W Nowej Zelandii wystartował ostatni tegoroczny przystanek serii Crankworx World Tour, czyli festiwal Crankworx Rotorua. Pierwszego dnia odbyły się aż dwie imprezy: CLIF Speed & Style presented by Mons Royale oraz Crankworx Rotorua Downhill presented by Gull.

Harriet Burbidge-Smith vs Ronja Hill-Wright / zdjęcie: Clint Trahan

CLIF Speed & Style presented by Mons Royale

  1. Harriet Burbidge-Smith (Australia) // Billy Meaclem (Nowa Zelandia)
  2. Vaea Verbeeck (Kanada) // Tomas Lemoine (Francja)
  3. Ronja Hill-Wright (Australia) // Bas van Steenbergen (Kanada)

Pełne wyniki: Pro Men / Pro Women

Jako pierwsza odbyła się freestyle’owo-racingowa impreza, czyli zawody CLIF Speed & Style presented by Mons Royale. Zawodnicy musieli jednak walczyć nie tylko ze sobą nawzajem, ale również z dużym wiatrem, deszczem i związanymi z tym opóźnieniami w harmonogramie.

Kto w takich warunkach okazał się najlepszy?

To była walka mentalna. Od wczorajszego poranka, aż po dzisiejsze zawody. Jeździmy i nie jeździmy, wieje, nie wieje, pada, nie pada… i tak w kółko.

Wszystkie dziewczyny pokazały ogromną siłę mentalną. Speed & Style to dość nowa dyscyplina dla nas i walczymy nie tylko z wiatrem i upadkami, ale również z trasą. Ciężko się trenuje w takich warunkach, a co dopiero mówić o skupianiu się na sztuczkach.

Cieszę się, że udało mi się wygrać, ale również jestem dumna ze wszystkich dziewczyn, że dałyśmy radę!

– Harriet Burbidge-Smith

Wszystkie oczy zwrócone były na lokalną zawodniczkę Robin Goomes, która jest pierwszą kobietą wykonującą backflipy w zawodach Crankworx Innsbruck, a także na Caroline Buchanan, która jako pierwsza kobieta wykonała frontflipa podczas zawodów Audi Nines. Niestety Goomes upadła podczas treningów i nie wystartowała w finałach, a Buchanan zaliczyła upadek podczas pierwszego przejazdu w walce z Vaeą Verbeeck.

Verbeeck zakończyła zmagania na drugim miejscu, a podium zamknęła lokalna zawodniczka Ronja Hill-Wright.

Vaea Verbeeck / zdjęcie: Jay French

Wśród panów również byliśmy świadkami walki z warunkami atmosferycznymi, a zarazem dużych i spektakularnych upadków.

Matt Begg i Tim Bringer upadli podczas walki w swoim przejeździe, a Bringer zaliczył kolejną kraksę w drugim biegu. Następnie Begg rozwalił się przy starciu z Tomasem Lemoinem, dzięki czemu Francuz awansował do finału.

Tomas Lemoine triumfował tu w 2020 roku, podczas gdy Billy Meaclem wygrał rok wcześniej. W finale upadek zaliczył Lemoine i było już jasne, że to lokalny zawodnik wygra całe zawody.

Billy Meaclem / zdjęcie: Clint Trahan

Mam déjà vu i to jest po prostu szalone! Dobrze się bawiłem przez cały dzień, a Speed & Style to moja ulubiona impreza. Trzeba jechać szybko i robić triki, to jest to co lubię!

– Billy Meaclem

Podobnie jak w przypadku pań, również zwycięzca w rywalizacji mężczyzn musiał wykazać się nie tylko dużą szybkością oraz szalonymi trikami, ale także ogromną cierpliwością związaną z ciągle zmieniającymi się warunkami na trasie.

Przez ostatnie dwa dni pogoda była po prostu paskudna. Duży wiatr przeszkadzał w lataniu, ale na szczęście podczas robienia trików nie robiło mi to wielkiej różnicy. Mam nadzieję, że kolejne dni będą łaskawsze jeśli chodzi o pogodę.

Tuż przed finałami mocno padało i każdy zastanawiał się jak bardzo to wpłynie na rywalizację. Ostatecznie było całkiem nieźle i mogłem skupić się na trikach. Z tyłu głowy miałem zawsze trik bezpieczeństwa na wypadek dużego wiatru. Plan A zakładał truck drivera do xupa na pierwszej, a potem flatspin table. Z kolei w razie czego miałem zaplanowanego backflipa z canem i podobnie na kolejnej hopie.

