W ostatnim czasie mieliśmy okazję sprawdzić wszystkie modele 4-tłoczkowych hydraulicznych hamulców tarczowych Shimano, które przeznaczone są do jazdy MTB. Na samym początku sprawdziliśmy model XT M8120, by później przetestować ich młodszego brata SLX M7120. Niedawno podsumowałem test budżetowych hamulców z grupy Deore M6120, a teraz czas na wisienkę na torcie, czyli prezentację topowego modelu XTR M9120!

Nasza redaktorka Justyna oraz Yeti SB150 wyposażone w prezentowane hamulce Shimano XTR M9120.

Hamulce tarczowe Shimano XTR M9120

Gdy po raz pierwszy mieliśmy okazję zaprezentować Wam najnowszą grupę komponentów Shimano XTR z serii M9100, to nie spodziewaliśmy się, że na dobranie się do niej przyjdzie nam poczekać do „pandemicznych czasów”. Jednak w końcu się udało i do redakcyjnego Yeti SB150 zdobyliśmy zestaw 4-tłoczkowych hamulców M9120, które sparowane zostały z tarczami hamulcowymi Shimano RT-96 203/180mm.

Pierwsze górskie testy za nami.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że 2-tłoczkowa wersja M9100 przeznaczona jest do jazdy XC, podczas gdy 4-tłoczkowa M9120 do jazdy trail/enduro. Waga gotowego zestawu to odpowiednio 269g (przód) i 295g (tył).

Klamka hamulcowa Shimano XTR M9120

Klamka hamulcowa podobnie jak w przypadku niższych modeli, nie różni się zbytnio. No może poza stalowym kolorem, który zdecydowanie wyróżnia grupę XTR od młodszego rodzeństwa. Znajdziemy tu również powiększony główny tłok, który poprawia modulację względem niższych modeli. Znajdziemy tu również dobrze znane technologie, takie jak ServoWave z regulacją FreeStroke, standard mocowania manetki I-Spec EV czy regulację odległości dźwigni od kierownicy za pomocą wygodnego pokrętła.

Zacisk hamulcowy Shimano XTR M9120

Również zacisk hamulcowy jest bliźniaczo podobny do modeli SLX/XT, tyle że wykończony został stalowym kolorem lakieru. Jest on wykonany z jednego kawałka aluminium i posiada powiększone tłoczki (15/17mm), które są takie same jak w modelach Saint/Zee/XT. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy hamulce o sile hamowania znanej z Saintów, ale polepszonej modulacji i lżejszemu działaniu. W komplecie znajdziemy także klocki hamulcowe w technologii ICE Technologies, co oznacza wbudowane radiatory lepiej odprowadzające ciepło.

Pierwsze wrażenie

Po dotychczasowych doświadczeniach z hamulcami Shimano ucieszyłam się na wieść, że w tym roku przypadną mi do testów XTRy. Byłam ciekawa, czy tak jak pozostałe modele będą to hamulce, których trzeba się nauczyć, ze względu na ich rzekomą zerojedynkowość. Tak właśnie było – podczas pierwszej jazdy o mało nie straciłam zębów, bo moc hamowania przy nagłym naciśnięciu klamki do oporu jest ogromna. Z jazdy na jazdę coraz lepiej poznaję pracę i charakterystykę hamulca. Przy okazji wizyty w Szczyrku skorzystałam z możliwości długiego zjazdu asfaltem celem sprawdzenia, czy XTRy zaczną się gotować. Ku mojemu wielkiemu zdziwieniu – nic takiego nie miało miejsca. Klamka hamulcowa jest bardzo wygodna – dla mnie długościowo w sam raz. Jest też całkiem wytrzymała – pierwszą glebę i prostowanie klamki mamy już za sobą. Liczę na dalszą owocną współpracę, tym razem już bez naprawiania poszczególnych elementów.

PS. Dlaczego one nie są czarne? No dlaczego?!

– Justyna John, 43RIDE
Testy ruszyły!

Prezentowane hamulce można kupić w naszym sklepie shop.43ride.com:
dźwignia hamulcowa 395zł, zacisk hamulcowy 609zł

O marce Shimano

Misją założonej w 1921 roku firmy Shimano jest umożliwienie klientom bliższego kontaktu z naturą, wspieranie ich w realizacji pasji oraz promowanie nowego stylu życia. Dlatego pragniemy tworzyć wyjątkowy osprzęt i odzież przeznaczone dla rowerzystów. Możemy pochwalić się niemal stuletnim doświadczeniem w opracowywaniu cieszących się międzynarodową renomą komponentów rowerowych. Jesteśmy dumni, że nasze produkty prowadzą do zwycięstwa kolejne pokolenia sportowców i zapewniają nieograniczone możliwości poznawania świata na rowerze

Oficjalna strona:
shimano.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube