Kolejny sezon z iXS Pucharem Europy DH za nami! W ostatni weekend zawodnicy ścigali się podczas szóstej rundy, która była zarazem wielkim finałem tegorocznego sezonu. Najlepszy czas dnia ustanowił nasz rodak Sławomir Łukasik, a tytuły w tym roku zdobyli Constantin Ruetsch oraz Veronika Widmann.

Brandnertal / zdjęcie: Rick Schubert

Ruetsch i Widmann dołączyli tym samym do takich nazwisk jak Nick Beer, Markus Pekoll, Robin Wallner, Emmeline Ragot czy Monika Hrastnik, którzy zdobywali tytuły końcowe w ubiegłych latach.

Warto dodać, że dzięki startom w iXS Pucharze Europy DH na szerokie wody wypłynęli tacy zawodnicy jak Brook MacDonald, David Trummer czy Valentina Höll i Tahneé Seagrave. Tym samym warto zapamiętać nazwiska tegorocznych mistrzów, kto wie czy w niedługim czasie nie będą święcić triumfów na trasach Pucharu Świata DH?

Szósta runda – Brandnertal

To był już dwunasty sezon z europejskim zjazdowym pucharem, a w tym roku odbyło się sześć rund. Ostatnie zmagania miały miejsce w austriackim Brandnertal, a organizatorzy dzięki doświadczeniom z ubiegłych lat, postanowili zakończyć sezon troszeczkę wcześniej. Dlaczego? W poprzednich latach warunki pogodowe były bardzo niesprzyjające na zakończenie sezonu, a dzięki przesunięciu na wcześniejszą datę, ostatni wyścig odbył się w pełnym słońcu!

Davide Palazzari / zdjęcie: Rick Schubert

Finałowa runda odbyła się na słynnej trasie „Tschack Norris”, która zapewniała ponad 300 metrów przewyższenia na długości 2.3km. Można tu było znaleźć duże hopy, miks kamieni i korzeni oraz sporo luźnej leśnej ściółki, która była bardzo wymagająca dla ponad 170 zawodników z 22 krajów.

Jak zwykle wyścig rozpoczął się już w piątek od pieszego zapoznania z trasą oraz 5-godzinnej sesji treningowej.

Kwalifikacje

Sobota powitała zawodników kolejną 5-godzinną sesją treningową, po której odbyły się pierwsze kwalifikacje. Część zawodników wykorzystała ten moment, aby pokazać swoją siłę i ambicję przed niedzielnymi finałami. Dla przykładu Veronika Widmann (Insync Racing) ustaliła najlepszy czas wśród pań na 3:05.288 i wygrała kwalifikacje z 5-sekundową przewagą, a nad najgroźniejszą rywalką Leą Rutz (iXS Gravity Union) miała aż 10 sekund przewagi. W klasyfikacji generalnej Rutz miała 38 punktów przewagi, a to oznaczało, że w przypadku wygranej Widmann, musiała zająć drugie miejsce, aby zdobyć tytuł.

Lea Rutz / zdjęcie: Rick Schubert

Wśród panów kwalifikacje wygrał Andreas Kolb (Gamux Racing), który wpadł na metę z czasem 2:34.080. Faworyt do zdobycia tytułu Constantin Ruetsch (iXS Gravity Union) był dopiero 23, a jego najgroźniejszy rywal Christopher Philogene (2 Bros Racing) stracił szanse na tytuł po upadku i kontuzji nadgarstka, które sprawiły, że musiał się wycofać z rywalizacji. Philogene posiada „status chroniony”, więc i tak miał prawo wystartować w super finale, ale w praktyce oznaczało to, że tylko kompletny kataklizm może pozbawić Ruetscha tytułu.

Andreas Kolb / zdjęcie: Rick Schubert

Finały

Niedzielne finały powitały zawodników kilkoma chmurami, ale ogólne warunki były świetne – sucho i ciepło, co oznaczało bardzo ekscytujący finał sezonu. Po ostatniej sesji treningowej rywalizacja rozpoczęła się od przejazdów mastersów.

Masters

Benny Strasser (Magura Santa Cruz) zakończył sezon tak samo jak go rozpoczął – ze zwycięstwem. To wystarczyło, aby zdobyć tytuł końcowy, a tuż za nim uplasował się Benjamin Herold (Giant Germany Off-Road Team).

