To już koniec niesamowitych emocji towarzyszących nam od początku miesiąca w słoweńskim Mariborze. Wpierw odbyła się tam trzecia runda iXS Pucharu Europy DH, następnie Mistrzostwa Europy DH, a wszystko to zwieńczone zostało trzecią rundą Pucharu Świata DH.

Loris Vergier / zdjęcie: Bartek Woliński

Trasa w stosunku do poprzednich imprez została zmodyfikowana, głównie w początkowej i końcowej sekcji, a pogoda zdecydowanie dopisała. Nawet aż za bardzo, bo trasa była bardzo sucha, a zawodnicy narzekali na duży upał towarzyszący dosłownie wszędzie.

Myriam Nicole / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita kobiet

Wśród pań jako pierwsza z czołówki prowadzenie objęła Tahnee Seagrave (Canyon Collective FMD), która strąciła z fotela liderki Mille Johnset (Continental Atherton). Wtem przyszła jednak pora na lokalną faworytkę, a zarazem świeżo upieczoną Mistrzynię Europy DH, Monikę Hrastnik (Dorval AM Commencal), która pokonała Seagrave o zaledwie 0.004s.

Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Następnie na trasie pojawiła się Mistrzyni Włoch DH, Eleonora Farina (MS Mondraker Team), która dużo lepiej pojechała w pierwszej części trasy i tym samym objęła prowadzenie. Tuż za nią uplasowała się Camille Balanche (Dorval AM Commencal), która przez cały weekend miała problemy z trasą, ale jak widać, wystarczyło to na zajęcie miejsca na podium.

Vali Holl / zdjęcie: Bartek Woliński

Zwycięstwo zgarnęła Myriam Nicole (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction), która nie dała szans rywalkom z czasem 3:35.909. Szanse na utrzymanie pierwszego miejsca z kwalifikacji miała jeszcze Valentina Höll (RockShox Trek Race Team), ale ponownie nie wytrzymała ogromnej presji i ostatecznie skończyła zawody na piątej pozycji.

Podium elity kobiet: 4. Monika Hrastnik, 2. Eleonora Farina, 1. Myriam Nicole, 3. Camille Balanche, 5. Tahnee Seagrave / zdjęcie: Bartek Woliński

Elita mężczyzn

Wśród panów na długi okres czasu w fotelu lidera rozsiadł się Benoit Coulanges (Dorval AM Commencal), który spokojnie czekał na przebieg wydarzeń. Pokonał go dopiero Loic Bruni (Specialized Gravity), który nie dał się atakom takich zawodników jak Danny Hart (Cube Factory Racing) czy Matt Walker (Madison Saracen Factory Team).

Benoit Coulanges / zdjęcie: Bartek Woliński

O mrugnięcie okiem szybszy był dopiero weteran tras zjazdowych Greg Minnaar (Santa Cruz Syndicate), który kilka dni wcześniej triumfował tu w zawodach iXS Pucharu Europy DH. Jednak i on długo nie nacieszył się prowadzeniem, ponieważ niespodziewanie szybszy na mecie okazał się Laurie Greenland (MS Mondraker Team) – przez cały przejazd był gorszy, a w dopiero w ostatnim sektorze na mecie uzyskał przewagę.

Greg Minnaar / zdjęcie: Bartek Woliński

W tym momencie na starcie zostało już tylko dwóch zawodników i emocje były gwarantowane. Wpierw ruszył Thibaut Daprela (Commencal / Muc-Off by Riding Addiction) i zgodnie z przewidywaniami to on objął prowadzenie. Jednak ostatni zawodnik na trasie, Loris Vergier (Trek Factory Racing DH), miał ogromną ochotę by triumfować tu po raz trzeci w karierze… i z czasem 3:05.064 zwyciężył! W pokonanym polu zostawił Daprelę i Greenlanda.

Podium elity mężczyzn: 4. Greg Minnaar, 2. Thibaut Daprela, 1. Loris Vergier, 3. Laurie Greenland, 5. Loic Bruni / zdjęcie: Bartek Woliński

Juniorzy i juniorki

Najszybszą juniorką ponownie okazała się Phoebe Gale (Canyon Collective FMD), która zwyciężyła również w drugiej rundzie w Les Gets. Z czasem 3:53.968 o 0.791s wyprzedziła Izabelę Yankovą oraz o 5.097s Ainę Gonzalez Grimau (Chiguiro Extremo DH Team). Podobna sytuacja była w juniorach, gdzie triumfował Jackson Goldstone (Miranda Factory Team), który również wygrał w Les Gets. Jego czas to 3:12.222 i o 0.387s był lepszy od Jordana Williamsa (Madison Saracen Factory Team) oraz o 3.070s od Lachlana Stevens-McNaba (YD Racing).

Kolejne emocje związane z najważniejszą zjazdową serią świata już za kilkanaście dni. W dniach 25-29 sierpnia we włoskim Val di Sole odbędą się Mistrzostwa Świata DH. Z kolei czwarta runda Pucharu Świata DH rozegrana zostanie na początku września. W dniach 4-5 września zawodnicy ścigać się będą na trasie w szwajcarskim Lenzerheide.

O Pucharze Świata DH

Puchar Świata DH to najważniejsza seria wyścigowa rowerowego świata. Po raz pierwszy zawody MTB zorganizowane zostały w Kalifornii na początku lat ’80-tych, a pierwsze Mistrzostwa Świata rozegrane zostały w 1990 roku. Rok później powstał pierwszy Puchar Świata MTB. Od sezonu 2023 zawody DH stały się częścią Pucharu Świata MTB, w skład którego wchodzą również wyścigi cross country oraz enduro. Zawody zjazdowe (Downhill, DHI) to wyścig z czasem na szybkich i technicznych trasach prowadzących po korzeniach, kamieniach, hopkach czy innych naturalnych i sztucznych przeszkodach.