Niecałe dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia największej i najstarszej imprezy rowerowej w naszym kraju. Mowa oczywiście o Lech Bike Festivalu, który już po raz 15 odbędzie się w rowerowej stolicy naszego kraju czyli Szklarskiej Porębie. Przypominamy wszystkim niezorientowanym, że to właśnie na tej imprezie rozegrano po raz pierwszy w naszym kraju profesjonalny maraton MTB, tu debiutował downhill jako pełnoprawna dyscyplina sportowa, tu również widzowie mogli pierwszy raz zobaczyć rowerowych akrobatów szalejących na dirtach i skaczących do wody. W tym roku w okolicach dolnej stacji wyciągu na Szrenicę spotykamy się od 12 do 14 sierpnia. A w planach jak zwykle same rarytasy bicyklowe.

Zaczynamy od piątkowych zawodów zjazdowych na nowej trasie, czego oczekiwali od dawna zarówno widzowie, jak i zawodnicy. Po tych zmaganiach przyjdzie czas na spektakularne zawody na skateparku w kategoriach BMX i MTB. Wieczornymi atrakcjami będą projekcje filmów w ramach kolejnej edycji Festiwalu Filmów Rowerowych oraz Bike Party w klubie Pandora znajdującym się nieopodal dolnej stacji wyciągu. Przez cały dzień będzie także można podziwiać trialowców na zawodach w centrum Szklarskiej Poręby. Sobotni poranek na Lech Bike Festivalu przywita nas zawodami Dirt Town Cup. Będzie to trzecia edycja największego krajowego cyklu zawodów w dirtjumpingu. Poprzednie dwie odbyły się w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Na specjalnym torze ziemnym prezentować się będą najlepsi z najlepszych w tym sporcie w naszym kraju. Na szczycie wieży startowej staną zawodnicy na rowerach MTB oraz BMX – profesjonaliści i amatorzy. Pokazywać będą swoje także specjaliści od bunny hopa. Więcej informacji o cyklu zawodów na stronie www.dirttown.pl. Potem przyjdzie czas na zawody na torze pumptrack – który w tym roku został rozbudowany – co na pewno przełoży się na zwiększenie emocji podczas ściganek. Wieczorem wracamy do oglądania filmów – tym razem będą to nagrodzone dzieła – i relaksu taneczno-muzycznego w klubie Pandora.

 Niedzielny poranek będzie należał do maratończyków. Na dwóch dystansach – Piccolo i Grande – na trasie po Karkonoszach, z podjazdem pod słynną Petrovkę (niestety spłonęło tam ostatnio historyczne schronisko), ścigać się będą posiadacze „stalowych łydek” – zarówno panie, jak i panowie. W tym czasie ich pociechy będą mogły wziąć udział w zawodach dla dzieci. Po takim wysiłku przyjdzie pora na coś dla ciała czyli słynne Pasta Party – makaronowa przegryzka dla wszystkich uczestników festiwalu. A za wrażenia wizualne odpowiadać później będą śmiali rowerowi skoczkowie do wody. Te zawody tradycyjnie kończą Lech Bike Festival – i tak będzie też w tym roku.

Oprócz tych imprez w czasie festiwalu będzie można także wziąć udział w targach rowerowych, przejechać się na wycieczkę z przewodnikiem po Karkonoszach, zobaczyć pokazy trialowców, poskakać bezpiecznie do basenu z gąbkami oraz wziąć udział w Rajdzie Gwiaździstym. Wszystkie informacje na temat imprezy na stronie www.festiwalrowerowy.pl oraz na profilu imprezy na Facebooku – https://www.facebook.com/event.php?eid=208564052515278. Zapisy on-line przyjmujemy tylko do 7 sierpnia!

Sponsorem tytularnym imprezy jest producent piwa Lech. Organizatorami są – Magazyn Rowerowych Grawitacji Bike Action, Miasto Szklarska Poręba oraz Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej w Szklarskiej Porębie. Partnerami festiwalu są Sigma Sport, LG Electronics, Hotel Las i interferie.pl. Patronat honorowy nad imprezą objęli Karkonoski Park Narodowy, Sudety Lift oraz GOPR. Medialnie wspierają nas Nowiny Jeleniogórskie, Radio Wrocław, Extreme TV oraz portale bikeaction.pl, bikeworld.pl, freestyle.pl, joy-ride.pl, dh-zone.com oraz 43ride.com. Projekt :Festiwal Rowerowy w Szklarskiej Porębie” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

 Foto – Mariusz Gadziemski/Kuba Konwent