Benny Strasser / zdjęcie: Rick Schubert

Frank Hedwig (Rad-Art Ilmenau) pomimo upadku w kwalifikacjach oraz wycofaniu się z głównego wyścigu, utrzymał trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Podium mastersów: 2. Dominik Dierich, 1. Benny Strasser, 3. Benjamin Herold / zdjęcie: Rick Schubert

Juniorzy i juniorki U17

Piąte zwycięstwo w sezonie Nuno Zuzarte Reisa (Commencal) zapewniło mu tytuł w kategorii juniorów U17. Drugie miejsce w zawodach oraz klasyfikacji generalnej zajął Oisin O’Callaghan (Trek Ireland Racing), a trzeci w niedzielę był Davide Capello (Team Scoutbike).

Wśród juniorek Kine Haugom (Drammen cykleklubb) dosłownie zgarnęła tytuł sprzed nosa Izabeli Yankovej (United Riders). Zaledwie setne sekundy dzieliły je podczas wyścigu i obydwie zakończyły sezon z trzema zwycięstwami. Jednak to Haugom uzbierała o 20 punktów więcej i zdobyła upragniony tytuł.

Juniorzy i juniorki U19

Najbardziej zacięty wyścig odbył się w kategorii juniorów U19. Onni Rainio (Saracen SportSource) o zaledwie 0.001s (!) wygrał z Ian’em Guionnet’em (Bunny Hop Club). Trzecie miejsce zajął Hannes Lehmann (MRC Saracen Racing Team). W klasyfikacji generalnej triumfował Rainio, a drugi był Lehmann. Tuż za podium zmagania ukończył Krzysztof Kaczmarczyk (Go Ride NS Bikes Racing Team), który do trzeciego miejsca stracił niecałą sekundę.

Wśród juniorek jedyną uczestniczką była Samanta Pesenti (Team Zanolini Bike), która zwyciężyła również w generalce.

Elita kobiet

Wyścig zdecydowanie nie poszedł po myśli Lei Rutz. Była ona liderką klasyfikacji generalnej i główną faworytką do zwycięstwa. Jednak w ostatniej chwili do wyścigu zapisała się Veronika Widmann, która ma za sobą najlepszy sezon w karierze (zakończyła zmagania w Pucharze Świata DH na trzecim miejscu).

Veronika Widmann / zdjęcie: Rick Schubert

Widmann pewnie zwyciężyła w wyścigu z czasem 3:02.442 i miała aż 6 sekund przewagi nad drugą Alessią Missiagią (Team Zanolini Bike). Tym samym Veronika zdobyła swój drugi tytuł Mistrzyni iXS Pucharu Europy DH w karierze (poprzednio triumfowała w 2016 roku). Lea Rutz wyścig ukończyła na czwartym miejscu i musiała zadowolić się drugim miejscem w klasyfikacji generalnej.

Podium elity kobiet: 4. Lea Rutz, 2. Alessia Missiaggia, 1. Veronika Widmann, 3. Janine Hübscher, 5. Paula Zibasa / zdjęcie: Rick Schubert

Elita mężczyzn

W tym roku super finał elity mężczyzn był bardzo ciekawy i daleki od przewidywalności. Część faworytów miała poważne problemy, a część skorzystała z okazji i walczyła o cenne punkty. Dla przykładu Erik Irmisch (Team Racing Dudes) nie mógł wziąć udziału w ostatniej rundzie, ale nie przeszkodziło mu to w utrzymaniu trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej. Z drugiej strony Davide Palazzari (Scout Nukeproof) walczył z całych sił w niedzielę i ostatecznie zajął drugie miejsce w generalce.

Sławomir Łukasik / zdjęcie: Rick Schubert

Andreas Kolb miał świetny czas i prowadził w zawodach, ale z fotela lidera zepchnął go triumfator iXS Pucharu Europy DH z 2016 roku Sławomir Łukasik (NS Bikes Diverse Extreme Team). Jak się później okazało czas Sławka 2:33.594 był najlepszy tego dnia i zapewnił mu zwycięstwo w zawodach.

W międzyczasie lider klasyfikacji generalnej Constantin Ruetsch postanowił rozegrać wyścig na spokojnie i zajął 16 miejsce, które przypieczętowało jego tytuł w tym roku. Jego najgroźniejszy rywal Constantin Philogene pomimo kontuzji zajął 24 miejsce, ale w klasyfikacji generalnej wystarczyło to zaledwie na czwartą lokatę. W super finale wziął udział również Wojciech Czermak (Go Ride NS Bikes Racing Team), jednak z powodu kontuzji nie ukończył wyścigu.

Podium elity mężczyzn: 4. Adam Rojcek, 2. Andreas Kolb, 1. Sławomir Łukasik, 3. Davide Palazzari, 5. Tristan Botteram / zdjęcie: Rick Schubert