18 dni ścigania się praktycznie dzień w dzień. Najlepsi zawodnicy i zawodniczki z Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie dotarli już prawie do końca trzytygodniowej imprezy CLIF Crankworx Summer Series, a do rozegrania zostały już tylko zawody Air DH. Tymczasem zobaczmy co działo się podczas imprezy Maxxis Sun Peaks DH.

Finn Iles / zdjęcie: Chris Pilling

Kocham tą trasę! Pierwsze dwie i pół minuty było naprawdę świetne, szybka i prosta trasa, na której jest wszystko co powinno być na trasie zjazdowej. Jednak całość to ponad cztery i pół minuty, co oznacza jedną z najdłuższych tras w całym cyklu Pucharu Świata DH czy Crankworx World Tour.

Czułem, że muszę się odegrać za poprzednie zawody zjazdowe, gdzie w ogóle mi nie wyszło. Byłem sfrustrowany i dodatkowo nie jechałem tak dobrze na zjazdówce jak zwykle. Dziś poukładałem sobie pewne rzeczy i poszedłem na całość, dlatego tym bardziej się cieszę, że udało mi się wygrać.

– Finn Iles

Wśród pań na najwyższym stopniu podium stanęła aktualna Mistrzyni DH Kanady, Vaea Verbeeck.

Vaea Verbeeck / zdjęcie: Chris Pilling

To świetne uczucie móc znów stanąć na najwyższym stopniu podium. Wczoraj byłam wyczerpana i myślałam tylko o zjedzeniu kolacji i pójściu spać do łóżka. Jednak dzisiaj wstąpiły we mnie nowe siły i bardzo podobała mi się jazda po trasie. Pomimo tego, że moje ręce odmawiały posłuszeństwa i chciały odpaść, to na treningach dawałam z siebie wszystko. W przejeździe finałowym wciąż miałam resztki energii i udało mi się jakoś wykręcić najlepszy czas.

– Vaea Verbeeck

Vaea na trasie popełniła jednak duży błąd, wypadła z niej w krzaki i prawie zakończyła jazdę na drzewie, ale ostatecznie udało się jej wrócić na właściwe tory.

Pomimo tej jednej pomyłki miałam świetny przejazd i jestem z niego bardzo zadowolona.

– Vaea Verbeeck
Casey Brown / zdjęcie: Chris Pilling

W klasyfikacji generalnej Finn Iles zwycięstwo zapewnił sobie już wcześniej, to prowadząca wśród pań Vaea Verbeeck wciąż nie może być pewna wygranej. Jednak biorąc pod uwagę jej obecną formę to tylko nie ukończenie przejazdu może pozbawić ją końcowego zwycięstwa.

Pełne wyniki Maxxis Sun Peaks DH – mężczyźni / kobiety

Na drugim miejscu w zawodach uplasował się team rider Norco Factory Racing Henry Fitzgerald. Tym samym sprawił sobie dobry prezent na 22-gie urodziny.

To wspaniałe uczucie i fajny prezent. Musiałem mocno pedałować w niektórych sekcjach, a dodatkowo było kilka zakrętów, których nie miałem opanowanych. Nie czułem się na nich zbyt dobrze, ale fajnie, że na innych sekcjach podciągnąłem wynik.

– Henry Fitzgerald

Dzisiejsze podium było jego drugim, poprzednio był drugi podczas legendarnych już zawodów Psychosis DH podczas tygodnia w Kicking Horse.

Henry Fitzgerald / zdjęcie: Chris Pilling

Byłem bardziej zdenerwowany podczas dzisiejszego wyścigu niż podczas Psychosis DH. Jednak wtedy byłem bardziej zaskoczony swoim wynikiem. To były długie zawody i jakoś się udało. Tym razem chciałem odpocząć przez kolejne 20 minut i ciągle wylewałem na siebie wodę siedząc na fotelu lidera.

– Henry Fitzgerald

Tuż za Fitzgeraldem uplasował się Kirk McDowall, który nieoczekiwanie musiał powtórzyć swój przejazd z powodu kolizji z banerem reklamowym.

Tuż przed moim startem zrobiło się dość wietrznie i jeden z aluminiowych banerów przewrócił się na trasę. Nie mogłem go zobaczyć dopóki tam nie dojechałem i na szczęście nie zaliczyłem upadku. Mój rower jednak dostał porządny strzał, ponieważ wcisnąłem przedni hamulec na maksa i skrzywiłem tarczę. Ktoś przyniósł mi nową i udało mi się ją wymienić, a następnie zaliczyć powtórkę przejazdu.

– Kirk McDowall
Kirk McDowall / zdjęcie: Chris Pilling

Czułem się jakby mój mózg pracował z prędkością kilkuset kilometrów na minutę. Podczas przejazdu było ciężko, ale gorszy był czas pomiędzy. To był bardzo stresujący moment i musiałem się uspokoić by nie zaliczyć głupiego błędu na trasie. Dlatego cieszę się z trzeciego miejsca, bo w tej sytuacji to duże osiągnięcie.

– Kirk McDowall

Zawody CLIF Crankworx Summer Series dobiegają końca, a ostatnią imprezą będzie Sun Peaks Air DH, która odbędzie się w sobotę.

Poprzednio na CLIF Crankworx Summer Series

O zawodach CLIF Crankworx Summer Series

Letnia seria Crankworx to połączenie ścigania się z nowymi miejscami i najlepszymi miejscami na świecie. Kilka przystanków zostało zebranych razem, aby stworzyć małą serię, która może być doskonałym przykładem letniego rowerowego tripa. Crankworx Summer Series zabiera najlepszych zawodników w miejsca, gdzie główna seria Crankworx World Tour nie dociera, a wyścigi są szansą dla lokalnych zawodników, aby zmierzyć się z największymi gwiazdami na świecie.

Oficjalna strona: crankworx.com

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr