Festiwal Crankworx w końcu powraca do Europy i po raz kolejny przyniesie ze sobą mnóstwo emocji. Impreza w austriackim Innsbrucku będzie transmitowana na żywo poprzez Red Bull TV, a początek już w środę 30-go września 2020.

Brook MacDonald / zdjęcie: Fraser Britton

Dla jednego zawodnika powrót do ścigania będzie szczególny. „To wspaniałe uczucie móc wrócić na trasy,” powiedział Brook MacDonald, który podczas przejazdów treningowych w trakcie Mistrzostw Świata DH 2019 w Mont-Sainte-Anne złamał dwa kręgi kręgosłupa.

Nie ścigałem się przez ponad rok, więc móc powrócić do tego co lubię najbardziej to naprawdę świetne uczucie. Wydaje mi się, że zawody Crankworx to dobry początek, aby przygotować się mentalnie do ponownego ścigania na najwyższym poziomie.

– Brook MacDonald
Brook MacDonald / zdjęcie: Fraser Britton

Jaki cel stawia sobie 28-latek? „Wygrać! Znowu wygrać!”, odpowiedział z uśmiechem.

Jednak to jest moje marzenie, a realnym celem jest po prostu wrócić na trasę i poczuć te emocje ponownie. Naprawdę nie mogę się tego doczekać.

– Brook MacDonald

Downhill powraca

Zawody zjazdowe wracają do ramówki Red Bull TV od czasu pierwszych tegorocznych zawodów Crankworx Rotorua w marcu. Zawodnikami, na których koniecznie trzeba zwrócić uwagę są Brook MacDonald, Laurie Greenland czy Mick „Sik Mik” Hannah, którego zobaczymy również w zawodach Dual Slalom czy Pump Track. Koniecznie trzeba obserwować również młodego Lucasa Cruza, który podczas sierpniowej imprezy CLIF Crankworx Summer Series pokazał, że jest bardzo szybki. Na trasie zobaczymy także Martina Maesa, który będzie kontynuować wyścigi tydzień po tygodniu – wpierw zawody Enduro World Series w Pietra Ligure oraz Finale Ligure, a na koniec Crankworx.

Tracey Hannah / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród pań główną faworytką do zwycięstwa jest Tracey Hannah, która regularnie wygrywa Crankworx’owe zawody zjazdowe. Domowa publiczność z całą pewnością będzie jednak trzymać kciuki za swoją lokalną reprezentantkę, Vali Höll. W zawodach zobaczymy również zawodniczki, które na co dzień ścigają się w zawodach Enduro World Series – Nogę Korem czy Morgane Charre.

Lista zawodników: iXS Innsbruck Downhill presented by Raiffeisen Club

Erik Fedko / zdjęcie: Fraser Britton

Zawodnicy slopestyle na start

Jeśli ostatnie zawody Audi Nines nie sprawiły, że macie dość grubych sztuczek, to z całą pewnością zawody slopestyle podczas Crankworx Innsbruck dostarczą Wam dodatkowych emocji. Na starcie zobaczymy zwycięzcę poprzednich zawodów w Rotorua, Emila Johanssona, a także Erika Fedkę czy Dawida Godźka.

Lista zawodników: Crankworx Innsbruck Slopestyle

Dawid Godziek / zdjęcie: Fraser Britton

Kobiece zawody Speed & Style zadebiutują w Austrii

Jeśli dodamy do prędkości odrobinę strategii i stylu, to uzyskamy jedne z najciekawszych zawodów w całym festiwalu – CLIF Speed & Style Innsbruck presented by GoPro. Po raz pierwszy w Austrii wystartują panie, wśród których będą takie zawodniczki jak Kathi Kuypers, Paula Zibasa czy Mathilde Bernard.

Peter Kaiser vs Sam Reynolds / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród panów jednym z faworytów z całą pewnością będzie Mistrz Europy Whip-Off Kaos Seagrave, a przeszkodzić w zwycięstwie będą mu chcieli tacy zawodnicy jak Sam Reynolds czy Tomas Lemoine.

Lista zawodników: CLIF Speed & Style Innsbruck presented by GoPro

Dual Slalom: walka bark w bark

Na jakich zawodach można znaleźć największy przekrój zawodników reprezentujących różne dyscypliny? Dual Slalom jest idealną odpowiedzią! Zawody w Innsbrucku z całą pewnością dostarczą mnóstwa emocji oraz niezapomnianych pojedynków na trasie.

Bernard Kerr vs Eddie Masters / zdjęcie: Fraser Britton

O pierwsze miejsce z całą pewnością powalczą zawodnicy ekipy Pivot Factory Racing – Bernard Kerr oraz Eddie Masters. Ta dwójka spotkała się już wcześniej, podczas zawodów Crankworx Les Gets w 2018 roku i lepszy okazał się wtedy ten pierwszy. Kolejnym zawodnikiem, którego warto obserwować, jest debiutant Brady Stone. Nowozelandczyk jest obecnie drugi w klasyfikacji generalnej Enduro World Series U21 i weźmie udział w zawodach Dual Slalom oraz Downhill.

Eddie Masters / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród pań główną faworytką jest Vali Höll, a o zwycięstwo powalczą z nią m.in. zawodniczki znane z tras Enduro World Series – Ella Connolly i Martha Gill.

Lista zawodników: Dual Slalom Innsbruck

Siła i precyzja na Pumptracku

Szybka, krótka i techniczna trasa zawodów Crankworx Pump Track sprawia, że najważniejsza jest precyzja. Zwłaszcza, gdy nie możesz pedałować i musisz mocno pracować rowerem by utrzymać prędkość…

Mathilde Bernard / zdjęcie: Fraser Britton

Ze wszystkich imprez, to zawody na pumptracku są najliczniej obsadzone przez panie, więc zapowiadają się niesamowite emocje podczas RockShox Innsbruck Pump Track Challenge.

Norweżka Mille Johnset w tym roku po raz pierwszy wystartuje w kategorii Elita Kobiet w Pucharze Świata DH, a w trakcie Crankworx Innsbruck oprócz zawodów Pumptrack zobaczymy ją także w Dual Slalomie i zjeździe. Oprócz niej zobaczymy prawdziwą weterankę tej imprezy, czyli Laurę Brethauer czy rowerowe bliźniaczki Anitę i Caro Gehrig.

Adrien Loron / zdjęcie: Fraser Britton

Wśród panów również znajdziemy mnóstwo mocnych nazwisk. Z całą pewnością w gazie będzie Adrien Dailly, który niedawno wygrał zawody Enduro World Series w Pietra Ligure. Na starcie zobaczymy również Micka Hannah, Fabio Wibmera, Antoine Bizeta czy Szymona Godźka. A jak poradzą sobie prawdziwi wymiatacze pumptracka Chaney Guennet i Adrien Loron? Nie możemy się doczekać!

Lista zawodników: RockShox Innsbruck Pump Track Challenge

Tomas Lemoine / zdjęcie: Fraser Britton

Pełny harmonogram imprezy oraz szczegóły wszystkich zawodów zostaną wkrótce ogłoszone na stronie: crankworx.com

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr