLD Racing).

Klasyfikacja generalna padła łupem Dapreli, który zgromadził 306pkt. Drugie miejsce zajął Kye A’Hern (Canyon Factory Downhill Team), który uzyskał 161pkt, a w ostatniej rundzie nie wystartował. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Lucas Cruz ze 153pkt.

Juniorki

Po raz kolejny bezkonkurencyjna okazała się Valentina Höll (SRAM TLD Racing), która z czasem 3:46.865 aż o 12 sekund wyprzedziła drugą na mecie Annę Newkirk (SRAM Young Guns Racing). Trzecie miejsce w zawodach zajęła Mille Johnset (Atherton Racing), a czwarta była Amerykanka Mckenna Merten.

Klasyfikacja generalna po raz drugi z rzędu padła łupem Valentiny Höll, która zgromadziła 440pkt. W tym roku jednak nie zaliczyła perfekcyjnego sezonu, ponieważ w trakcie szóstej rundy w Val di Sole musiała uznać wyższość Mille Johnset. Drugie miejsce na koniec sezonu zajęła Anna Newkirk z 300pkt, a trzecia jest Johnset z 160pkt.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Pełne wyniki:

Klasyfikacja końcowa Pucharu Świata DH 2019

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.