Otwarte warsztaty kolarstwa grawitacyjnego – edycja 2” oraz zawody „Otwarte Mistrzostwa Warmii i Mazur w kolarstwie grawitacyjnym”+ konkurs skoków DIRT 17.09.2011

Chciałbyś rozpocząć przygodę z kolarstwem grawitacyjnym? Potrenować pod okiem utytułowanego zawodnika? A może sprawdzić się w emocjonujących zawodach? Zobacz najlepszych kolarzy ekstremalnych w akcji! Bikepark Wąwóz w olsztyńskim Lesie Miejskim zaprasza!

W dniu 17 września 2011 roku odbędzie się druga, a zarazem ostatnia w tym roku edycja „Otwartych warsztatów kolarstwa grawitacyjnego”, dodatkowo uświetniona zawodami, które od 2003 roku podsumowują sezon rowerowy w naszym regionie. Tym razem przybrały postać „Otwartych Mistrzostw Warmii i Mazur w kolarstwie grawitacyjnym”. Dla przypomnienia uczymy się, trenujemy, ścigamy, a w końcu dobrze bawimy pod szyldem projektu „Olsztyn. Aktywnie!”, który skupia w swojej ofercie szereg różnorodnych rekreacyjno-sportowych atrakcji. Organizację imprezy wspiera Urząd Miasta Olsztyn oraz gospodarz Lasu Miejskiego – Zarząd Zieleni Miejskiej. Należy również wspomnieć o licznej grupie Sponsorów dzięki, której najszybsi nie wyjadą z Olsztyna z pustymi rękami.

Dzień pełen rowerowych atrakcji zaczynamy w sobotę 17.09.2011 o godzinie 9:30 w Bikepark Wąwóz (olsztyński Las Miejski, okolice strzelnicy LOK). Na wszystkich, którzy chcą spróbować sił w kolarstwie grawitacyjnym czekać będą profesjonalni instruktorzy, a w tym wielokrotny medalista Mistrzostw Polski Maciek Kucbora oraz freerider Andrzej „Raf” Marchlewski. Początkującym wytłumaczymy w luźnej atmosferze absolutne podstawy i zabierzemy na pierwszą, trochę bardziej ekstremalną przejażdżkę. Bardziej zaawansowani będą mieli okazję rozwinąć lub doszlifować już posiadane umiejętności. Nie martwcie się o brak odpowiedniego sprzętu – my go w miarę możliwości zapewnimy. Jeżeli jeździsz Downhill, Fourcross, Dirt, Freeride lub każdą inną odmianę kolarstwa grawitacyjnego to u nas znajdziesz coś dla siebie. Nie pożałują również Ci, którzy kochają wyścigi Cross – Country oraz Maratony ponieważ dowiedzą się m. in. jak szybko pokonywać zjazdy. O nasze zdrowie troszczyć się będzie zespół ratowników medycznych, a o doskonałe humory zadba nastrojowa muzyka oraz regeneracyjny posiłek.

Zapraszamy wszystkich chętnych, bez względu na wiek, poziom umiejętności, posiadany sprzęt. Szczególnie miło jest nam gościć zupełnie początkujących! Impreza ma charakter bezpłatny.

To nie koniec atrakcji! Na deser dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy „Otwarte Mistrzostwa Warmii i Mazur w kolarstwie grawitacyjnym”. Imprezę poprowadzi znający od podszewki polską scenę rowerowej ekstremy – redaktor Mateusz „Rudy” Kubiak. Będziemy ścigać się w formule Superdual, który jest połączeniem klasycznego dualu gdzie zawodnicy startują ze specjalnej pneumatycznej bramki startowej, a później jadą po dwóch równoległych torach, a żeby w końcu ścigać się na zasadach klasycznego downhillu jednak już bark w bark po jednej trasie. Najszybszych pomogą wyłonić eliminacje z elektronicznym pomiarem czasu, a następnie system pucharowy. Dodatkowo wyłonimy najlepszych w kategoriach Kobiety, Junior, Masters. Na zakończenie nie zabraknie widowiskowego konkursu skoków na hopach Dirt oraz uroczystej dekoracji, a także rozdania pucharów i nagród. Bądźcie uważni! Nasze zmagania zostaną uwiecznione na „kliszy” fotografa oraz w pamięci kamery GoPro HD Hero.

Olsztyński Las Miejski to doskonałe miejsce na aktywne spędzenie ostatnich dni kalendarzowego lata. Dla miłośników każdego rodzaju kolarstwa proponujemy wizytę na szlakach „Systemu Tras Rowerowych”, którego częścią jest Bikepark Wąwóz. Oprócz atrakcji rowerowych polecamy również wizytę w parku linowym. Na podsumowanie dnia polecamy olsztyńską starówkę gdzie na pewno uczestnicy naszej imprezy zaaranżują tradycyjne after party.