Cieszę się, że w końcu udało mi się wystartować w zawodach Crankworx w Nowej Zelandii. Od momentu rozpoczęcia pandemii utknąłem w kraju i nie miałem możliwości brania udziału w jakichkolwiek imprezach, więc zwycięstwo smakuje podwójnie.

– Billy Meaclem

Podium uzupełnił Bas van Steenbergen, który w małym finale pokonał Matta Begga.

Crankworx Rotorua Downhill presented by Gull

  1. Jenna Hastings (Nowa Zelandia) // Louis Hamilton (Nowa Zelandia)
  2. Shania Rawson (Nowa Zelandia) // Dan Booker (Australia)
  3. Casey Brown (Kanada) // Jonty Vink (Nowa Zelandia)

Pełne wyniki: Pro Men / Pro Women

Tuż po dekoracji zawodów Speed & Style rozpoczęła się kolejna impreza, czyli Crankworx Rotorua Downhill presented by Gull. Zawodnicy zmierzyli się na trasie wytyczonej na górze Ngongotaha i musieli walczyć z zupełnie innymi warunkami na trasie.

Na starcie w ogóle nie padało, ale jak tylko wystartowałem, to zaczęło lać. Gdy wjechałem do lasu, to nie widziałem za wiele, ale na szczęście nie przeszkodziło mi to w odniesieniu dobrego wyniku.

– Louis Hamilton

Hamilton wykręcił czas 2:51.038 i objął prowadzenie. W tym momencie przestało padać, ale kolejni zawodnicy musieli walczyć z błotem na trasie, a to oznaczało, że już nikomu nie udało się pobić czasu Nowozelandczyka.

Louis Hamilton / zdjęcie: Clint Trahan

“Zawsze marzyłem o zwycięstwie, ale wygrana w takich warunkach? No cóż, trochę pech dla reszty stawki”, powiedział Louis Hamilton o swoim zwycięstwie. Wśród zawodników, którzy walczyli o zwycięstwo byli poprzedni zwycięzcy: Sam Blenkinsop, George Brannigan czy Brook Macdonald, ale wszyscy mieli czasy gorsze o ponad 6 sekund.

Miałem trochę szczęścia, ale trzeba wygrywać gdzie się da. To niesamowite uczucie i cieszę się chwilą!

– Louis Hamilton

Kolejną niespodzianką była wygrana Jenny Hastings, która powolutku pnie się w górę rankingów, a tak naprawdę nie rozpoczęła jeszcze swojej seniorskiej kariery. To było jej pierwsze oficjalne zwycięstwo w karierze podczas Crankworx. Zanim wpadła w objęcia rywalek i fanów, to rozpłakała się ze szczęścia siedząc na fotelu liderki.

Jenna Hastings / zdjęcie: Jay French

Ja chyba śnię! Miałam pomyłkę na górze, gdzie wypiął mi się pedał i uderzyłam kostką o coś. Starałam się po prostu zjechać na dół w miarę płynnie i okazało się, że byłam najszybsza.

– Jenna Hastings

Hastings uzyskała czas 3:15.842 i była o ponad sześć sekund szybsza od Shanii Rawson oraz Casey Brown.

W rywalizacji o tytuł Króla i Królowej Crankworxa na prowadzaniu umocnili się Bas van Steenbergen i Vaea Verbeeck. Do końca rywalizacji zostały zaledwie dwa dni wyścigowe i tylko prawdziwy kataklizm może odebrać im tegoroczne tytuły.

Klasyfikacja generalna: Król i Królowa Crankworxa

Kolejny dzień to znów podwójna impreza. Zawody RockShox Rotorua Pump Track Challenge presented by Torped7 rozegrane zostaną z samego rana, a później odbędzie się Specialized Dual Slalom Rotorua.

O serii Crankworx World Tour

Crankworx to jedyny w swoim rodzaju festiwal kolarstwa górskiego. Po raz pierwszy zorganizowany został w 2004 roku w kanadyjskim Whistler w Kolumbii Brytyjskiej. Od tamtej pory ewoluował do kilku przystanków na świecie, tworząc serię Crankworx World Tour. W trakcie imprezy w zawodach biorą udział najlepsi zawodnicy na świecie, którzy rywalizują w wielu różnych dyscyplinach. Znajdziemy tu także zawody dla amatorów, dzieciaków oraz wszystkich fanów kolarstwa górskiego, którzy przyjeżdżają, aby wspólnie świętować i bawić się w niesamowitych miejscach.

Oficjalna strona:
crankworx.com
Media:
facebook, instagram, twitter, youtube, flickr