W Willingen odbyła się czwarta runda zawodów z serii Specialized-SRAM Enduro Series 2014. Nawet rozpoczęcie mundialu w Brazylii nie przeszkodziło zawodnikom w stawieniu się na zawodach i w liczbie ponad 320 rozpoczęli zmagania w miniony weekend.

Joseph Nation

Prolog odbył się w sobotę zaraz po treningach i był pierwszym ważnym sprawdzianem. Klasyczny slalom w dół doliny, naprzeciw strefy expo odbywającego się na miejscu festiwalu rowerowego, był bardzo dobrą odskocznią od tradycyjnych wymagających prologów, które normalnie mają miejsce przed wyścigami enduro. Gdy skompletowano wyniki, okazało się, że team Focus Trail Team zdobył dublet dzięki zwycięstwu Niemca Markusa Reiser’a przed swoim rodakiem Fabianem Scholz’em. Trzecie miejsce zajął Belg Jeff Luyten (Two Racing), który w swoim przejeździe zaliczył upadek. Najszybszą kobietą na trasie prologu była Niemka Kerstin Kögler (BMC Enduro Racing Team), która pokonała rodaczkę Laurę Brethauer (Cube Action Team), a trzecie miejsce przypadło Austriaczce Birgit Braumann (TREK Gravity Girls).

Jednak prolog to nie cały wyścig, więc najlepszy czas na jednym etapie nie decyduje o końcowym zwycięstwie. W niedzielę do pokonania było jeszcze pięć etapów, które oferowały najlepszy mix terenu wokół Willingen. Pierwszy odcinek był połączeniem płynnych tras oraz trudnych i stromych sekcji i przez pewien dystans przebiegał przez Bike Park Willingen. Drugi etap miał tylko jedno motto: pełen gaz! Najlepsze czasy ponad cztery minuty oznaczały, że odcinek trzeci był najdłuższy w całych zawodach, a na trasie tego odcinka były długie sekcje do pedałowania oraz techniczne sekcje, które sprawiały mnóstwo problemów. Ostatni odcinek składał się z bardzo szybkich zjazdów i w końcowej części pokrywał się z trasą prologu. Cały wyścig miał długość 27km z 1000m podjeżdżania.

Bardzo udany powrót po kontuzji zaliczył Niemiec André Wagenknecht (Cube Action Team), który ostatecznie zajął drugie miejsce. Trzecie przypadło Fabianowi Scholz’owi (Focus Trail Team), a nagroda za pierwsze miejsce popłynęła na drugi koniec świata – Nowozelandczyk Joseph Nation wygrał odcinki 1 i 3, a tym samym zgarnął zwycięstwo w całym wyścigu z czasem 12:05.03. Czwarte miejsce przypadło Niemcowi Petrikowi Brückner (Radon Flow Team), a piąte zajął Szwajcar Marco Widmer (SUI – Giant Swiss Team).

Najlepszy czas końcowy wśród kobiet osiągnęła Niemka Raphaela Richter (Radon Factory Enduro) – 14:35.43, która wygrała również odcinki 1 i 4. Drugie miejsce zajęła Niemka Kerstin Kögler (BMC Enduro Racing Team), a podium uzupełniła Birgit Braumann (TREK Gravity Girls).

Pełne wyniki można znaleźć pod tym linkiem, a następna edycja odbędzie się już za dwa tygodnie w austriackim Kirchbergu.