Pozytywne emocje gwarantowane! Niepełnoletnich zapraszamy z rodzicami.
Szczegóły poniżej.

Zapraszamy!
Warmiński Klub Rowerowy FAN

 

Zacznijmy od początku. Bikepark Wąwóz znajduje się w olsztyńskim Lesie Miejskim, który od wielu lat jest ulubionym miejscem spotkań rowerzystów. Dzięki realizacji programu „Młodzież w działaniu”, realizacji zadań publicznych gminy Olsztyn oraz wcieleniu w nowopowstały w 2010 roku „System Tras Rowerowych”, a także ogromnemu wsparciu olsztyńskich rowerzystów, Bikepark Wąwóz to dzisiaj system kilku tras o różnych stopniach trudności na które składają się: trasa Dirt z drewnianym najazdem i wybiciem, tor Dual, trasa Downhill, trasa Superdual, trasa Singletrack, tor Pumptrack (trasa zbudowana dla najmłodszych zaczynających przygodę z rowerem), a także niezbędne elementy infrastruktury m.in. miejsca wypoczynku.

Warsztaty (treningi) kolarstwa grawitacyjnego w ramach projektu „Olsztyn. Aktywnie!” – 17.09.2011 w godzinach 9:30 – 13:30

„Olsztyn. Aktywnie!” to: rekreacja, edukacja, familijność, ogólnodostępność, cykliczność, wysoka jakość merytoryczna (instruktorzy, przewodnicy PTTK), budowanie społeczności ludzi aktywnych, innowacyjność (trasy na GoogleMaps, ślady GPS).

Ideą warsztatów kolarstwa grawitacyjnego, które mają już 3 letnią tradycję jest stworzenie możliwości jazdy rekreacyjnej oraz treningu dla każdego rowerzysty. Warunkiem uczestnictwa jest zapisanie się w biurze zawodów (niepełnoletnich zapraszamy z rodzicem!). Zapraszamy wszystkich chętnych, bez względu na wiek, poziom umiejętności, posiadany sprzęt. Szczególnie miło jest nam gościć zupełnie początkujących!

Plan na warsztaty:

Przyjedź na swoim rowerze, zabierz kask, ochraniacze i w pełni korzystaj z uroków Bikepark Wąwóz! Twoich postępów na trasach będą doglądać profesjonalni instruktorzy. Ciesz się jazdą pod okiem wielokrotnego medalisty Mistrzostw Polski w dyscyplinach kolarstwa ekstremalnego Maćka Kucbory oraz Andrzeja „Rafa” Marchlewskiego, który „zjadł zęby” na torach Dirtowych całej Polski. Nad Waszym bezpieczeństwem będzie czuwać grupa profesjonalnych ratowników medycznych wraz z karetką pogotowia. Obrazu dopełnia całkowicie darmowy charakter imprezy!

Każdy z treningów będzie kształtować poszczególne umiejętności takie jak: odpowiednia pozycja na rowerze, motoryka jazdy, szybkość oraz utrzymywanie jej na trasie, bunny hop, płaskie zakręty, pumptrack, poruszanie się po bandach, skoki. Program obejmuje również zaplanowanie ćwiczeń dla uczestników, które będą mogli wykonywać we własnym zakresie poza wspólnymi spotkaniami. Pozwoli to utrzymać ich aktywność przez cały sezon. Nowością jest przeprowadzenie szkoleń dla zawodników Cross-Country oraz Maraton np. doskonalenie techniki zjazdów, które jako najtrudniejszy element stanowią duży procent tras zawodów.

Harmonogram warsztatów:

Sobota 17.09.2011 – 09:30 -13:30 Treningi kolarstwa grawitacyjnego.

Podział na grupy treningowe z Maćkiem Kucborą:

Sobota 17.09.2011
Grupa 7 (początkujący): – 09:30 – 11:30;
Grupa 8 (średnio-zaawansowani): 11:30 – 13:30.

Niezależnie od ww. schematu do dyspozycji uczestników będzie drugi instruktor Andrzej „Raf” Marchlewski, który poprowadzi zajęcia na torze Pumptrack oraz Dirt.
Dla wszystkich uczestników warsztatów przygotowane są upominki od firmy Olimp – Sklepy Sportowe ( www.olimpolsztyn.pl), sponsora strategicznego projektu „Olsztyn. Aktywnie”. Będą to:
• bony rabatowe (-20%) na zakup odzieży oraz sprzętu sportowego;
• konkurs, w którym można wygrać koszulkę z logiem projektu;
• nie zabraknie również legitymacji uczestnika oraz pieczątek na potrzeby konkursu „Aktywny 2011”.

Warunki uczestnictwa:

– dowód osobisty (minimalny wiek uczestnika nie jest określony, niepełnoletni biorą udział w imprezie po podpisaniu oświadczenia przez rodzica [osobiście!], które będzie dostępne w biurze zawodów);
– zgłoszenie w biurze zawodów w dniu imprezy;
– sprawny rower, kask, ochraniacze. Jeżeli nie posiadasz własnego sprzętu dysponujemy czterema profesjonalnymi rowerami (w tym jeden dla najmłodszych) oraz dziesięcioma kompletami kasków oraz ochraniaczy – z chęcią bezpłatnie udostępnimy !

Zapewniamy m. in. :

– możliwość jazdy po przygotowanych oraz zabezpieczonych trasach Bikepark Wąwóz;
– opiekę profesjonalnych ratowników medycznych wraz z karetką pogotowia;
– opiekę profesjonalnych instruktorów;
– możliwość bezpłatnego wypożyczenia rowerów, kasków oraz ochraniaczy;
– ubezpieczenie NNW osoby biorącej udział w warsztatach na kwotę nie mniejszą niż 5000 zł;
– nr startowy przypinany do roweru;
– możliwość nagrania przejazdu kamerą GoPro HD Hero;
– posiłek regeneracyjny;
– miłą, luźną atmosferę z muzyką w tle.

Zrealizowano przy współudziale finansowym samorządu Miasta Olsztyn.

Zawody „Otwarte Mistrzostwa Warmii i Mazur w kolarstwie grawitacyjnym” w ramach projektu „Olsztyn. Aktywnie!” – 17.09.2011 w godzinach 09:30 – 16:30

Zawody będą świetną okazją do sprawdzenia umiejętności nabytych podczas odbywających się równolegle warsztatów.

Wyścigi w dwójkach odbędą się na przedłużonej w tym roku trasie Superdual o długości około 350m. Start z pneumatycznej bramki startowej 4X. Charakterystyka pierwszej części trasy: dwa równoległe tory: nawierzchnia ziemna, 13 band, a pomiędzy nimi przejezdne fale (hopki). Czas najlepszego przejazdu zarejestrowanego podczas ostatnich wyścigów to dokładnie 20,02 s.

Następnie tory łączą się w jedną całość. Wszystko zmienia się dość radykalnie gdy po kilku kolejnych hopkach i bandach dotrzemy w końcu do dawnej nitki DH, gdzie oczywiście nie zabraknie charakterystycznych korzeni, dropów, belek. Trasa wytyczona będzie na tyle szeroko, że wyprzedzanie będzie jak najbardziej możliwe, ba a nawet wskazane! W kilku miejscach do wyboru będą dwie opcje trasy, tak by każdy wybrał tą część która bardziej mu odpowiada. Meta tradycyjnie nad Łyną.

Po więcej odsyłamy do relacji z poprzednich zawodów przeprowadzonych w formule Superdual:
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=887

  http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=958
,a także do oficjalnej galerii Bikepark Wąwóz http://picasaweb.google.pl/bpwkrankpl .

Sportową rywalizację zaczynamy od przejazdów eliminacyjnych na czas. Przewidziana jest jedna sesja pomiarowa. Wyniki pozwolą rozpisać rundę finałową dla najszybszych 32 zawodników. Od tej pory zawody odbywają się systemem „pucharowym” czyli wygrywający przechodzi dalej. Dodatkowe biegi finałowe pozwolą wyłonić zwycięzców kategorii Kobiety, Junior (<18 lat) oraz Masters (>30 lat).

Nie zabraknie pucharów, dyplomów oraz nagród rzeczowych dla całego podium oraz zwycięzców ww. kategorii.

Sponsorzy nagród to:
• Centrum Rowerowe Olsztyn (ul. Sikorskiego 27, naprzeciwko marketu Real) www.roweryolsztyn.com;
• Sklep internetowy z najlepszymi zabawkami i zabawami dla facetów
www.meskiezabawki.com (dla kategorii Masters);
• Leśny Park Linowy (Las Miejski, ul. Parkowa 3 w okolicach Stadionu Leśnego) www.lesnyparklinowyolsztyn.pl

Konkurs skoków DIRT– 17.09.2011 w godzinach 16:00 – 16:30

W trakcie najbliższej imprezy jest też miejsce na dirtowy konkurs skoków oraz wyścig pumptrack, którym patronuje jedyny w Polsce kryty Dirtpark znajdujący się na warszawskim Mokotowie. Best trick czy najlepszy przejazd, a może jedno i drugie – o tym zadecydujemy na miejscu. Do dyspozycji uczestników rytm dwóch bezpiecznych hop (pierwsza z drewnianym wybiciem oraz gapem, druga w formie stolika), a nagrody ufundują:

• wejściówki na swój teren przygotował jedyny kryty Dirtpark w Polsce www.dirtpark.org
• THREE60 RIDERS AND FRIENDS www.facebook.com/Three60pl

Harmonogram zawodów*:

Sobota 17.09.2011

09:30 – 10:30 ZAPISY NA ZAWODY SUPERDUAL
09:30 – 11:00 TRENINGI
11:30 – 12:30 ELIMINACJE NA CZAS SUPERDUAL
13:00 – 16:00 ZAWODY SUPERDUAL – WYŚCIGI W DWÓJKACH
16:00 – 16:30 KONKURS SKOKÓW DIRT
16:30 ROZDANIE PUCHARÓW I NAGRÓD

* szacunkowy czas, może ulec zmianie ze względu na ilość zawodników oraz warunki pogodowe.

Warunki uczestnictwa:

– dowód osobisty (minimalny wiek uczestnika nie jest określony, niepełnoletni biorą udział w imprezie po podpisaniu oświadczenia przez rodzica [osobiście!], które będzie dostępne w biurze zawodów);
– zgłoszenie w biurze zawodów w dniu imprezy;
– sprawny rower, kask integralny (fullface), ochraniacze (niepełnoletni muszą posiadać ochraniacz kręgosłupa lub zbroję).
Zapewniamy m. in. :
– możliwość treningu na oznakowanej trasie zawodów;
– jeden przejazd eliminacyjnych na czas mierzony za pomocą „fotokomórki”, a dla 32 najlepszych zawodników eliminacji, rywalizację w systemie „pucharowym”, wyłonimy również najlepsze kobiety, „juniorów” (< 18 lat) oraz „mastersów” (> 30 lat);
– opiekę profesjonalnych ratowników medycznych wraz z karetką pogotowia;
– ubezpieczenie NNW osoby biorącej udział w zawodach na kwotę nie mniejszą niż 5000 zł;
– nr startowy przypinany do roweru;
– posiłek regeneracyjny;
– atmosferę sportowej rywalizacji z muzyką w tle.

Zrealizowano przy współudziale finansowym samorządu Miasta Olsztyn.

Nowość w Bikepark Wąwóz – Be a Hero! czyli podziel się wrażeniami z rodziną, znajomymi, kimkolwiek na świecie.

Dzięki firmie Freeway Sp. z o.o. (www.freeway.com.pl), wyłącznemu dystrybutorowi kamer marki GoPro od teraz wszystkie wydarzenia związane z Bikepark Wąwóz będą uwiecznione na nagraniach video. To wszystko za sprawą kamery HD Hero oraz zestawowi niezbędnych akcesoriów (uchwytów). Obraz w prawdziwej rozdzielczości HD 1080p. Używana na lądzie, w wodzie i powietrzu, w deszczu błocie i piasku, przez zwolenników sportów ekstremalnych, zawodników, producentów filmowych. To tylko kilka z cech sprzętu, który będziesz mógł wykorzystać. W skrócie – każdy z uczestników będzie mógł nagrać swój przejazd np. z poziomu kasku (tzw. helmet cam).
ZAPRASZAMY !
Stowarzyszenie Warmiński Klub Rowerowy FAN

Najświeższe informacje – www.krank.pl
Wydarzenie na Facebooku – www.facebook.com/event.php?eid=227529260629927
Pozostałe ważne informacje:
Regulaminy imprezy:
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=1033
Informacje o Bikepark Wąwóz:
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=564
Dojazd do Bikepark Wąwóz: Współrzędne GPS: 53.801234 N 20.467054 E
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=754
Informacje o „Systemie Tras Rowerowych” w olsztyńskim Lesie Miejskim :
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=998
http://www.aktywnie.olsztyn.eu/index.php/trasy-rowerowe
Informacje o projekcie „Olsztyn. Aktywnie!”
http://www.aktywnie.olsztyn.eu/
Tak było w czerwcu:
Relacja z „Otwartych warsztatów kolarstwa grawitacyjnego – edycja #1” – 11-12.06.2011:
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=1015
Tak było rok temu:
Relacja z „Otwartego Weekendu #1” oraz zawodów „Downhill Wąwóz” – 29-30.05.2010:
http://krank.pl/?action=article&zad=show&id=934
http://krank.pl/?action=article&zad=show&id=937
Relacja z „Otwartego Weekendu #2” oraz zawodów „Dual Wąwóz” – 03-04.07.2010:
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=948
Relacja z zawodów „Superdual Wąwóz” 2010:
http://krank.pl/index.php?action=article&zad=show&id=958
Oficjalny terminarz wydarzeń związanych z Bikepark Wąwóz:
• 11-12.06.2011 – „Otwarte warsztaty kolarstwa grawitacyjnego – edycja #1” oraz zawody „Dual Wąwóz”;
• 17.09.2011 – „Otwarte warsztaty kolarstwa grawitacyjnego – edycja #2” oraz zawody „Otwarte Mistrzostwa Warmii i Mazur w kolarstwie grawitacyjnym”.