Sławomir Łukasik oraz Petra Bernhard, to zwycięzcy trzeciej rundy iXS Pucharu Europy DH, który odbył się w austriackim Schladming. To oni okazali się najlepsi spośród 400 zawodników z 27 krajów, a wyścig w Planai z pewnością będzie dobrze zapamiętany z powodu świetnej atmosfery i wysokiego poziomu ścigania.

Sławomir Łukasik wygrywa trzecią rundę iXS Pucharu Europy DH 2016 w Schladming
Sławomir Łukasik

To była trzecia z sześciu zaplanowanych rund w tym roku i tym samym przekroczyliśmy półmetek. Schladming jest jednym z najważniejszych miejsc na zjazdowej mapie Europy i każdy zawodnik ma ochotę tu powalczyć o jak najlepszy wynik. Legendarna trasa w Planai jest znana nie tylko z dużego stopnia trudności, ale także ze spektakularnych widoków, a obecna meta została zlokalizowana tuż obok nowowybudowanego stadionu przeznaczonego do Alpejskich Mistrzostw Narciarskich.

Oprócz głównego wyścigu, organizatorzy przygotowali mnóstwo imprez pobocznych, by zawodnicy i kibice nie nudzili się przez trzy dni trwania zawodów. Po piątkowych treningach i zapoznaniu z trasą, wszyscy zaproszeni zostali na zawody Planai Pump Masters.

W sobotę odbyły się obowiązkowe treningi, a oficjalny wyścig rozpoczął się po południu od kwalifikacji. Na szczęście pogoda była dużo lepsza niż prognozy, więc zawodnicy mogli ścigać się w dobrych warunkach.

Laurie Greenland

W kategorii kobiet doszło do małej niespodzianki, gdy była Mistrzyni Austrii Petra Bernhard (RC Gravity Eagles) wróciła do ścigania po 3 latach przerwy. Ostatecznie ustaliła najlepszy czas dnia i tym samym wygrała kwalifikacje.

Wśród mężczyzn, wyniki również były daleko od przewidywań. Sporo zawodników z dolnych miejsc uzyskało dobre czasy, a niektórzy z topowej dwudziestki nie zakwalifikowali się do niedzielnego super finału. Na szczęście dla niektórych status ochronny zapewnił im miejsce w finale. Kwalifikacje wygrał David Trummer (RRP), a drugi był Johannes Fischbach (Radon Magura Factory Team), który uzyskał dobry wynik pomimo upadku.

Po kwalifikacjach odbył się konkurs na najlepszego whipa. Ostatecznie najlepszy lot bokiem zrobił Manuel Schretter (Redneck Riders). Po tym konkursie niektórzy udali się na zasłużony odpoczynek, by podładować baterie przed niedzielnym wyścigiem, a pozostali udali się na after party

Niedzielny poranek przywitał zawodników naprawdę niezłymi warunkami pogodowymi po raz kolejny udowadniając, że prognozy znów się myliły. Wyścig rozpoczął się od kategorii masters, którą wygrał Rostislav Stencel (Bikeplac Racing Team), drugi był Vlastimil Hyncica (Peksport Specialized), a trzeci Christian Junker (Rose Factory Racing Team).

Petra Bernhard

Wśród juniorek U17 najlepsza była Valentina Höll (YT Industries/Spielberghaus), a w juniorach U17 wygrał Jan Flor (Solid National Racing). Następnie odbył się mały finał kategorii elita mężczyzn, który wygrał Andreas Kolb (Sports Nut DH team). Kolejną kategorią na trasie byli juniorzy U19, ale w tym momencie pogoda postanowiła popsuć całą zabawę i rozpadało się. Deszcz szybko zamienił trasę w potok błota, a widoczność spadła do minimum. Ostatecznie wygrał Max Hartenstern (MTB Bande Schatzki).

Wśród pań Petra Bernhard po raz kolejny pokazała, że jest w wyśmienitej formie i z 12-sekundową przewagą wygrała całe zawody. Drugie miejsce zajęła Monika Hrastnik (Blackthorn), a trzecia była Jana Bartova (RRP). Czwarte miejsce zajęła Veronika Widmann (Bike Club Egna Neumarkt), a piąte Sandra Rübesam (Rose Factory Team).

Women’s podium

W momencie, gdy rozpoczął się super finał, warunki na trasie były ekstremalne i wskoczenie na podium graniczyło z cudem. Pierwszy pojechał Stefan Garlicki (Solid Reverse Factory Team) i ustanowił czas 4:28.903, ale tuż po nim Laurie Greenland (MS Mondraker) był szybszy aż o 8 sekund. Następnie zdyskwalifikowani zostali Jure Zabjek (Unior Tools Team) oraz Markus Pekoll (MS Mondraker), którzy wypadli poza trasę. Następnie świetny przejazd zrobił Sławomir Łukasik (NS Bikes Fro Pro), który z czasem 4:17.338 objął prowadzenie. Na starcie został jużtylko David Trummer, który nie dał rady pobić wyniku Sławka i tym samym nasz rodak odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie. Drugi był Laurie Greenland, a trzecie miejsce przypadło Trummerowi.

Na półmetku sezonu w klasyfikacji generalnej prowadzi Sławomir Łukasik, który zebrał 806 pkt. Drugie miejsce zajmuje Johannes Fischbach, który stracił dużo punktów w Schladming (był 27-my) i uzbierał w sumie 772 pkt. Trzecie miejsce zajmuje David Trummer.

Men’s podium

Kolejna runda iXS Pucharu Europy DH odbędzie się już za dwa tygodnie w czeskim Spicaku. Więcej informacji można znaleźć na stronie: ixsdownhillcup.com