Trzeci tydzień to już ostatnie dni zmagań podczas tegorocznej imprezy CLIF Crankworx Summer Series. Tym razem wszyscy przenieśli się do Sun Peaks, gdzie na dobry początek rozegrane zostały zawody enduro.

Finn Iles / zdjęcie: Chris Pilling

To świetne uczucie. Były dzisiaj wzloty i upadki, a na pierwszym odcinku miałem defekt mechaniczny, który trochę mnie wystraszył. Na szczęście udało mi się naprawić rower i od tego momentu jechałem najszybciej jak się dało. Drugi i trzeci etap były naprawdę świetne, po prostu dobrze się na nich bawiłem. Od startu na tych odcinkach śmiałem się od ucha do ucha i miałem świetny czas. Ostatni etap był za to bardzo ciężki, zarówno fizycznie jak i psychicznie. Trzeba było dużo pedałować i to mogło sporo zmienić na koniec.

– Finn Iles

Finn Iles zwyciężył na drugim i trzecim etapie, a na koniec dnia z czasem 26:55.37 był o niecałe sześć sekund szybszy od Jessego Melameda.

Czuję się naprawdę dobrze i jeździło mi się świetnie. Wydaje mi się, że mogłem dziś pojechać trochę bardziej agresywnie, ale jeszcze nie do końca czuję się w pełnej formie. To fajne uczucie móc wrócić do jazdy na dużych prędkościach, ale wciąż brakuje mi rytmu. Trasy były wspaniałe, szybkie i techniczne. Wydawało mi się, że mogę dopaść Finna, ale jednak się nie udało. On jest naprawdę dobry!

– Jesse Melamed
Jesse Melamed / zdjęcie: Chris Pilling

Jesse Melamed podczas imprezy DH w Kicking Horse był pierwszy, ale dziś zaliczył swoje pierwsze podium w trakcie zawodów enduro.

Wiem, że prędkość gdzieś tam jest, miałem w końcu dobre wyniki w przeszłości. Muszę ją tylko odnaleźć i kontrolować tak jak poprzednio. Seria CLIF Crankworx Summer Series to świetna sprawa, żeby wrócić na właściwe tory w tych dziwnych czasach. Dodatkowo uczę się nowych umiejętności w trakcie Dual Slalomu czy zjazdu, a na koniec wracam do enduro. Nie chcę się przeciążyć, ale generalnie tyle imprez naraz może być zabójcze.

– Jesse Melamed
Andreane Lanthier Nadeau / zdjęcie: Chris Pilling

Wśród pań najszybszą zawodniczką była Andreane Lanthier Nadeau, która również powoli wraca na właściwe tory od samego początku serii. W ubiegłym tygodniu zaliczyła swoje pierwsze zwycięstwo w enduro, a następnie była najszybsza w zjeździe.

Cieszę się z dzisiejszego wyniku. To trochę eksperyment, żeby robić tyle wyścigów w tak krótkim czasie, ale jakoś dajemy radę. To bardzo wymagający czas. Transfery są krótkie, a w każdym wyścigu trzeba dać z siebie wszystko. Obecnie każdy jest bardzo zmęczony i jedzie już na oparach.

– Andreane Lanthier Nadeau
Miranda Miller / zdjęcie: Chris Pilling

Dziewięć wyścigów za nami, a po raz kolejny na najwyższym stopniu podium nie stanęła Miranda Miller, która wciąż jest blisko, ale jednak czegoś brakuje.

Dziś walczyłam bardziej ze sobą niż z innymi zawodniczkami. Andreane jest w świetnej formie i po prostu nie dała nam szans. To był dobry, ale trudny dzień.

Po pierwszym odcinku pomyślałam sobie „olać to i tak nie zrobię dobrego wyniku”. Jechałam bardzo źle i byłam gdzieś z tyłu. Ale wtedy pojawił się drugi etap, który był lepszy, a potem w końcu złapałam swoje tempo i jakoś poszło.

– Miranda Miller
Casey Brown / zdjęcie: Chris Pilling

Na najniższym stopniu podium wśród pań zameldowała się Casey Brown, a u panów Kasper Woolley. Podczas ostatnich zawodów zjazdowych w Kicking Horse, Kasper doznał kontuzji i udało mu się szybko wrócić pomiędzy taśmy.

Rozpocząłem całkiem nieźle, wygrałem pierwszy etap, a na drugim byłem tuż za zwycięzcą. Na trzecim niestety zaliczyłem bardzo bolesną glebę. Przy dużej prędkości złapałem pedałem ziemię i ścięło mnie jak przy uderzeniu przez siatkę. Cieszę się, że nic mi się nie stało i jakoś dojechałem do końca wyścigu. Fajnie, że udało się utrzymać dobry wynik, ale jednak jestem zawiedziony, bo dobrze mi szło.

– Kasper Woolley
Kasper Woolley / zdjęcie: Clint Trahan

Zawodnicy teraz muszą skupić się na zawodach Dual Slalom, które odbędą się już jutro. Kolejne dni to z kolei rywalizacja podczas Maxxis Downhill oraz Air DH.

A co na koniec CLIF Crankworx Summer Series Enduros ma do powiedzenia Finn Iles?

Cieszę się z moich wyników. Byłem pierwszy w trakcie każdych zawodów enduro tydzień po tygodniu, a nie były to łatwe imprezy. Czuję, że enduro to fajna sprawa, ponieważ nie trzeba się skupiać na czymś innym kolejnego dnia. Podobało mi się to i może nawet wystartuję w Enduro World Series, zobaczymy.

– Finn Iles

Pełne wyniki: Sun Peaks Enduro

Poprzednio na CLIF Crankworx Summer Series

O zawodach CLIF Crankworx Summer Series

Letnia seria Crankworx to połączenie ścigania się z nowymi miejscami i najlepszymi miejscami na świecie. Kilka przystanków zostało zebranych razem, aby stworzyć małą serię, która może być doskonałym przykładem letniego rowerowego tripa. Crankworx Summer Series zabiera najlepszych zawodników w miejsca, gdzie główna seria Crankworx World Tour nie dociera, a wyścigi są szansą dla lokalnych zawodników, aby zmierzyć się z największymi gwiazdami na świecie.

Oficjalna strona: crankworx.com

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr